Uçuştan Önce Tuvalete Gitmemize Rağmen Neden Uçakta da Tuvaletimiz Gelebiliyor?

Bir saatlik uçak yolculuklarında tuvalete gitmeyi garipseyenlerdenseniz, olayın basit bir açıklaması var.


merhaba, bugün size insan biyolojisinden, böbreklerden, stresten hormonlardan falan bahsedeceğim

şimdi bu böbrek dediğimiz organ, detaya inildiğinde küçük kılcal damar kapsüllerinden oluşur. bu küçük kapsülcüklerde kılcal damarlardaki kanınız basınç farkıyla difüzyona uğrar ve atık maddelerinden temizlenir. damarlar büzüldükçe, sıkılan banyo süngerinden sızan sular gibi çişiniz sızar kısacası.


insanların damarları ne zaman büzüşür?
soğukta. o yüzden soğukta daha çok çişiniz gelir. mesela korku, heyecan, stres gibi durumlarda salgıladığınız hormonlar damarlarınızı büzer. çişiniz gelir.

insanların büyük bir kısmı için uçağa binmek bir stres kaynağıdır. yolculuk da bir stres kaynağıdır. stresliyken de çişin gelir. dolayısıyla havaalanı komple tuvalet olsa, o uçakta yine gelir çişin amk. sen gerilmiyorsun, alışıksın diye herkesin öyle olmasına gerek yok.

yani tüm o diyabet prostat idrar söktürücü olasılıklarının dışında, basit insan biyolojisi bile uçakta daha çok tuvalete gitmenize neden olur.

bir de işin içine ibs (irritabl bağırsak sendromu/kalın bağırsak hareketlerinde anormallik ve bağırsak duvarındaki kaslar ile sinirler arasındaki iletimde bozukluk) girerse, heyecan ve korku durumlarında ishal olan bir tipseniz, iyice sıçtınız. (literally)

Bu içerikler de ilginizi çekebilir