Ucuz Uçak Bileti Almanın Pek Bilinmeyen Gizli Yöntemi: Fuel Dumping

Ucuz uçak bileti nasıl alınır? Fuel Dumping nedir? Ucuza uçak bileti bulma konusunda işinize yarayabilecek bir yöntem olan Fuel Dumping'e dair bilinmesi gerekenler.
Ucuz Uçak Bileti Almanın Pek Bilinmeyen Gizli Yöntemi: Fuel Dumping

erken rezervasyon, esnek tarihler, tatil olmayan günler falan bunları siktir edin. tekniği zor ama mümkünsüz değil, adı fuel dumping. internet aleminde normal bileti daha ucuza almayı tarif etmek için kullanılıyor. (gerçek anlamında değil)

olay şöyle işliyor

normal bilet aldığınız zaman bileti aldığınız sitede ayrıntıları görebiliyorsanız orada "yq" diye bir şey göreceksiniz. (bazen "yr" yazar) bu ek yakıt ücretidir ve azımsanmayacak kadar yüksektir. mesela 600 dolarlık bir biletin 200 doları fuel srcharge olabilir. sonra nasıl oluyor ya bu kadar bilet bu fiyata çıkıyor diyorsunuz. 

örneğe bakalım:


gördüğünüz gibi 1193 dolarlık son fiyatın 580 doları fuel surcharge'dan geliyor. şimdi fuel dumping!in tam olarak ne demek olduğunu anlamaya başlıyoruz. yani alacağınız biletten o ekstra yakıt ücretini düşmenin bir yolu var ama çok zor ve zaman alacak bir şey. şimdi bu havayolları ve uçuşları birleştiren bir sistem var. bu algoritmanın bir noktada kafasını karıştırıp o yakıt harcını sildirebilirsiniz. 

peki bunu nasıl yapacaksınız?

diyelim ki istanbul'dan tokyo'ya uçacaksınız. bilet aldığınız sitede çoklu uçuş seçeneğini seçmeniz gerek. ilk iki uçuşu istanbul tokyo-tokyo istanbul olarak seçtiniz. tarihleri belirlediniz. bundan sonraki olay önemli. burada 3. uçuşu diğer iki uçuştan tamamen alakasız farklı bir kıtada, iki önemsiz nokta arasında bir rota seçmeniz gerekiyor (küçük ve çok tercih edilmeyen noktalar olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. mesela malezya'da 2 ada arası olabilir, dominik'le porto rico arası olabilir). uçuş tarihi çok önemli değil. ve sonuca bakıyorsunuz (daha önce normal istanbul-tokyo-istanbul uçuşunun fiyatına bakıp bir yere kaydedin farkı görmek için). eğer şansınız yaver giderse aynı uçuşu çok ucuza alabileceksiniz. ama sorun burada. her seçtiğiniz rota algoritmanın kafasını karıştıramıyor. nedenini şu an tam bilmiyorum (yaklaşık 10 bin entry girilmiş bir forum başlığından söz ediyorum, o kısmı açıklayan post'a rastlamadım daha). işin sırrı da burada yatıyor. o sihirli rotalardan birini bulan kimse de paylaşmıyor bunu açık açık. çünkü hemen fark edilip düzeltiliyor. ya bilmeceli şekilde yazıyorlar ya da hiç yazmıyorlar (sen de bulsan sen de paylaşmazsın değil mi?)

not: 3. uçuşu ne yapacağım diyorsan hiçbir şey yapmıyorsun kardeşim. o bileti kafana takmıyorsun, uçmuyorsun bile.

aşağıda belirteceğim isimler bu güne kadar sistemi bozmakta başarılı olmuş rotalara verilen kodlar 

(bulan arkadaşlar tarafından) bazıları hala çalışıyor. şifre çözmek isteyenler buyursun:

13 miler
cable beach
frozen north
maple syrup
person of size
pineapple poke
51 miler
bahama hammer
barcelos rooster
black sheep
captain kirk
chimchi fondue
condor
conquistador
crouching tiger
curry-in-a-hurry
double samba
dragon’s breath
dude strike
good hope strike
heavenly gate
leprechaun’s revenge
long way round
lusty fraulein
madame non 3x
mariana trench
mexico 3x
northern neighbor
oldest cross-border dump
reverse flying koala
river tango
san martin trail
split water
strike of the vandals
sunny south
swiss miss
terminator

uyarı: bu entry ekşi sözlük'e girileli 3 yıl geçmiş. entry'deki bilgiler değişmiş olabilir.

En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?