Ufak Bir Kombi Arızasını Tamir Ettireyim Derken Tam 4500 TL Ödeyen Sözlük Yazarının Hikayesi

Kombi tamirinin, iyi niyet suistimal eden bazı ustalar tarafından nerelere götürülebileceğinin kanıtı olan kısa bir hikaye.
Ufak Bir Kombi Arızasını Tamir Ettireyim Derken Tam 4500 TL Ödeyen Sözlük Yazarının Hikayesi


açılın yangın vaaaar!

evet 600 lira bile geçirselerdi seve seve verir, bir de ellerini öperdim. ciddiyim yapardım bunu. lakin bana geçen sene tam tamına 4500 tl soktular. ve lütfen kimse de gelip bana yetkili servis demesin.

geçen sene kombimiz sıcak su tarafından ılık su vermeye başladı, ısıtmasında problem vs falan yoktu. meraktan dolayı, "internetten bir bakayım ne olabilir arızası, usta kazığı yemeyelim" dedim.

baktım youtube'da birkaç video var. geneli diyor ki; "tribünü falan değişmesi lazım sökümü şöyle kolay, aman ustaya para vermeyin, kendiniz de yaparsınız". aa dedim tamam ben bunu yaparım o zaman.

neyse söktüm, aldım parçayı elime gittim kombi parçası satan bir yere. dedim "ben bundan istiyorum" dedi; "abi bundan yok elimizde", "ee nereden bulacağız", "mehmet usta var onda toptan oluyor kendisi gelir takar" dedi. iyi diyerek çıktım. başka yere gittim, "abi elimizde var ama bunu sen takamazsın mehmet usta var o takar" dedi. yaa, ver bakalım mehmet ustanın numarasını diyerek aldım.

başka semtte başka parçacıya gittim, o da aynı herifi söyledi. kendi kendime dedim ki; "oğlum debauchee bu senin yiyeceğin bok değil herkes aynı adamı söylüyor ara gelsin yapsın".

neyse mehmet usta 110 kilo ağırlığı, arkasına bastığı çakma adidas ayakkabısı, yırtık çorabı ve eğilmeden çatal gösterebilen düşük bel pantolonu ile "selamin aleyki" diyerek geldi.

baktı yeni parçayı taktı. error yazısı çıktı. "kart arızası" dedi. kartı aldı, bilmem kim usta var ona yaptırıp getireyim dedi. gitti ve tam 4 saat sonra geri geldi taktı olmadı. bir daha gitti, "ağbey yarın geleyim" dedi. tamam olur ama hal olsun bak çoluk çocuk kış kıyamet soğuk en azından petekler yanıyordu şimdi o da yanmıyor dedim.

neyse, ertesi gün sabahtan aradım

öğlen gelirim dedi, bekle gelmez, bekle gelmez bekle gelmez... öğlen tekrar aradım; "ağabey işim uzadı saat 3 gibi oradayım" dedi, saat 3 oldu yine yok. neyse akşam 6 gibi geldi. kartı taktı yine olmadı ama kartı taktıktan sonra kombiyi çalıştırdı. kombinin içinden ateş çıktı evde sigortalar attı. abi dedi "bunun bilmem neresinde de arıza varmış, ben bu parçayı da alayım kartı da alayım" dedi.

yav dedim, bu kartın yenisi yok mu? "abi bu kart artık üretilmiyor ama buluruz da çok pahalı olur" dedi. artık yiyeceğim kazığın şeklini uzaktan ufak ufak görmüştüm. dahası kazığı benimsedim, içimde hissettim. "iyi bari topla kombiyi kapağı böyle kalmasın" dedim.
toplarken menteşelerini falan kırdı herif.

tabi bu arada hanım başladı; "yetkili servisi arayacaktık ilk baştan. 3 kuruştan kaçıyoruz derken günlerdir ev soğuk duş alamıyoruz" falan filan iyice strese soktu beni.

ertesi gün aradım mehmet efendiyi "ağbiy bugün çalışmıyom" dedi. dedim lan soğuk? banyo? çocuklar? hastalık? "ağabey kaç gün dayandın 1 gün daha sık dişini zaten kartçı da tatil bugün" dedi.

sikerim kartını kurtunu dedim. yetkili servisi aradım o sinirle. neyse yetkili servis de çalışmıyormuş. ertesi gün mehmet efendi geldi yine söktü taktı soktu çıkardı. dedi "ağabey bu kombiden sana hayır gelmez. ben bunu alayım, elimde 2. el bi kombi var onu sana 1500 tl'ye vereyim al bana dua edersin" deyince ben de asfalayalar attı. sikerim 2. elini hani yapacaktın bilmem ne diye diye kovaladım ipneyi.

bir de demez mi "abi o kadar yol geldik mazot yaktık" diye. anamı s*ktin amk ne mazotu s*ktir git diye kovaladım. hemen aradım yetkili servisi, geldi yetkili servis böyle mıy mıy konuşan bir tip. neyse, dedi abi kart arızası. "valla mı lan" dedim. 

burnundan konuşarak "valla abi yeni kart lazım eskisi mahvolmuş" dedi. tamam lan dedim getir yeni kartı tak. kaç para dedim, 1200 dedi. tamam amk dedim, göte giren şemsiye açılmaz. içimde hissetmişim bir kere, girsin rahatlayayım, çoluk çocuk donuyor amk. neyse ertesi gün bekle allah gelmez, bekle allah gelmez... aradım hani lan kart dedim. "abi kusura bakma arayamadım, kart depoda yokmuş, istanbul'dan gelecek" dedi. neyse ertesi gün oldu, yine yok piyasada, "kart noldu" dedim. "abi kargoda yarın takacağım "dedi. bu arada ev buz gibi. ısınmaya başka evlere gidiyoruz.

neyse yeni kart geldi

taktı bu kartı, bu sefer de dedi: "abi çalışmıyor" :)))))))))))  ya dedim bunun sadece tribünü bozuktu, olay nasıl buralara geldi? baktı dedi "abi tribünü dinamosu sigortası kazan ısıtıcısı bilmeme neyi de bozukmuş bunun". ee? dedim... " yaparız abi sıkıntı yok ama bence sen s*ktir et bunu yenisini al. biz toplarız ama seneye bozulursa ben karışmam" dedi.

- hanım dırdırlar, haklı.
- çocuklar üşür, haklı.
- ben fıttırırım haklıyım, ebemi s*kti kombici ustalar sağlı sollu.

derin bir nefes aldım, iç sesim yükseldi "debauchee huuu debaucheee bak 1500 tl'ye fittin, şimdi bu yavşak yapar, 2 hafta sonra bozulur ben demiştim der, çoluk çocuk yine soğuk, hanım yine dırdır, sen yine usta peşinde. sonra bunlar yine kazık. siktir git yenisini al" dedi.

"ne kadar yenisi?" dedim, "abi biz satmıyoruz ama satan bayiler şuralar" dedi. gittim bayilere baktım, 4500 tl'ye buldum bi tane. aldım geldim. aradım yetkili servisi geldi taktı. gelip takan da aynı burnundan konuşan gevşek.

ama bana nasıl iyi davranıyor, nasıl iyi davranıyor...  sonra durdu durdu, "abi eski kombiyi ne yapacaksın" dedi. "bilmiyorum ama size vermeyip yakacağım amk, yakacağım yine de size vermeyeceğim!" dedim.

tam o arada da bizim kayınpederin arkadaşı marangoz bir abi denk geldi

dedi "yeğenim verin bu kombiyi bana". al abi dedim çalışmıyor nasılsa senin olsun. ben yaparım dedi, peki dedim.

2 hafta sonra marangoz telefon açtı: "250 tl'ye kart aldım, bir de tribün taktım canavar gibi çalışıyor allah razı olsun" demez mi?

ben 6 ay taksit ödedim, o tamirci ve yetkili servis olacak ibnelere de hala sövüyorum.
dahası sonradan öğrendim ki, bu yetkili servis elemanı da sattırdığı kombi başına prim alıyomuş.

diğer pezevenk mehmet usta da, parçacılara gittiği iş başına da sakal bırakıyormuş.

adamlar da hem herife parça satıp, hem parça tamiri yapıp, hem de sakallarını alıyorlar diye her gelen sen yapamazsın mehmet usta yapar diyormuş.

özetle: ortam a'dan z'ye *rospu çocuğu dolu. babadan oğula nesil bunlar...