Uğur Dündar, Canlı Yayında Yılmaz Özdil'e Neden Mezarıma Gelmeyeceksin Dedi?

21 Haziran akşamı TELE 1’de canlı yayınlanan ve Tuncay Mollaveisoğlu’nun sunduğu 'Anında Manşet' programında Uğur Dündar, Özdil'e ateş püskürdü. Peki muhalif haberciler Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil'in arası neden bozuldu?
Uğur Dündar, Canlı Yayında Yılmaz Özdil'e Neden Mezarıma Gelmeyeceksin Dedi?

uğur dündar, tele1'de yılmaz özdil'e cenazeme bile gelme demiştir. yok artık. iddialar çok ilginç, yılmaz özdil'in ismail saymaz'a taktığını söylüyor.

konuyu bilmeyen arkadaşlar için özet geçmek gerekirse konu artı 1 tv hakkında. tetikleyen mevzu ise artı 1 tv'nin sbk ile ilişkili olan ekim alptekin tarafından fonlandığına dair yılmaz özdil'in attığı aşağıdaki tweet:

"dürüst ve güvenilir (!) araştırmacı gazetecilerin sbk aşına su katmak istemem ama, sbk’nın kafakola aldığı gazetecilerin listesi abd’de açılan davanın iddianamesinde yazıyor... kimlere televizyon kanalı kurdurdukları bile orada yazıyor!"

SBK: Sezgin Baran Korkmaz


toparlamak gerekirse, tuncay mollaveyisoglu bir kanal kurmak istiyor

para olmadığı icin bir patron arayışına giriyorlar. çeşitli referanslar ve araştırmalar neticesinde altan ertürk adlı kişi ile anlaşıyorlar. editöryal bağımsızlık kaydı ve altan ertürk'ten alınan "arkamızda başka kimse yok" garantisi ile yayın hayatına başlıyorlar. artı 1 tv gezi döneminde mustafa hoş'un çabaları ile gayet objektif ve başarılı bir yayıncılık örneği sergiliyor. bu ve buna benzer yayınlarla popülerliği artan artı 1 iktidarın dikkatini çekiyor ve patronaj baskısı artıyor. artı 1 ile ilgili dönem mustafa hoş'un abluka adlı kitabında detaylı olarak anlatılmaktadır. uğur dündar, tuncay mollaveyisoğlu ve mustafa hoş o dönemde yayınlara yapılan patronaj müdahalesi gerekçesi ile istifa ediyorlar. daha sonra tuncay mollaveyisoğlu'nun araştırması ile artı 1'i fonlayan iş adamının arkasında ekim alptekin'in olduğu ortaya çıkıyor. bu konu ile ilgili de gerekli şikayeti yaptıklarını belirtiyor. yani bu adamın varlığından yayın sürecinde haberdar değiller.

ekleme: yılmaz özdil, yayına dair şu tweet'leri attı


uğur dündar ise bu yeni tweet'lere şöyle karşılık verdi


ekleme:
artı 1'in diğer ortaklarından mehmet karasu adlı kişi ekim alptekin'in ortak değil sadece reklam veren olduğunu söylüyor.