Ukrayna'nın En Kalabalık Şehri Lviv'de Neresi Gezilir, Ne Yenip İçilir?

İngiltere, Türkiye'yi kırmızı listeden çıkarmadan önce, ülkeye gelecek Türk vatandaşlarının yeşil veya sarı renkteki ülkelerden birinde 10 gün kalması şartını koşuyordu. Bu nedenle Kiev ve Lviv gibi şehirler oldukça popüler bir geçiş noktası haline geldi. İşte Lviv'e gidecekler için güncel bir rehber.
Ukrayna'nın En Kalabalık Şehri Lviv'de Neresi Gezilir, Ne Yenip İçilir?
iStock

ülkeye girişte covid-19 kapsamında neler isteniyor?

Not: Bilgiler 26.07.2021 tarihlidir.

1. ukrayna'ya giriş için pcr, antijen testi ya da aşı kartı şartı var. antijen testi yaptırmayı tercih ettim hem daha ekonomik, hem de 15 dakikada sonucumu aldım. her iki testi de havalimanlarında oldum. sabiha gökçen havalimanı'nda 175 tl, kiev havalimanı'nda ise yaklaşık 200 tl gibi bir ücret ödedim. (600 küsür grivna idi. aslında 450 grivna civarı olduğuna dair yazı asmışlardı ancak ödeme noktasına gidince ukrayna hükümetine ek bir ödeme daha yapıp 600 küsür grivna gibi bir rakam ödüyorsunuz. şaşırmayın orada.) havalimanında döviz exchange yapabiliyorsunuz.

aşı için ise benim gittiğim dönemde sinovac kabul etmiyorlardı ancak 2. temmuz itibarıyla sinovac'da kabul ediliyor. iki doz yapılıp üzerinden 14 gün geçmesi gerekiyor. aksi takdirde test istiyorlar. 13 gün geçtiği için test yaptırmak zorunda olanlara denk geldim. tek tek sayıyor sovyet teyzeleri.

2. sağlık sigortası istiyorlar. visit ukranie bu siteden online yapabilirsiniz. 30000 euro teminatlı olmasına gerek yok. ekstra ücret ödemeyin boşuna.

3. türkiye'ye dönüşte de pcr, antigen ve aşı şartı var.

4. türkiye'ye dönüşte doldurmanız gereken bir form var. form bunu doldurup telefondan gösterebilirsiniz. check in sırasında görmek istiyorlar.

5. gelelim şu meşhur sorgu odasına. evet bir oda var arkadaşlar ama sorgu odası denilebilir mi emin değilim. uçaktan indikten sonra yaklaşık 1-1,5 saat bekletildik. ilk defa gittiğimiz için mi bu prosedür, daha sonraki gidişlerimde bekletilir miyim bilmiyorum. öyle tipinize göre falan bekletilmiyorsunuz. gidiş dönüş uçak biletleri, konaklama belgeleriniz, varsa şehirler arası geçişlerinizin biletleri, sağlık sigortanız , test/aşı bilgileriniz, üzerinizdeki para kontrol ediliyor. sorgu odasına! girdiğinizde bunların hepsine bakıyorlar. tavsiyem her belgenin çıktısını alıp, dosyalayarak hazırlamanız. meslek, yaşadığın şehir gibi sorular soruyorlar. ses ve görüntü kaydı yapılıyor. parmak izi ve farklı profillerden fotoğraflarınızı da çekiyorlar. aslında schengen vizesi başvurusunda yapılanları ülkeye girişte yapıyorlar. sadece biraz yavaşlar. öyle sert, suratsız falan da değiller. kimlikle ya da pasaportla da girmiş olsanız bunlara tabisiniz.

6. genel olarak 3-5 bilgi de vereyim. uber çok ekonomik, mutlaka kullanın. bir de uber gibi çalışma sistemi olan uklon var, bunu da kullanabilirsiniz. şehrin içinde 60 tl gibi bir fiyata sınırsız internet paketi olan kyivstar telefon hattı alabilirsiniz. biz 4 kişiydik. birimiz hat aldık. sonra onun hattı üzerinden veri alanını açıp, wifi gibi kullandık.

pandemi süreci dinamik bir süreç olduğu için şartlar sürekli güncelleniyor. ben bilet aldığım tarihten itibaren 4 kere değişti. gerisini siz düşünün. visit ukranie sitesinden takip edebilirsiniz. ayrıca bu site üzerinden canlı iletişime geçip bilgi alabilirsiniz. çok hızlı bir şekilde cevap veriyorlar.

hakkında uzun bir gezi rehberi yazısı

internette pandemi kaynaklı çok farklı bilgiler olduğu için şu anda en güncel gidiş dönüş bilgilerini yazarak başlamak istiyorum:

1. uçak biletleri. uçak bilet fiyatları çok değişiyor, gidiş dönüşü pegasus'la 400 küsüre alan da gördüm, 2500'e alan da. burada zaman, şans, pek çok faktör var. kiev'e ankara'dan doğrudan gidiş-dönüş var, bu da bir yol olabilir. (debe sonrası izmir'den kiev'e uçuş konulduğu da söylendi. :)

2. kalacak yer. biz gittiğimizde kalacak yerden taviz vermek istemedik ve iki kişi kabaca 4 gün 1500'e yakın bir miktarda kaldık. ancak aynı kalma süresini paylaşımlı odada şehir merkezinde 200 küsüre getirenlerle de karşılaştık. burada da konforunuzdan ne kadar taviz verebildiğiniz, öncelikleriniz önemli.

3. vize yok.

4. pasaport ya da kimlikle girilebiliyor, ayrıca bir ücret ödemenize gerek yok. detayına aşağıda gireceğim.

5. ukrayna covid için sağlık sigortası ve 30.000 euro değerinde standart sigorta istiyor. bunu visit ukraine sitesinden yaptırabiliyorsunuz. 4-5 gün kalınca ortalama 80 küsür tl gibi bir fiyata geliyor kişi başı.

6. ukrayna ve türkiye, gidiş dönüşte herhangi bir karantina uygulamasında bulunmuyor. ancak ukrayna'ya girişte son 72 saatte yapılmış bir negatif pcr testine ihtiyacınız var. dönüşte ise türkiye'nin şartları şu: 2 aşı olduysanız ve ikinci aşıdan sonra 14 gün geçtiyse direkt girebiliyorsunuz. 2 aşı oldunuz ve ikinci aşının üzerinden 14 gün geçmediyse son 72 saatte yapılmış negatif pcr ya da son 48 saatte yapılmış hızlı antigen testi gerekli. tek aşı olduysanız da aynı şekilde pcr/antigen istiyor. pcr veya antigen test fiyatları türkiye'deki gibi sabit değil, ancak ortalamada türkiye ile aynı fiyata denk geliyor. kabaca 200-300 tl arasına testi yaptırabiliyorsunuz.

7. ukrayna para birimi grivna. aldığınız her şeyi üçe bölerek türk lirası değerine ulaşıyorsunuz ortalama olarak.

8. havalimanından şehrin en merkezi yerine ulaşım için biz uber kullandık. 98 grivna ediyor. birlikte aynı uçakla geldiğiniz insanlara sorarsanız 4 kişi binebileceğiniz bir uber ile çok rahat merkeze gelebilirsiniz. biz bu şekilde 10 küsür liraya çok hızlı bir şekilde merkeze gelmiş olduk.

9. şehir merkezi ve havalimanı aşırı yakın. zaten şehirde 5 gün geçirip uber'i saymazsak hiç toplu taşıma kullanmadan vakit geçirebiliyorsunuz. her gün ortalama 17 bin adım attık biz ve her köşesini sokak sokak dolaştık.

10. lviv, polonya sınırına çok yakın. 15 temmuz sonrasında türkiye'den kaçan pek çok türk lviv'i kullanarak polonya'ya kaçmış, bu sebeple lviv'e girişte ukrayna'ya ilk gelişiniz ise sorgulanıyorsunuz. ukrayna'ya ilk girişiniz değilse veya yeşil pasaportluysanız direkt geçiyorsunuz. burada daha önce bilmem kaç kere schengen almış olmanız, iş ya da turistik amaçla fark etmeksizin, bir önem arz etmiyor.

11. lviv pasaport kontrolünde uzun bir sıra oluyor, herkes tek tek ya da arkadaş grubuyla geldiyse grup olarak sorguya alınıyor. burada çok saçma sapan sorular da sorulabiliyor: ukrayna'ya neden geldiniz, nerede kalacaksınız, geri dönüş biletlerinizi ödediniz mi? yanınızda ne kadar para var (bunu göstermeniz de isteniyor). türkiye'de nerede yaşıyorsunuz, ne iş yapıyorsunuz? nerede doğdunuz? birlikte geldiğiniz arkadaşlarınızla olan ilişkiniz nedir? ukrayna'da tanıdık kimseniz var mı? iş için geldiyseniz işin detayları nedir? sorular sorulunca bitti mi, hayır bitmedi. ardından dışarı alınıyorsunuz biraz bekletildikten sonra tekrar çağrılıyorsunuz ve parmak izi veriyorsunuz ve fotoğrafınız çekiliyor. bildiğiniz sorgu şeklinde, insanı yavaşlıkları yüzünden çileden çıkartan ikinci sınıf bir uygulama bu. tüm bunların yanında kiev'e girişin çok daha kolay olduğunu da çok yakın arkadaşlarımdan duydum.

12. ardından pasaport kontrolüne tekrar alınıyorsunuz ve sağlık sigortası ve pcr sonucunuzu göstererek içeri giriyorsunuz.


13. başta da söylediğim gibi lviv'de her yere yürüyebilirsiniz. zaten şehirde bir gün geçirdikten sonra her yerin aynı yere çıktığını göreceksiniz. opera ve rynok meydanı sizin en baz yeriniz oluyor. bu iki yere göre her yere gidebilirsiniz.

14. lviv'de maalesef aşırı etkileyici bir yemek kültürü yok. vejateryen ya da vegansanız, ya da yurtdışında dini sebeplerden (helal/kosher) et yemeği tercih etmiyorsanız seçenekleriniz daha da azalıyor. ne yiyorsunuz hemen söyleyelim: bolca kruvasan (lviv croisssants), pizza/makarna/salata çeşitleri (celantano), isterseniz türk'lerin sürekli takıldığı birkaç yer (antalya restaurant/sultan mangal/food and good -şu anda tadilatta-). lviv'de krepçiler de var. bunların dışında sağlıklı kahvaltı alternatifi için cheese bakery'yi mutlaka öneririm, madame croque, smoothie, bowl'lar ya da avokado yumurta gibi seçenekleri yiyebilirsiniz.

15. gezilecek yerler internette fazlasıyla var, detayına girmiyorum.

16. her yerde çok fazla türk var, ukrayna'da türkçe anlaşma ihtimaliniz ingilizce anlaşma ihtimalinizden daha yüksek çünkü kimse ingilizce bilmiyor. gerçekten kimse bilmiyor ve bu anlamda anlaşmak için çok fazla çaba gösteren de olmuyor. :)

17. komik bir şey: şehrin her yerinde hotapyc tabelaları görüyorduk ve bu ne olabilir diye epeyce araştırmıştık. kendi aramızda bir goygoy malzemesi haline bile gelmişti ki, noter olduğunu öğrendik. şehirdeki noter sayısı, market sayısından daha fazla.

18. aşırı su içen biriyseniz yurtdışında damak tadınıza uygun su bulmak her zaman problem olduğu için hayat kurtaran bir bilgi vereyim: türkiye'deki suya en yakın su, adı ortalama şöyle bir şey olan su: mopwuhcb bir şey bir şey. beyaz kapaklı, üzerinde kırmızı harflerle yazıyor. bu su çok iyi. bunu bulamazsanız bon aqua'nın açık mavi kapaklı karbonatsız suyundan alabilirsiniz. suyun görseli şöyle:

19. roshen'in (yerli ülker gibi) gofretleri güzel.

20. lviv handmade chocolate da güzel.

21. coffee manufactury abartılmış bir kahveci. latte'leri standartta şuruplu geliyor.

22. hat olarak turkcell'in grup şirketi lifecell var ukrayna'da ancak çekim kalitesi aşırı iyi değil. vodafone daha iyi olabilir.

23. hava bu mevsimde çok sıcak ancak istanbul'dansa ankara'ya daha yakın bir sıcak. terletmiyor ya da burnunuzun içini dahi kurutmuyor ancak sürekli bir susama hali var.

24. kızları çok güzel, erkekleri gerçekten çok özgüvensizlermiş gibi hissettiriyor. bu bana çok ilginç gelmişti, kadınlar ne kadar güzelse erkekler bir o kadar özensiz ve duruşları bile “zayıf”.

25. sov coffee'de tarçınlı ve poppy seed'li çörek mutlaka ama mutlaka yenilmeli ve hatta bana da getirilmeli. :)

26. son olarak gelir düzeyinin düşük olduğunu çok hissediyorsunuz. en merkezi ve en lüks denilen yerlerde bile bize göre “lüks”ün orada olmadığını anlıyorsunuz. dünyaca ünlü giyim mağazalarını göremiyorsunuz avm'ler hariç, oradakiler de gerçekten “pahalı” diyebileceğiniz gibi değil. giyim daha çok yerel markalar, ikinci el ve outlet şeklinde gidiyor. çoğu yerde ünlü markaların taklitleri var, insanlar da bu şekilde giyiyor. türk bir marka olarak tüm hafta boyunca sadece ramsey ve lcwaikiki'yi gördüm ve buna çok şaşırdım. daha çok türk marka olur diye düşünmüştüm nedense ancak tutan bir pazar olmadığını düşündürdü.

27. yukarıdakilerle birlikte şehirde bir “gösteriş” kültürü olmadığını da çok hissettim. yine gelir seviyesi kaynaklıdır diye düşünüyorum. yine de ilginç bir şekilde adım başı apple satan/tamir eden yerler var.

28. şehirde genel bir ikinci dünya savaşı enerjisi hakim. komik gelecek ama tarih mimari o kadar korunmuş ki sokaklardaki modern giyimli insanları oraya yakıştıramıyorsunuz. direkt film çekilebilir devasa bir set gibi. piyanist'i tekrar çekmek için sadece birkaç kostüme ihtiyacınız var ve bu farklı hissettiriyor. arada çok eski zamanlardan kalmış askeri kamyonlar da görüyorsunuz ve iyice o moda giriyorsunuz…