Ülkelerin Kullandığı Para Birimleriyle İlgili İlginç Bilgiler

İngiltere'den Fildişi Sahilleri'ne; ülkelerin kullandığı banknotlar ve madeni paralarla ilgili bir hayli enteresan bilgiler.

- dünyada kullanılan paralar içinde, taklit edilmesi en güç bozuk para 1 ingiliz poundudur.

- dünyada kullanılan paralar içinde, taklit edilmesi en güç olan banknot ise kazakistan tengesidir.

- dünyanın en güzel parası, üzerindeki figür kıstas alınarak 1000 kazak tengesi seçilmiştir.

1000 Kazak Tengesi


- dünyanın en kirli, en pis, en çok bakteri barındıran parası abd dolarıdır.

- dünyada en fazla basılan sahte para, abd dolarıdır. en fazla sahte abd doları basan ülke ise kuzey koredir. kalpazanlığın önüne geçmek için belirli zaman aralıklarıyla abd dolarda değişikliğe gitme kararı almıştır.

- yapılan araştırmalara göre; abd doları üzerindeki kokain kalıntısı, tüm ülke paralarından daha fazladır.

- benin madeni 100 frankının üzerinde bulunan hint keneviri motifine parmağınızı sürttüğünüz zaman parada bulunan sentetik katkı maddeleri ile ortama esrar kokusu yayılıyor.

100 Benin Frankı


- fildişi sahilleri’nin 1000 franklık madeni paralarının üzerinde gerçek mamut fosillerinden parçalar bulunuyor.

1000 Fildişi Sahili Franki


- 1800'lü yılların ilk yarısında rus amerikası olarak bilinen alaska'da kürk ticareti yapan şirketler; fok ve mors derilerinden para yapmışlardır.

- 2012 yılında, fiji cumhuriyeti'nin içinde neuschwanstein meteorunun gerçek parçalarının bulunduğu 999 adet üretilen 10$'lık madeni para vardır. koleksiyoncular bu paraları toplamışlardır.

- moğolların 2007 yılında piyasaya sürdüğü 500 tuğriklik madeni para, “money talks / para konuşur” sözünü birebir hayata geçiriyor. üzerinde eski amerikan başkanı john f. kennedy’nin resmi bulunan parada bir de ufak düğme var. bu düğmeye basıldığında, başkanın, 26 haziran 1963 tarihinde batı berlin’de yaptığı konuşmada söylediği ünlü “ich bin ein berliner” sözü duyuluyor. koleksiyoncular bu paraları toplamışlardır.