Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin İlk Meşalesinin Yakıldığı Kutlu Gün 19 Mayıs'ın 99. Yıl Dönümü

19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmış ve bugün İtilaf Devletleri'nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı başlatılmıştır. Atatürk'ün doğum günüm olarak nitelendirdiği gün gençlere armağan edilmiş ülkemizde de yılın her 19 Mayıs'ında kutlanmaktadır.
Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin İlk Meşalesinin Yakıldığı Kutlu Gün 19 Mayıs'ın 99. Yıl Dönümü

ulusal kurtuluş mücadelemizin başladığı gün olarak kabul edilir.
her köşesi emperyalist sömürgeci güçler tarafından işgal edilmiş olan osmanlı imparatorluğu'nun en parlak, en cesur ve yüreği bagımsız bir cumhuriyet özlemiyle yanan en aklı başında subayı olan mustafa kemal atatürk'ün, kendisi gibi düşünen aydın bir grup arkadaşı ile mücadele ateşini yakmak için bandırma vapuruna binip istanbul'dan yola çıkıp birçok engelleme teşebbüsüne rağmen sağ salim samsun'a ayak bastığı gündür.
milli bayramımızdır.

atatürk'ün " benim doğum günüm" dediği gündür.

19 mayıs, 95 yıl önce bir devrimin ayak sesleriydi. bugün o emaneti taşıyacak olan üreten, akıldan yana olan, hurafelere kanmayan, emeğe ölümle karşılık vermeyecek biz gençler olacağız. bu emanete layık olmak dileğiyle hepimizin bayramı kutlu olsun.

1919 yılında bizleri, atalarımızı mahkum olmaktan kurtaran, ülkemizin sömürge olmasını engelleyen adımı atan büyük atatürk'ü saygıyla andığım bayramdır.

ülkemizin kaderi değişmiş 1919 yılında bugün.

1919 yılında bugün milli beraberliğin başlangıcı olmuş

1919 yılında bugün ülkemizi düşmanlardan arındırdırdığımız, bağımsızlığımızı ilan ettiğimiz kurtuluş savaşı başlamış.

atatürk bir söyleşi sırasında : ben 19 mayıs’ta doğdum demiştir.

bütün milletimizin 19 mayıs atatürk'ü anma, gençlik ve spor bayramı'nı kutlarım.

ister stadyumlarda, ister meydanlarda ister başka başka yerlerde. nerede ve ne şekilde olursa olsun coşku ile kutlanması gereken son derece anlamlı ve son derece güzel bir gün.

geleceğimiz olan gençlerimizin bayramıdır.
dileğimiz odur ki; türkiye gençliği bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki yıllarda da, kendisine armağan olan bayramı kendisine yakışan şekilde coşkuyla ve atatürk'ün kendilerine olan inanç ve beklentilerinin farkında olarak kutlar ve dahisi bu inanç ve beklentiler doğrultusunda varlıklarını sürdürürler.

mustafa kemal atatürk'ün;

"gençler! benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum." diyerek güvendiği geçnlere, gençliğe.. türkiye'ye armağan ettiği bayram.