Üniversite Not Ortalaması Gerçekten Bir Önem Teşkil Ediyor mu?

Yılların klasik tartışmasını nokta atışı Sözlük yorumlarıyla inceliyoruz.
Üniversite Not Ortalaması Gerçekten Bir Önem Teşkil Ediyor mu?
iStock

Önemli olmadığını düşünen bir yorum

bölüme (odtü işletme) başlarken kafamda ne istediğimi biliyordum, finans alanında, abd'de prestijli bir üniversitede yüksek lisans yapmak. diyordum ülkenin en iyi iki üniversitesinden birisinden iyi bir dereceyle mezun olacağım. fulbright'ımı alırım güzelce üstünü de muhtelif burslarla ve student loan ile kapatırım. gereken ortalamayı yaptım, hatta fulbright komitesinde bulunan bir hocadan referansım bile var.

fakat ortalamam (3.86) elimde patladı lan işte. fulbright hemen hemen hiç artmıyor seneden seneye, fakat abd'deki yüksek lisans programları her sene beşer onar bin tl artırıyor. bunun için artık fulbright artık eğitim ücretinin yarısını bile karşılamaya yetmiyor, ki işler eğitim ücretiyle bitse iyi. eğitim ücreti kadar da yaşam masrafı çıkıyor, adamlar sırf bir senelik yurt ücreti için $20k istiyorlar! merit scholarship vermiyorlar üniversiteler çünkü business school'lar üniversitelerin para musluğu konumunda ve business school'a girebilmek için de diğer tüm bölümlerden çok daha fazla rekabet var. asistanlık bursu alayım desen çoğu business school yok öyle bir şey diyor, açanlar da bir iki kişi açıyorlar. ve o asistanlıkları almak için çok iyi olmak da yetmiyor en az bir tane faculty member ile tanışıklık lazım.

geriye $100k student loan'a girmek kalıyor, onda da vatandaş olmadığım ve abd'li cosigner'ım olmadığı için %12 faiz ve 6 yıl geri ödeme ile veriyorlar, diyeceksiniz iyiymiş lan. yok değil kardeşim, dolar üzerinde çok çok yüksek bir faiz oranıdır bu. adamlara $200k olarak geri ödemem lazım bu parayı. ama bu krediyi rahatlıkla ödeyecek maaş alabileceğim başka bir ülke yok abd dışında, ve ironi şu ki fulbright alırsam 3 sene boyunca abd'de çalışamayacağım.


geriye tek bir alternatif kalmıştı, türkiye'deki üç büyük danışmanlık şirketinden birisine kapağı atıp oradan mba sponsorluğunu almak. bu dönem oraları zorladım, hatta dedim staj aşamasında ikinci sınıf danışmanlık şirketleri de olur. stajını basamak olarak kullanacağım ikinci sınıf danışmanlık şirketi bile ret cevabı yolladı. danışmanlık şirketleri odtü'yü ikinci sınıf okul olarak görüyorlar, öyle farklı kafaların olduğu bir sektör. bu kısım da yattı kısacası...

türkiye'deki yüksek lisans programlarının en kralı bile 2.5 ortalama ile tak diye öğrenci kabul ediyorken (odtü finansal matematik) not ortalamasını yapmamın, üstünde yüksek şeref belgesi yazan kağıtları toplamak dışında ne somut faydasını gördüm? hiç. tek faydası şu oldu, çalıştığım zaman yapabildiğimi gördüm bu yani bundan ibaret... benim işe girebildiğim tüm yerlere 3.00 ortalama yapan adam da girebiliyor ve aramızda hiçbir somut fark yok. aslında var. gezip tozamadığım, eğlenemediğim, stresten saçımı döktüğüm, uykusuzluğum yanıma kâr kaldı...

seçtiğiniz mesleğe göre değişir. iibf'de okuyorsunuz, amaç ales ya da kpss ise yüklenin gno'ya. yok özelde çalışacaksanız; hele ki sektör okuduğunuz bölümle alakalı değilse, son seneye başlamadan stajınızı yapıp işi öğrendiyseniz, e staj yaptığınız yer de sizi tuttuysa o-hoo son senenin tadını çıkarın. ayrıca özel sektörde kolay kolay kimse; ''hımm şu dersi aa ile geçmişsin, seni seniiii anlıyorsun bu işten, kaptın maaşı köftehor'' demez. özel sektör öyle değil geçler.

2:00'ı zor bulup da şimdi güzel paralar kazanan bir sürü insan tanıyorum. neden? çünkü hafız gibi ders ezberlemek yerine hedef belirleyip kendilerini geliştirdiler. ayrıca, ortalama 4:00 diye kimse sizi mezun olur olmaz müdür yapmayacak. biraz gerçekçi olun. ortalama kasacağım diye o üniversiteyi bomboş bitirirseniz daha çok işsiz kalırsınız.

Önemli olduğunu düşünen yorumlar

vizyonu sadece türkiyeyle kısıtlı olanlar için lisans ortalamasının iş dünyasında önemi yoktur evet.

yurt dışında (özellikle abd'de) iş dünyasında iyi yerlere gelmiş insanların çoğunda aşağıda listelediğim okulların master, doktora derecelerini göreceksiniz.

mühendislik bölümleri adına stanford, berkeley, mit. bu okullar 3.9, bilemedin 3.8 ortalamadan düşük adamları sittin sene almazlar.

mba'de önemli okullar ve girenlerin gpa ortalamaları:

stanford: 3.66
columbia business school: 3.5
wharton: 3.7

"iş hayatında önemi yoktur" diye atıp tutanlara bakmayın. şimdiye kadar girdiğim her iş görüşmesinde dereceyle bitirmiş olmam karşımdaki insanın dikkatini çekmişti. bir iş için onlarca insanla görüşüyorlar ve bu, akılda kalmanızı sağlıyor. bu illa işi alacağınız anlamına gelmeyebilir, ama şansınızı artırdığı kesin. zaten faydası dokunmasa bile zararı dokunmaz o ayrı da, ben faydasını gördüğümü düşünüyorum.

her şeyi geçtim, bu benim yüksek lisans, doktora ve yurt dışı eğitim gibi alanlarda da işime yaradı. e bunlar da cv'de gözükmüyor mu sanki? yurt dışında eğitim görmen, iyi bir master yapman karşındakini etkilemeyecek mi sanıyorsun? 1,95 not ortalamasıyla bunları nasıl yapacaksın?

demek ki neymiş, not ortalaması mühimmiş. "her şey demektir" demiyorum, ama kolaylaştırıcı etkisi yadsınamaz.

yüksek lisans düşünenler için (akademik yurtdışı tecrübeleri olan biri olarak konuşuyorum): edirne'nin batısına geçtiğiniz andan itibaren, beytüşşebap ya da fizan üniversitesi'nden getireceğiniz bir 3.80, boğaziçi, odtü ya da itü'den getireceğiniz bir 2.40'tan her daim daha fazla işinize yarayacaktır. zira yurtdışına çıktığınız zaman, türkiye'de okuduğunuz üniversitenin adının önemi yok gibi bir şeydir.

Final yorumu

yaş ilerledikçe ve mezuniyet tarihi geride kaldıkça önemi ters orantılı olarak azalan bir olgudur lisans ortalaması.

30'una geldiğinizde neredeyse mezun olduğunuz okulun bile önemi kalmıyor.

gördüğüm kadarıyla 40'ına geldiğinizde üniversite mezunu olup olmadığınızın da bir önemi kalmıyor.

50'sine geldiğinizde sanırım artık tek önemli olan şey malınız, mülkünüz, nüfuzunuz vs.

60'ında tek önemli olan şey sağlık.

70'inde tek önemli olan şey hala nefes alıp verebildiğiniz.

Ülkemizin Y Kuşağı Neden Mutsuz Bir Ruh Hali İçerisinde?