Ünlü Filozofların Günümüzde Rahatlıkla Ruh Hastası Sayılabilecek Saçma Davranışları

Kierkegaard, Heidegger, Nietzsche ve dahası... Fikirlerine hürmet ettiğimiz pek çok ismin gündelik hayattaki bu ilginç davranışları felsefeye olan inancınızı sarsabilir.


witgeinstein

şiddete meyilliydi. ilkokul öğretmenliği yaptığı bir zamanda kız öğrenciyi patakladı. popper'i bir konuşmasında şömine maşasıyla tehdit etti. bir ortamda sadece kendi sesini duymaya tahammül ediyordu. çabuk sinirleniyor ve sık sık intiharı düşünüyordu. 1919 yazdığı kitabıyla felsefenin tür sorunlarını çözdüğünü iddia etti. sonra hayır lan, dedi. babasından kalan büyük mirası diğer kardeşlerine bıraktı. içinde oturulmayacak bir ev tasarladı.

schopenhauer

kafasını ütüleyen terzi bir kadını merdivenlerden attı. kadına ölünceye dek de tazminat ödedi. asla berberde tıraş olmazdı, boğazının kesileceğinden korkardı ve evinde bir tabanca bulundururdu. insanlardan nefret ederdi. (haksız mıydı yani?)

sokrates

atina sokaklarında gezip bir at sineği gibi insanların rahatsız eder, kafa ütülerdi. sırf bu yüzden bile ölümü hak etti fikrimce.

heidegger

1933'te nazi partisine katıldı. bir allahın günü de çıkıp "yapılan yanlıştı, nazileri kınıyorum" demedi. yazdıklarının yüzde sekseni kafa ütüleyicidir. ne dediğini kendisi de anlamaz. kitaplarını okurken kendinizi balkondan atsanız yeridir. bir yahudi kızıyla mercimeği fırına vermeyi de bilirdi. ama adam haklıydı bu konuda, karısı da onu boynuzlamıştı.

j.j. rousseau

emile diye pedagojik kitabı yazmış adamdır ama çocuklarını yetimhaneye verdi. mezhep değiştirdi. gezdi tozdu. çocuk terbiyesi konusunda bence son derece kafa açıcı önerileri var.

leibniz

"bu dünya harika bir yer, daha iyisini düşünemiyorum" diyen acayip zeki ve keyifli bir adamdı. dünyanın harika bir yer olduğunu söyleyerek ağır kafadan çatlak olduğunu gösterirken bu listeye girmeyi de hak ediyor.

heraklitos

acayip gıcık bir tipmiş. kendini beğenir ve tuhaf laflar edermiş. insanlardan kaçar, dağlarda ot yermiş. "biz, biziz ve biz değiliz" diyerek listemizdeki müstesna yerini almıştır.

pisagor

kafayı sayılarla bozmuştur. fasülyeyi yasaklamış, güneşe karşı işemeyi men etmişti. kar üzerine yazı yazana da uyuz olurdu. yere düşen bir şey alınmamalı, öğle uykusu da zinhar yaklaşılmamalıydı. listede olmasına itiraz eden yoktur sanırım.

jeremy bentham

çocukken acayip derecede utangaç ve sinirliydi. sanırım sonraki felsefesi bununla ilgili olarak gelişti. mutluluk ilkesi denilen manyakça bir düşünce geliştirdi. bir şey ne kadar mutlu ediyorsa o kadar ahlakiydi. en çok sayıda en çok mutluluğu getiren eylem en doğru davranış biçimiydi.

augustinus

ilk günah fikrini abarttı ve bu günahtan vaftiz ile temizlenmeyen bebeklerin cehennemi boylayacağını söyledi. çoğumuz gibi kafayı seksle bozmuştu.

üst insan fikrini savunan nietzsche

iyilik, şefkat gibi davranışların altında ezikliğin yattığını savundu. zaten adam tescilli deliydi. yani buraya alınması mecburi biri. ancak rahmetli onca savunduğu şeylere rağmen dayak yiyen bir at için gözyaşı döktü.

george berkeley

bir papazdı ve ilginç biriydi. madde yoktur, onları bize madde diye gösteren ve öyle algılamamız sağlayan yüce tanrıdır dedi. listeye alıp almama konusunda kararsızım aslında.

pascal

o kadar çok hastalık ve acı çekmiştir ki yakup peygamber gibi sabretmiştir. sonunda kafayı çatlatmış olduğunu düşünebiliriz. çektiği onca acıya rağmen tanrı'ya "sen incitici değilsin" diye yakarır. bir nevi deli olduğunu pekala söyleyebiliriz.

descartes

savaşlara katılıp bedava yolculuklar yapan bir adamdı. "hayvanların ruhu yoktur, onlar otomattır, kesip atabilirsin, acı çekmezler..." dediği için listenin onur konuklarındandır.

platon

korkak dediği erkeklerin öbür dünyada kadın olarak varolacaklarını söylemiştir. bir tiranı adam etmeye çalışmıştı az ve kalsın kellesinden olacaktı.

kant

merhum saf aklın eleştirisi adlı kitabı yazdığı için bile bu listeye girer. bir de obsesifti immanuel üstadımız. evdeki koltuklardan biri azıcık ileri gitse uyku tutmaz kalkar düzeltirmiş.

kierkegaard

manyağın önde gideniydi. kendi kendiyle polemiklere girdi. kafayı bir kızla bozdu ve onu terk etti. regina olsen denen sıradan bir genç kız bizim soren'in takıntısı oldu.

aquinalı thomas

otuzbiri ağır günahlardan saydı. alayımız cehennemdeyiz yani.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir