Ünlü Resim Arnolfinilerin Düğünü'ndeki Gizli Anlamlar

Hollandalı Ressam Johannes Van Eyck'in 1434'te yaptığı tablo ile ilgili yıllarca birçok iddia ortaya atılmıştır. Sözlük yazarı "nagg" ünlü tablonun gizli anlamlarını payaşıyor.

hollandalı ressam johannes van eyck'in 1434'te belçika'da yaptığı tablo
yıllarca uzmanlar tabloda tüccar giovanni di arrigo arnolfini ve karısı giovanna cenami'nin resmedildiğine inanmışlar. ama yakın zamanlarda bulunan kayıtlardan arnolfini ve giovanna'nın resim yapıldıktan sonraki 14 yıl boyunca evli olmadıkları anlaşılmış. o hade resim kimi gösteriyor? bazılarına göre giovanni'nin kuzeni ve karısı olmakla birlikte, kimse bundan emin değil.

gizli anlamlar:

ressamın aynanın üstüne "johannes van eyck 1434'te buradaydı." yazmış olmasından, resmin ne zaman kim tarafından yapıldığını tam olarak biliyoruz. 

* van eyck'in aynanın yukarısında yer alan imzası bazı uzmanların tablonun resmi bir evlilik belgesi sıfatı taşıdığına inanmalarına yol açmıştır. 


* adamın cama kadından daha yakın olması, ailesini geçindiren biri olarak dış dünya ile daha sıkı ilişkileri olduğunu sembolize etmekte.


* avizede bulunan tek mum, ilk karısı ölen dul giovanni arnolfini'yi temsil ediyor olabilir.


* aynanın etrafındaki madalyonlar isa'nın çarmıha gerilme hikayesinin hristiyan versiyonunu anlatan sahneler içermektedir.


* karyola ayağında bulunan heykel, doğum hamisi olan st. margaret'e aittir.


* kadının karnındaki şişlik hamilelik göstergesi değil, o zamana ait moda bir elbise tasarımıdır.


* köpek, sadakatin temsilcisi.


* takunyalar, koca tarafından geline sunulan geleneksel hediye.


* sandığın üstünde duran portakallar, o günlerde belçika'da portakalın pahalı olmasından yola çıkarak, zenginlik göstergesidir.