Ünlü Şahsiyetlerin Kaleminden: Uzay Araştırmalarına Neden Harcama Yapmalıyız?

NASA'nın geçtiğimiz gün Mars'a iniş yapan yeni aracı InSight ile beraber bu konu tekrar gündeme gelmiş durumda.


Carl Sagan

"uzun vadede her medeniyet uzaydaki etkilerden dolayı tehlike altında olacaktır. varlığını sürdüren her medeniyet uzay yolculuklarına çıkmak zorundadır, sırf romantik olduğundan ya da keşfetme arzusundan dolayı değil, ama düşünülebilecek en mantıklı şey için: hayatta kalmak. eğer uzun vadeli hayatta kalışımız tehdit altındaysa, türümüze olan temel sorumluluğumuz diğer dünyalara seyahat etmektir."

Stephen Hawking

"insan türünün -uzaya yayılmadıkları sürece- bir sonraki bin yılda yaşayacağını sanmıyorum. tek bir gezegende yaşamı sonlandırabilecek çok fazla kaza gerçekleşebilir. ama ben iyimserim. yıldızlara ulaşacağız."

Elon Musk

"şimdiden yaşamı dünya’nın ötesine taşımamız oldukça önemlidir. bu dünya tarihinin dört milyar yıllık sürenin sonundaki ilk imkanımız ve bu pencere uzun bir süre boyunca açık kalabilir -ki öyledir diye umuyorum- ya da kısa bir süreliğine de açık kalabilir. tedbirli olmalıyız ve şimdiden bir şeyler yapmalıyız."

Erich von Daniken

 İlk insan kültürleri üzerindeki dünya dışı etkiler hakkında tartışmalı iddialarda bulunan yazar.

"uzay araştırmasına katılmayan uluslar, bu teknik devrim karşısında ezileceklerdir."

Larry Niven

Bilim kurgu yazarı. 

"dinozorlar yok oldu çünkü bir uzay programları yoktu."

Mustafa Kemal Atatürk

"bir gün insanoğlu, tayyaresiz de göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek; belki ay'dan bile haber yollayacaktır. bu mucizenin tahakkuku için 2000 yılını beklemeye gerek kalmayacaktır. gelişen teknoloji, bize daha şimdiden bunu müjdeliyor. bize düşen görevse batı’dan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir."

NASA'nın Mars'a İniş Yapan Aracı InSight Nasıl Bir Önem Teşkil Ediyor?