Ünlü Yönetmenlerin, Büyük Sinema İnsanı Stanley Kubrick'in Sanatı Hakkındaki Yorumları

Martin Scorsese'den Woody Allen'a izlemekten büyük keyif aldığımız yönetmenlerin, sinema dehası Stanley Kubrick hakkındaki yorumları sinemaseverler için tam bir keyif yolculuğu olmaya aday.


akira kurosawa'nın en iyi 100 film listesinde barry lyndon 73. sırada. (uyarı geldi, liste kronolojik. haliyle sıranın önemi yok.)

Barry Lyndon

steven spielberg'e göre kubrick ve 2001 a space odyssey


woody allen, 2001 a space odyssey'i ilk seyrettiğinde beğenmediğini, hatta hayal kırıklığına uğradığını, daha sonraki izlemelerinde ise fikrinin tamamen değiştiğini vurguluyor.


richard linklater, 2001 a space odyssey'in sinemaya adım atmasındaki etkisinden bahsediyor.


michael mann, dr. strangelove'ı görene kadar sinemaya ilgi duymuyormuş.

Dr. Strangelove

martin scorsese'nin ağzından kubrick ve 2001 a space odyssey.


federico fellini'nin en favori 10 filmi listesinde 2001 a space odyssey

2001: A Space Odyssey

david lynch, kubrick'in kendisi için öneminden, kendisini nasıl cesaretlendirdiğinden ve favori kubrick filminin lolita olduğundan bahsediyor.


terry gilliam, spielberg ile kubrick'i kıyaslarken, spielberg'ün izleyiciye doğru olanın ve düşünmesi gerekenin ne olduğunu dikte etmeye çalıştığını, kubrick'in ise 2001 a space odyssey ile bunu izleyicinin inisiyatifine bıraktığından bahsediyor.


luis bunuel, my last breath adlı kitabında favori filmlerinden birinin paths of glory olduğundan söz ediyor.

Paths of Glory

takeshi kitano'nun top 10 listesinde iki kubrick filmi: 2001 a space odyssey ve a clockwork orange.


wes anderson, moonrise kingdom'dan sonra verdiği bir röportajda kubrick'ten favorilerimden biri şeklinde bahsediyor.


sidney lumet'in favorilerinden biri de 2001 a space odyssey


spike lee, etkilendiği 87 filmi liste olarak paylaşmış. listede paths of glory, spartacus ve dr. strangelove gibi 3 kubrick filmi var.

Spartacus çekimlerinde.

david fincher da peçeteye not yazanlar kervanına katılmış. fakat onunkinde favori filmleri var, aralarında kubrick'in dr. strangelove'u göze çarpıyor.

Dr. Strangelove

lars von trier, kendisi için bir şeyler ifade eden film olarak barry lyndon'ı belirlemiş. yalnız trier'in ilk cümlesi çok ilginç: "barry lyndon'ı izlemek, çok leziz bir çorba içmek gibi"


alex proyas da 5 favori filmini açıklamış, dr. strangelove listede.


paul thomas anderson en sevdiği filmlerden bahsederken the killing, paths of glory ve spartacus gibi 3 kubrick filmini örnek gösteriyor ve adeta dostoyevski'ye selam çakıyor: "hepimiz kubrick'in çocuklarıyız."

Paul Thomas Anderson

bunların dışında favori filmlerinden, yönetmenlerinden hiç bahsetmeyenler, kubrick'in filmlerine dönem itibariyle denk gelmeyenler ve denk gelseler dahi kubrick'ten etkilendiğini söylemeye gerek duymayanlar da mutlaka vardır. onları bulabilmemiz mümkün değil.

bütün bunların ışığında, hemen herkesin @2 olup laf sokmaya çalıştığı ekşi sözlük'te ya da başka bir yerde birileri kubrick'i sevse ne, sevmese ne yahu? gerçi üşenmeyip yukarıdaki linkleri bulduğuma göre kendimle de çelişiyorum. he deyip geçmek lazım aslında.