Ünlü Youtuber ve Oyuncu Cem Korkmaz'ın İntiharı Ekşi Sözlük'ün Gündeminde

Uzun bir dönem Youtube'da Oha Diyorum ve Yap Yap kanalları için içerik üreten ve aynı zamanda oyunculuk da yapan Cem Korkmaz, dün akşam kendi hayatına son verdi.

1987 Bursa doğumlu Cem Korkmaz, Youtube'da Oha Diyorum ve Yap Yap kanalları için içerik üretiyordu.

Kısa süre içinde enerjisi ve sempatikliğiyle Youtube'un en sevilen isimlerinden biri oldu Cem.

Aynı zamanda, GORA ve AROG filmlerinden tanıdığımız babası Muhittin Korkmaz gibi oyunculuğun peşinden de gidiyordu.

Recep İvedik 4, AROG, Bekle Beni Yarın, Diğer Yarım ve Bizim Ev gibi yapımlarda yer almıştı.

Her şey güzel gidiyor gibi görünürken bir Periscope canlı yayınında izleyicilerle karşılıklı olarak küfürleşmesi bir anda işleri tersine çevirdi.

Bu olayın ardından özür dilese de Mediakraft, kendisiyle yolları ayırma kararı aldı.

Cem, bir süredir Youtube kariyerine açtığı yeni kanallarla devam ediyordu ancak dün akşam aldığımız intihar haberi hepimizi şoke etti.

Peki bu kadar hayat dolu bir insan neden intihar etti? 

Bunu net olarak bilebilmek şimdilik mümkün değil ancak Sözlük yazarları bu konuda bir şeyler söylemişler.

manidar bir zamanda intihar etmesiyle beni şoka uğratan, şarkı söylediği bir canlı yayında kendisine küfür eden insanlara küfür ettikten sonra emekleriyle büyüttüğü oha diyorum ve yapyap adlı youtube kanallarından kovulan şahıs. 

ünü ve tahminimce maddi kazancı tek hata sonrası bir anda çöküşe geçti ama bence onu bunalıma iten tek neden bu değil zira oha diyorum adlı youtube kanalının 3 kasım'da filmi çıkıyor ve bu filmin galası ise yarın. yani o cem o gün yayın açmasaydı, veya şarkı söylediği bir yayında insanlar ona küfür etmeseydi, hiç olmadı o küfürlere sabır gösterebilseydi yarın başrolünde oynadığı filmin galasında olacaktı, 

çok acı. tabii belki intihar sebebi bu olmayabilir, benimki sadece bir tahmin. bakalım oha diyorum kanalı galayı ve filmin çıkış tarihini erteleyecek mi.

ortaokuldan arkadaşımdı. o zamanlar da capcanlı, kıpır kıpır, yerinde duramazdı, neşeliydi.

yıllar sonra bursada heykel caddesinde ptt'nin köşesindeki büfede karşılaştık, büfede çalışıyordu, açıköğretimden işletme okuyorum demişti. ama aslında oyuncu olmak istiyorum dedi, ama babam pek istemiyor.

çok sonraları bir gün, sinemada görünce acayip mutlu oldum, istediği, belki kendini ifade edebildiğini düşündüğü "iş"e kavuştuğunu görünce. sanki ben elde etmiş gibi, başarmış gibi mutlu oldum, ekranın içine girip yanaklarını sıkasım geldi, naber lennn deyip...

facebook'tan bulup, mesaj yazdım, tebrik ettim, hayallerinin peşinden koşmayı bırakmadığı için. sonra bir ara toplandık arkadaşlar hep beraber, yine aynı cemdi, kıpır kıpır, haksızlıklara gelemeyen, alevlenen, atarlı giderli...

sonra o gün orada oturduğumuz hatta eve kadar beraber yürüdüğümüz bir arkadaşımız intihar etti, cemin en yakın arkadaşlarından da biriydi. ellerimle verdim toprağa demişti onun için...

bugün şimdi cemin intihar ettiğini öğreniyorum, ama daha buluşacaktık hep beraber, babacan bir matematik hocamız vardı, o da gelicekti, hep beraber buluşacaktık...

erteledik...

ya da cem erken davranıp, bizleri erteledi.

yerinde dinlenir umarım.

youtube'a giriyorum tesadüf. neymiş, oha diyorum film fragmanıymış. adamları tanıyorum az buçuk, filmin fragmanı oldukça kötü diyorum içimden, katlanamıyorum bile.

sonra bu arkadaşın intihar haberi geliyor. zamanında çektiği videolar 5 milyon izlenmiş yap yap kanalında, sonra o sayılar, kendi deyimiyle karşılıklı kararla, başkalarının deyimiyle kovulunca 70 binlere düşüyor.

bir küfür neticesinde oluyor her şey. bugün o filmin fragmanında "bu merdiven var ya bu merdiven" deyip osuruk şakası yapan insanlar, bir küfür neticesinde insanları işten kovdularsa onlara da yazıklar olsun, eğer bir yerde ağızlarından bir küfür çıkıyorsa kendilerinden utansınlar.

sosyal medyada kaplan olup bu çocuğa hakaret edenler, karşılık alınca adamı linç edenler şimdi kına yakabilir. eminim sokakta ödleğin tekisinizdir.

çocuk neden filmin vizyonuna iki gün kala canına kıydı? değmezdi güzel dostum. senin tek nefesin bile her şeyden kıymetliydi, herkesin nefesi ve yaşamı değerlidir.

seni anlıyorum. sokakta senin gibi haksızlığa uğramış milyonlarca insan var, keşke onlar gibi buna sırt çevirmeyi deneseydin.

bir evin bir çocuğu bu insan. acısı paylaşılmayacak bir anne feryadı duydu bu kulaklar. "işim iyiydi dedi" diyor bir anne ağlayarak.

daha önce farklı cihazlar ve platformlar vesilesiyle youtube'daki yapyap ve oha diyorum videolarına ya bir ya iki defa denk gelmiştim, kendisini çok tanımam etmem.

ancak burada yapılan, "hayat doluydu", "niye intihar etti ki?", "böyle bir insan kendine bunu nasıl yapabilir?" tarzı yorumları görünce garibime gidiyor. robin williams da hayat doluydu mesela, milyonları güldürüyor ve umut veriyordu; o niye intihar etti? annem umut doluydu, yaşama sevinci vardı, beni kaybetmektense ölmeyi tercih ederdi; ne oldu da beni bırakıp ölmeyi tercih etti? neden depresyona girdi?

intihar eden birinin neden intihar ettiğini hiçbir zaman kesin olarak bilemezsiniz, kendisi her ne kadar bunun izlenimini az çok veriyor olsa da. dışarıya her gün, ama her gün, 365 gün mutlu ve pozitif gözüken birinin içi kan ağlayabilir, o kadar mutlu gözükürken, eve gittiğinde, "insanlar neden günümün nasıl geçtiğini sormuyor?" diye kendine dert edebilir. buna rağmen, insanlar kendisine "iyi misin?" diye sorup endişelenmesin diye kendini hep iyi ve mutlu göstermeye çalışabilir. biri sizinle parkta, kafede karşılıklı oturup keyifli bir şekilde sohbet ederken, o an aklından geçirdikleriyle birlikte birden yerinden kalkıp caddeye fırlayabilir, otobüsün önüne kendini atabilir...

psikoloji çok derin ve ağır bir şeydir. karşınızdakini iyice okuyup çözümlemeyi gerektirir. tanımadığım bir adamla ilgili bu kadar şey yazdım çizdim, ama şu "hayat dolu bir adamdı, şu mizaca bakın, böyle bir adam niye intihar eder ki?" klişesini bir bırakın artık. onun yerine, sevdiğiniz, değer verdiğiniz insanlara neredeyse her gün, "nasılsın, iyi misin bugün?" diye sormaya bakın; belki bir gün, "ya... aslında bir sıkıntım var ama..." diye bir cümle duyabilirsiniz.

allah rahmet eylesin. merak ettiğim şeyler var ayrıca. ben rahmetliyi izleyerek youtube'da oha diyorum ile yapyap kanalını tanıdım. şimdiki üçlüyü o kadar tanımıyordum bile. açıkçası rahmetli gittikten sonra hiç izlememeye başladım.

merak ettiğim ise şimdi o üçlünün filmi çıkıyor ve adamlar instagram'dan cem için "eski çalışma arkadaşım" diye bahsediyor. lan sen bu noktadaysan "eski çalışma arkadaşım" dediğin çocuk sayesindedir. ne oldu ne bitti bilemem ama hiç mi hukuğunuz yok aranızda? youtube kanalını bu çocuk büyüttü resmen. kendi emekleriyle bu günlere geldi. bu çocuk olmasa sizin kıllı, kel suratınıza bakmazdı millet. melek gibi, sempatik çocuk var diye izliyorduk.

allah ailesine sabır versin. bir de "eski çalışma arkadaşlarına" akıl versin. bu çocuk sempatik olduğu için izleniyordu. en çok güvendiği, en çok yakın olduğu o insanlar kendisini tanımıyormuş gibi "eski çalışma arkadaşım" diye bahsedecek kadar umursamazlar. eminim adını bile anmadan gala yapıp, videolar çekmeye devam edeceklerdir. şimdiden facebook sayfası rahmet diledikten sonra komikli paylaşım yapmaya başlamış.

bu çocuğun hakkını veremediklerini düşünüyorum.