Ünlülerin Garip Garip Kıyafetler Giydiği Met Gala Tam Olarak Neyin Nesidir?

Genellikle celebrity'lerin (ünlü şahıs) tuhaf kıyafetleriyle gündeme gelen Met Gala nedir? Amacı nedir? Veya gerçekten bir amacı var mıdır? Öğrenmek üzeresiniz.
Ünlülerin Garip Garip Kıyafetler Giydiği Met Gala Tam Olarak Neyin Nesidir?
Katy Perry

met gala... ünlülerin giydiği garip elbiselerle gündeme gelen bu geçit töreni aslında nedir? neden bu kadar meşhur olmuştur?

bugün bildiğimiz met gala; moda, ünlüler ve pop kültürün en büyük etkinliklerden biri olmasına rağmen çok önceleri popüler insanlarla, yıldızlarla dolu ve ilginç kostümlerin gösterildiği bir gece değildi.

aslında 1948'de moda yayıncısı eleanor lambert tarafından yeni kurulan kostüm enstitüsü için para toplamak amacıyla oluşturulan bir yardım etkinliği olarak başladı.


tabii o zamanlar bu etkinlik öyle herkesin şıkır şıkır, fıkır fıkır giyindiği veya rüya kostümlerini gösterdikleri bir yer değildi. ilk gala bir akşam yemeğiydi (kuru fasulye, pilav) yediği ve biletlerin elli dolar olduğu bir gececikti. kısacası birkaç on yılında, hayır kurumları için düzenlenen birçok yıllık yardım gecelerinden biriydi.

yıl 1972'e geldiğinde diana vreeland ışığı gördü ve galayı bu günkü yeri olan metropolitan sanat müzesine taşıdı. işi büyütüp gala daha küresel ve göz alıcı bir olaya dönüşmesini sağladı.


50 dolardan evrilen bu galanın giriş ücreti 1970'lerden 1980'lere giderken hala 1.000 dolardan azdı. 1998 yılına gelindiğinde, tek bir biletin fiyatı 2.000 dolara yükseldi. üç yıl sonra, 3.500 dolara yükseldi.

2010'larda met gala, lady gaga, ariana grande, beyoncé, rihanna, hadid kardeşler, kardashian-jenner olmazlarsa olmazı ve daha birçok popüler kültür ikonlarının galaya eklenmesiyle popüler kültürün ünlüler geçidine dönüşmeye başladı. 2016 yılına kadar tek kişilik bilet fiyatları 25.000 abd doları ve 10 kişilik bir masa 250.000 abd doları karşılığında satıldı. günümüzde met gala 2022'ye katılım biletleri ise 35 bin dolar düzeyindeydi.

bugün, met gala hala new york city'deki en büyük bağış toplama etkinliklerinden biri ve popüler kültürün zirvesi olarak biliniyor. forbes'a göre met gala, kostüm enstitüsü için 175 milyon dolardan fazla para topladı.

son söz: eğer ki çarpıcı bir kıyafetiniz ve paranız varsa gala sizi bekliyor olacaktır.

kaynak