Uranüs'ün, Benzersiz Yüzey Şekillerine Sahip Olan Uydusu: Miranda

1948 yılında Gerard Kuiper tarafından keşfedilen Miranda, Güneş Sistemi'nde eşi benzeri olmayan yüzey şekilleriyle dikkat çekiyor.
Uranüs'ün, Benzersiz Yüzey Şekillerine Sahip Olan Uydusu: Miranda

miranda; uranüs'ün 27 uydusundan yalnızca biridir. uydunun adı william shakespeare'in "fırtına" adlı oyununda prospero'nun kızı miranda'dan gelmektedir.

miranda 16 şubat 1948'de gerard p. kuiper tarafından uranüs'ün teleskobik fotoğraflanması sırasında keşfedilmiştir. miranda uranüs'e 130.000 km uzaklıktadır.


miranda'yı ilginç kılan pek çok özellik vardır. bunlardan ilki güneş sisteminde hiçbir şeye benzemeyen yüzey şekilleridir. "coronae" denilen oluklu yapılar ve içerisinde barındırdığı devasa büyüklükteki kanyonlar ile benzersiz bir yüzeye sahiptir. uçurumların nasıl oluştuğu tam olarak bilinmese de tektonik bir yüzey hareketi veya çok şiddetli bir çarpışma ihtimali üzerindeki düşünceler bir hayli fazladır.


derin çukurları arasında ise güneş sisteminin en büyüğü olan verona rupes isimli uçurum yer almaktadır. verona rupes yer yer yaklaşık 20 km derinliğe kadar erişebilmektedir. yani bizim bildiğimiz büyük kanyon’dan 12 kat daha derindir.

Uranüs'ün büyük uyduları

miranda'nın düşük yerçekimi (0,08m/s²) ile verona rupes'in kenarından düşen bir kayanın uçurumun dibine ulaşması yaklaşık olarak 10 dakika sürecektir.

miranda'nın voyager 2 görüntüleri:


miranda 3d model