Usta Bir Baklavacının Tarifiyle: Popüler Tatlı Soğuk Baklava Nasıl Yapılır?

Son dönemde giderek popülerleşen bir tatlı soğuk baklava. Baklavayı ağır bulan bünyelere hafifliğiyle çok iyi gelen soğuk baklava nasıl yapılır? İşte usta bir baklavacıdan orijinal soğuk baklava tarifi.
Usta Bir Baklavacının Tarifiyle: Popüler Tatlı Soğuk Baklava Nasıl Yapılır?
Fotoğraf: Halef

soğuk baklavanın kilogram fiyatını 120 liraya alıyorduk. bir kiloyu tek başıma bitirebilme potansiyeline sahip olduğum için artık o kadar parayı vermemeye karar verip usta bir baklavacıdan orijinal tarifini aldık. büyük tepside 2,5-3 kg kadar çıkıyor ve ortalama 45 lira gibi bir rakama tekabül ediyor. tek sorun da şu ki; tepsinin tamamını hemen bitirebiliyorsunuz çünkü tadı efsane. hazır, lezzetli ve pahalı olmasından farkı, daha ucuz ve daha lezzetli olması. her yerde tarifi vardır muhakkak ama bu orijinal tarifi de denemek isterseniz diye iliştiriyorum buraya.


malzemeler

800 gr baklavalık yufka 
500 gram tereyağı veya 2 paket margarin
1 büyük kase ceviz

şerbeti için

7 bardak süt
3 su bardağı şeker
2 paket krema veya 1 paket krem şanti (krem şanti ile de çok güzel oluyor. farklı bir aroma katıyor ve daha uygun oluyor)
1 paket vanilin

üzeri için

2 paket tablet çikolata (bim'de satılan, katmer marka olan beyaz çikolata çok güzel)


hazırlanışı

öncelikle bir tencereye 7 su bardağı sütümüzü ve 3 su bardağı şekerimizi ilave edip iyice karıştırıyoruz. şekeri eritiyor ve daha sonra ocağa alıyoruz. ocağın başında beklemekte fayda var çünkü süt taşabiliyor. kaynadıktan sonra kontrollü şekilde biraz daha kaynatıp üzerine vanilyayı ekliyoruz. ardından ocaktan kaldırıp soğumaya bırakıyoruz.

iyice soğuduktan sonra 2 paket kremayı ya da 1 su bardağı soğuk sütle çırptığımız krem şantiyi ekliyor ve pütürlük kalmayacak şekilde iyice karıştırıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. şekeri ben kendi damak tadıma göre koydum. çok şekerli seviyorsanız 4 bardak şekerle de yapabilirsiniz ama bu sefer tadı çok bayar.

ardından 1 paket margarin ya da 250 gram tereyağını eritiyoruz. bu malzemeye göre büyük fırın tepsisi kullanılıyor. büyük dikdörtgen fırın tepsimizin altını ve yanlarını yağlıyoruz.
yufkamız da dikdörtgen olduğu için kesmeye gerek kalmıyor ama kesmek zorunda kalırsanız parçaları eşit şekilde aralara serebilirsiniz. ilk yufkamızı seriyoruz ve fırçayla erittiğimiz yağı araya sürüyoruz. her kata bu işlemi uyguluyoruz. her araya muhakkak yağ sürüyoruz.
15. kata geldiğimizde (genelde bir pakette 30 adet yufka olur. yarısı alta, yarısı üste) robottan geçirdiğimiz cevizleri güzelce serpiyoruz. yufkaları dizmeye devam ediyor ve yine araları yağlıyoruz. bu şekilde tamamını bitiriyoruz.


kesme işlemimize başlıyoruz. tepsinin yarısını kestikten sonra 2.margarini eritip kızgın şekilde margarinin yarısını baklavanın üzerine döküyoruz. baklavanın tamamını dilimledikten sonra kalan margarini yine kızgın şekilde üzerine eşit şekilde döküyoruz. ardından 150 derecede önceden ısıttığımız fırına sürüyoruz. üzeri iyice kızarıncaya kadar pişiriyoruz.

baklavamız daha fırında iken çikolatamızı rendeleyip hazırda bekletiyoruz. baklavayı fırından çıkardıktan hemen sonra soğumuş olan şerbeti sıcak olan baklavanın üzerinde gezdiriyoruz ve rendelediğimiz çikolatayı baklavanın üzerine serpiyoruz. yarım saat kadar dışarıda dinlendirdiğimiz baklavayı buzdolabına alıyoruz.

bu kısım en zor olan kısım. çünkü baklavamızı hemen yiyemiyoruz. bu sebepten baklavayı gece yapıp ertesi gün yemek daha iyi oluyor. iyice kendini çekmiş ve tadını almış oluyor. yani ne kadar beklerse o kadar güzelleşiyor bu baklavamız. 5 gün bekleyen baklavayı bile yemişliğimiz çoktur.