Utanç: Madrid'de Romanlara Para Atıp Eğlenen PSV Taraftarları

Madrid'de dün akşam oynanan Atletico Madrid-PSV Şampiyonlar Ligi 2. tur rövanş maçı öncesi Plaza Mayor'da toplanan PSV taraftarları büyük bir utanca imza attılar.

madrid'de psv taraftarları ilginç bir eğlenme yöntemi bulmuşlar kendilerine. mültecilere bozuk para atarak zavallıca gülüyorlar: mültecilere bozuk para atarak eğleniyorlar.

bu dünya işte böyle bir dünya. birtakım devletler, kendi halklarının refahı için, kilometrelerce ötedeki insanların huzurunu bozarak, onları yerinden yurdundan ederler, o insanlar da bu refahtan yararlanmak için yola koyulurlar, kimisi sahte can yelekleriyle denizlerde boğulur, kimisi polis tarafından coplanır, kimisinin ayağına çelme takılır bir haber uğruna. birtakım holigan da işte böyle bozuk para atarak acziyet içerisinde güler.

ve sonra bir de bunların bir huyu daha vardır. birtakım ülkeleri gelişmekte olan ve gelişmemiş olarak ayırırlar, üçüncü dünya ülkesi statüsü verirler, demokrasiden övgüyle bahsederler ve oralara demokrasi götürürler. ne de olsa onlar çokça "gelişmiş"tir. bundan sizin de yararlanmanızı isterler. bu gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar da bunlara özenir ve onlar gibi olmaya çalışır, onların propagandasını yapanlara da sıkça rastlanır.

bu dünya işte böyle bir dünya.

edit: mülteci sanılan insanların aslında roman olduğuna dair mesajlar aldım, entry'ler gördüm. kıyafetlerinden müslüman oldukları anlaşılıyor. suriyeli mülteci olma olasılıkları yüksek. entry'e eklediğim linkteki başlığa ithafen bu başlıkla açtım konuyu. burada tartışılması gereken konu bu değil. mülteci olabilir veya olmayabilirler. 

buradaki asıl mesele "insanın insana yaptığı"dır. tarih boyunca insanın insana yaptığını, başka hiçbir varlık bir diğerine yapmadı.

Bu olayın hemen ardından çıkagelen Madridli güzel bir abimiz, PSV taraftarlarına gereken cevabı veriyor