Uysallığının Ardında Dünyaları Gizleyen Yengeç Burcu Kadınının Özellikleri

Bir Ekşi Sözlük yazarının yorumuyla, yengeç burcu kadınının özelliklerine dair merak edilenler.
Uysallığının Ardında Dünyaları Gizleyen Yengeç Burcu Kadınının Özellikleri
iStock

yengeç burcu kadını sıradan bir kadın değildir, katiyen de olmayacaktır

o son derece "herkes gibi" görünen uysal görüntüsünün altında dünyaları gizleyendir.

bir defa yengeç burcu kadını imaların ve alınganlıkların kadınıdır. onunlayken ona çok narin bir çiçek gibi yaklaşmayı bilmeniz gerekmektedir. sevgi dolu bir kadındır. anaçtır. sevdiklerini şımartmaya bayılır. ama sevdiklerince şımartılmayı da talep edecektir.

o, yerkürede bulabileceğiniz en kabuklu kadındır. iç dünyasına ulaşabilmek bir hayli emek ister. genelde iç dünyasında neler döndüğünü tahmin edemezsiniz. çok hassas olduğundan kendini korumak için kabuklar örmeyi tercih edenlerdendir. amma aşırı duygusallığını kamufle etmesi de öyle kolay olmayandır. hüzünlü bir şarkıda, hüzünlü bir filmde, bir gel-gitinde gözyaşlarına hakim olamayan da kendisidir.

astroloji kitaplarında "yerkürenin annesi" olarak tanımlanır. gerçekten de en iyi anneler yengeç burcundan çıkar. gerçi ılık bir havada her ihtimale karşı kat kat giyindirilmiş bir çocuk görürseniz yüksek ihtimalle annesi yengeç kadınır. temkinlidir, ihtiyatlıdır, ilgilidir. onun sevdiği adam olursanız şuh bir sevgiliden, efendime söyleyim bir salon kadınından vs. önce o size annelik yapacak, sizi toplama-toparlama görevini üstlenecektir. anaç kadınları sevmiyorsanız yengeç kadını doğru adres değildir.

o hep bugünden ziyade dünde yaşar. hatıralar kutsallarıdır, en değerli hazineleridir. bu sebeple hiçbir şeyi atamaz. gerek iç dünyasında gerek materyal anlamda her şeyi durmaksınız biriktirir. acayip nostaljik bir karakterdir. ona bir fotoğraf albümü verseniz saatlerini fotoğraflara bakarak geçirebilir.

sabırlıdır. çekingendir. sıklıkla içine kapanıktır. ama acayip neşeli, acayip keyifli bir kadın olmayı bilen de gene kendisidir. sıklıkla dengesizlikle itham edilir. oysa olay sadece iç dünyasını kendine saklamasından, dışarıya kendini çaktırmama uğraşından, hassasiyetinden dolayı içinde kopan fırtınaları paylaşmamasından, bir anlamda ketumluğundan ve iç dünyası hızla değişebilirken dışarıya bunu aksettirmemesinden ya da rötarlı aksettirmesinden kaynağını alır.

nasıl adamlardan hoşlanır? 

ilgiye bayılır. onu ilginizle katiyen boğamazsınız. o hep daha da fazlasını talep edecektir. kendi bir hayli kırılgan olduğundan genelde güçlü mizaçlı adamlara meyleder. onun duygusallığını doyurmanız mühimdir. öte yandan anaç hallerini eleştirmemeyi, aksine bunlardan mest olmayı başarmanız gerekecektir. zaten fazla eleştiri de kaldıramaz.

oldukça şahsına münhasır, değişik bir algı mekanizması vardır. onunla uzun soluklu bir ilişki istiyorsanız -ki kısa süreli ilişkilerin kadını kesinlikle değildir- onu doğru "anlayabilmeniz" hem ilişkiniz açısından, hem de yengeç kadını için oldukça mühimdir.

dostlukları nasıldır?

dostlarını da bir çeşit sevgili ilişkisiymiş gibi aşırı sahiplenir, aşırı sever, hep korumak-kollamak-yönlendirmek ister. anaçlığı yüzünden yer yer dominant yapısından, duygusallığı ve alınganlığı yüzünden yer yer aşırı hassas yapısından rahatsızlık duymadığınız müddetçe nefis bir dosttur.

iş dünyasında yaratıcıdır, farklıdır, hem sisteminin suyuna gidecek hem de farklı çalışan mantığı sebebiyle yenilikler getirecek bir sistemi vardır.

sanırım yengeç kadınıyla iyi bir birlikteliğin, iyi bir dostluğun anahtarı onu kırmamaktan, onu anlamaktan, hassasiyetlerine önem vermekten, duygusallıklarından rahatsız olmamaktan, geçmişte ve bugünde aynı anda yaşamasını özümsemekten, sevgi merkezli farklı değer yargılarını benimsemekten, hassas olduğu kadar icabında her şeyi çekip çeviren dünyanın en güçlü kadınlarına dönüşebildiğini unutmamaktan geçiyor...

özetle

güzel kadındır yengeç kadını. anlayabilene pek güzel kadındır. ömürlük dostlukların, ömürlük ilişkilerin, vefanın, nostaljinin, anlayışın, özverinin, fedakarlığın, paylaşımın, aşkın, sevginin, güçlü aile bağlarının kadınıdır.

sizi severse, dünyasına dahil ederse, sahiplenirse; değmeyin keyfinize... ona doğru tutumla yaklaşırsanız, onu doğru şekilde severseniz hayat boyu yandasınız olacağından şüpheniz olmasın...

Kimsenin Görmediğini Görüp Herkesin Gördüğü Şeyi Göremeyen Yengeç Burcu Erkeklerinin Dünyası