Uzakdoğu Keşmekeşinin Kurtarılmış Bölgesi Güney Kore Hakkında Az Bilinenler

Bütün gizemi ve ürkütücülüğüyle Kuzey Kore, karanlık yüzüyle Japonya, kalabalıklığıyla Çin derken Uzakdoğu huzurunu yeniden keşfedebilmek adına Sözlük yazarı "koli koli brokoli"nin gözünden Güney Kore.
Uzakdoğu Keşmekeşinin Kurtarılmış Bölgesi Güney Kore Hakkında Az Bilinenler
iStock.com


geçen sene tatil için 2 hafta bu sene dil eğitimi için yaklaşık 3,5 ay kaldığım türklerin türkiye'den daha fazla sevildiği şirin insanların ülkesi.kore-kore kültürü ve koreceye olan ilgim bundan yaklaşık 3-4 sene önce başladı ve bugüne kadar edindiğim bir kaç nacizane izlenim ve bilgi birikimimi paylaşmanın zamanı geldiğini düşünüyorum.

aslında bilinenin aksine güney kore halkı kuzey kore halkına bir nefret beslemez.fakat 1900lü yılların başında japonların koreyi işgali ve sik kafalı japon askerlerinin ülkeyi 30 sene boyunca yakıp yıkması ve yaptıgı katliamlar güney kore'de en apolitik gençler tarafından bile bilinmektedir.kısacası korelilerin japonları pek sevdiğini söyleyemeyiz.2 ülkenin herhangi bir daldaki milli maçlarında hayat durur.


korede askerlik 2 yıldır.bedelli yoktur.milletvekilli oğlu da,köylü de, milli spocu da,popstar da, iş için yurt dışında 3-5 sene bulunmuş koreliyi de askere sike sike alırlar.hani şu ortalıgı kavuran gangnam staylı söyleyen psy deki şişman varya o askerliğini 4 (yazıyla dört) sene yaptı. askere ilk gittiğinde album çalışmasına karıştıgı için askerliği yandı tekrar çağırdılar.yalnız olimpiyatta madalya alırsan muafsın.

askerden tezkere alsanın dahi her yıl 36 saat sanırım 5 yıl boyunca kamufulaj gıyıp askere çağırılıp sosyal projeler de gorev yapmak zorundasınız.

ülkede mutlak bir sakinlik hakimdir.en kalabalık şehir seulde bile bir curcuna göremezsiniz.günlük yaşantı da devlet kurallarından çok toplum kuralları uygulandıgı için muhteşeme yakın bir huzur hakımdır.örnekse sokakta yürüyerek sigara içen biri yaşı büyük olanlar tarafından rezil edilmek suretiyle uyarılır.korede yaş güçtür.yaşlandıkça toplum içindeki statünüz artar.


korenin yer altı zenginliği,hayvancılığı ya da tarım yapacak bir alanı olmadığından iş bulmak için iyi bir şirkete kapak atmalı bunun içinde iyi bir üniversiteden mezun olması gerektiğini bilen koreli liselilerin nasıl sınava hazırladıklarını burda anlatsam abartıyor bu yavşak diye seri eksilersiniz.

korede iş hayatı sosyal hayatla birebir zıttır.patron tanrıdır mesai saati yoktur.patron izin verince evlere dağılınır.

eğitim ve iş hayatının zorluğu yüzünden koreliler alkoliktir.socu ve makoli milli içkileridir.sokaklarda gece sızmış insanlar görebilirsiniz.bunların çoğu kızdır.sırf bunun için ucak bileti almayın ama.

dünyanın ençok estetik ameliyatı yapılan ülkesidir.hatunlar deli gibi göz büyütme ameliyatı yaptırırlar.


yeme içme konaklama fiyat olarak istanbul ile hemen hemen aynı düzeyde fakat metro ve ulaşım sistemini kalite olarak kıyaslamak istemiyorum tabi.herhangı bir ulaşım aracından indikten sonra(buraya dikkat bindikten sonra değil) 30 dk ıcınde ucretsız olarak 5 kere binilebilir.

kore yemeklerinden korkmayın o aklınızda canlandırdıgınız böcekler çekirgeler yok onlar çine kadar.kimçi diye acılı lahana turşuları var ona taparlar.kahvaltı da bile yerler yurtdışına çıktıklarında yanlarında götürler o derece bi yeme aşkıdır.ayrıca savaş dönemlerinde açlıktan ölmemek için köpek kesip yediklerinden.yaşlı nufusun yılda bikaç kez köpek yediği doğrudur ama hiç yaygın değil.


kore pop müziğine k-pop denir.uzak doğuda popülerdir.türkiyede bile azımsanmayacak bir ergen k-pop fanları vardır gerçi bu k-pop fanları müzikten çok koreli erkekler ile ilgilenir.koreye sex turizmi için giden türk kızları bile var .biz hala kezban diyelim

korede soketing ve meeting denilen buluşmalar ile sevgilisi olmayan yakın arkadaşlara sevgili yapılır.toplum yalnız kalmanıza izin vermez.acilen bunu türkiyeye getirmemiz lazım.

kızlar güzel şirin saygılı ve gram yagsızdır fakat paraya taparlar kolay boynuzlar ve yalan söylerler.tercıh sızın haa unutmadan etek traşı olmazlar.

korece türkçe gibi sondan eklemeli bir dildir.bir türk için dil bilgisini anlamak kolaydır ama telafuzu zordur.türkiyede öğrenmek bu yüzden dezavantaj.


korece tonlamalar üzerine kurulmuş bir dildir cumle aynıyken tonlayarak 5-6 anlam çıkarabilirsiniz.

sizden büyüklere-tanımadıklarınıza her daim saygılı konuşmak zorundasınız.

köyünden çıkmamış cahıl koreli bile türkiyeyi bilir.türkler çok sevilir.kore savaşında 700 e yakın kayıp vermemiz ve kahramanca cephe savaşı yaptığımızı bilirler.savaşla ilgili bir müze ya da anıtta her daim kore bayragının yanındadır türk bayrağı. busandaki kore şehitliğininde kore askerlerinin hemen yanında şehitliğin en guzel yerindedir anıtlarımız.