Uzaktan Bizi İzleyen İnsanları Görmesek Bile Fark Etmemizin Sebebi

Çok ilginçtir ki kalabalık bir ortamda dahi olsak uzaklardan birinin bize baktığını bile anlayabiliyoruz. Hislerimizle mi oluyor sizce? Bilim her şeyi açıklar, toplanın.

öylece dururken, hiç de bakmayacağınız bir yere aniden kaldırıp başınızı bakıp; sizi izleyen biriyle göz göze geldiniz mi hiç?

-ay canım benim hislerim çok kuvvetli, 6. hissim çok şey benim, içime doğuyooooo.

yok canım içine doğmuyor o, öyle bir şey değil. bilim insanları diyor ki beynimizin yüzleri, özellikle de gözleri tespit etmek gibi şahane bir sistemi var. bizim kontrolümüz burada sökmüyor yani. sistem bize bakan gözlere kayıtsız kalmıyor.

bu tarihöncesi çağlardan (yok lan lafın gelişi, tarihin öncesi berisi hep yalan bunlar) kalma bir savunma mekanizmamız. yatacak yeri olmayan atalarımız, tehlike anında sıvışmak için geliştirmişler bu naneyi.

bu yüzden beynimizin izleniyormuşuz gibi bize sinyal göndermesi bizim artık sosyal davranışlarımızı da şekillendirmiş. doğallığımızı bozmuş. hani dışarda "içinden nasıl geliyorsa öyle davranıyor, hiç kasmıyo yaaa" dedikleri kimseler var ya, işte onlar da kasıyormuş arkadaşım. kesin bilgi yayalım. üstelik bir sürü deney yapmışlar.

aha burada dostlar:

http://www.scientificamerican.com/…u-better-person/