Uzay Kıyafetlerimiz Olmadan Bir Sabah Mars'ta Gözümüzü Açsak Ne Olurdu?

Korumalı kıyafetlerin hiçbiri olmadan kendinizi bir anda Mars'ta bulsanız başınıza neler gelir?
Uzay Kıyafetlerimiz Olmadan Bir Sabah Mars'ta Gözümüzü Açsak Ne Olurdu?
The Martian

mars'ın atmosfer basıncı, dünya'nınkinin % 1'inden azdır. atmosferinin %95'ini karbondioksit oluştururken, oksijen sadece %0,13'ü kadardır. dolayısıyla, herhangi bir koruyucu önlem almadan mars'a gelirseniz, ilk birkaç soluk alışta akciğerlerdeki tüm oksijeni dışarı atacaktır. 15 saniye sonra oksijen eksikliğinden dolayı bilincinizi yitirecek ve komaya gireceksiniz. aynı zamanda, alçak basınç nedeniyle gözyaşlarınız, tükürüğünüz ve hatta ciğerlerinizdeki su bile kaynamaya başlayacak ki bu da muhtemelen can ciğer kuzu sarması yer gibi olmayacaktır. eveet buraya kadar kaç saniyede okudunuz, 30? işte 30 saniye ancak dayanabilirsiniz.


30 saniye sonra beyin ölümünüz başlayacak. 3-4 dakika içinde doktor emmett brown gelip almaz ve dünya'ya geri dönemezseniz, 5 dakika içinde tamamen ölmüş olursunuz. hayatınız gözlerinizin önünde film şeridi gibi geçerken; tüm hayalleriniz, idealleriniz ve hayattaki aşkınızı görebilirsiniz. beş dakika sonra, öteki mars'a gitmiş olursunuz...

yani mars'ta suni basınçlı bir elbise giymek zorundasınız. yok ben basınç bana göre değil, erkek adam basınçlı giysi giymez derseniz sizi titan'a alalım kendileri güneş sisteminde özel kıyafet giymeniz gerekmeyen tek yer. ama satürn'ün yavuklusunda sıcaklık seviyesi çok düşük olduğu için kat kat yünlü giymeniz. soğuk dedim ama eksi 179 derece, afyon dinlenme tesislerinde üşümemiş insanların bence hala şansları var.


siz öldünüz, bundan sonraki kısmı kalan sağları ilgilendiriyor.

insan vücudu, enerjiyi çevreye doğru yayar. normal şartlar altında, net yayılan güç yaklaşık 100 watt. muhtemel etmenler nedeniyle bu konuda vaziyet karmaşık olabiliyor, neden vücudumla ampul yakamıyorum diyorsanız.

mars'ta sıcaklık -73 derece. ölü bedeniniz yavaş yavaş ortam sıcaklığına düşecek. yaklaşık 7 saat sonra, vücudunuzun sıcaklığı sıfır dereceye inecek ve marslıların gelecekte mumyanızı bulabilmesi için tamamen donmuş olacak...

dostlar sağ olsun.