Uzaylı İddialarıyla Çok Konuşulan Dünyanın En Meşhur Askeri Üssü: 51. Bölge

Nevada Çölü'nün ortasında bulunan ve yıllarca uzaylı iddiaları nedeniyle çok konuşulan ABD askeri üssü 51. bölge nedir, ne değildir?
Uzaylı İddialarıyla Çok Konuşulan Dünyanın En Meşhur Askeri Üssü: 51. Bölge

51. bölge, dünyanın en meşhur ve en iyi korunan askeri bölgelerinden biri ve aslında resmi olarak böyle bir yer yok! las vegas'ın biraz dışında, nevada çölü'nün ortasındaki kurumuş bir gölün üstüne kurulu. meşhur 51. bölge'ye komşu başka askeri alanlar da ancak 51. bölge akla ziyan teknolojilerin test edildiği bir yer olduğu ve milyonlarca embesili ufo'lara inandırdığı için bu kadar popüler.

şu sıralar anne jacobsen'in yazdığı ve 2011'de yayımlanan 'area 51 - an uncensored history of america's top secret military base' adlı kitabını okuyorum. yazar zamanında burada çalışan pilot, askeri personel ve mühendislerle görüşerek, gizliliği kalkan arşiv belgelerine dayanarak bu kitabı hazırlamış.

ikinci dünya savaşı'nın hemen sonrası hitler'in v-2 roket programını yürüten, aralarında wernher von braun'un da bulunduğu onlarca bilim adamının kıtalararası roket üretmek için çalıştıkları yer burası. ara güler, gün gelecek braun'un fotoğrafını amerikalılar projesi kapsamında çekecektir.


neyse, konuyu dağıtmayalım. bölge, yer altında ve üstünde sayısız nükleer denemenin yapılığı, tünellerle birbirine bağlı, lockheed'in ürettiği u-2 ve a-12 oxcart casus uçaklarının, sonrasında f-117'lerin ve 60'lar bugüne bildiğimiz bilmediğimiz onca drone'un test edildiği bir alan. kitap, yıllarca uğraşılarak ortaya çıkan muhteşem bir araştırmacı gazetecilik örneği. kitapta, roswell olayı ile başlayan, u-2 ve a-12 uçuş testleriyle devam eden ufo çılgınlığının nedenlerini ve cia'nın bu çılgınlığı, gizli testleri örtbas etmek için nasıl başarıyla kullandığını belgeleriyle öğreniyoruz. cia, vietnamda savaşması için eğittiği güney vietnamlı askerleri de bu üste eğitip geri yollamış.

tabii bu uçuş testlerini yalnızca kendi halkından ve kongre'den değil, ruslardan da saklamaya çalışmışlar. bu nedenle u-2, a-12 oxcart ve f-117 testleri, ruslar, casus uydularıyla alanı sürekli gözetlediği için, geceleri ve uydular geçtikten hemen sonra yapılıyormuş. bu yüzden pistin ışıkları sadece inişte ve kalkışta çok kısa bir süreliğine kullanılıyormuş. kitaba göre ruslar, sadece fotoğraf çekmiyormuş. örneğin uçağın üstü kapalı bile olsa onun yaydığı sıcaklıktan uçak hakkında bilgi edinebiliyorlarmış.


kitapta anlatılan en ilginç konulardan biri de amerikalıların ırak ve mısır gibi ülkelerden israil vasıtasıyla araklayarak kurdukları mig filosu. vietnam'da rus miglerine karşı zor günler geçiren ve ağır kayıplar veren amerika, ele geçirdiği mig filosu sayesinde rus uçaklarının zayıf yönleri ortaya çıkarmış ve hava üstünlüğü yeniden ele geçirmiş. neler yok ki bu toplama filoda: mig- 21, mig- 15, mig-17 ve nihayet mach 3'e ulaşabilen mig-23! reverse engineering kullanılarak uçakların tüm zaafiyetleri ortaya çıkarılmış. sahada da rus ve amerikan uçakları dogfight eğitimleri yaparak ustalıklarını geliştirmişler. hatta uçaklardan bir tanesi de kazaya kuban gitmiş. hava kuvvetleri'nde görevli 3* general robert m. bond üssü ziyarete gelir ve kullanması çok zor olan mig-23 ile uçmak ister. normalde pilotlar en az 2 haftalık eğitim sonrası bu uçakla uçabilirken emir demiri keser ve birkaç saatlik bir eğitimden sonra general gökyüzündedir. general, mach 2,5 hızla yukarıda eğlenirken 'buradan çıkmalıyım, kontrolü kaybettim' son sözleri olur. uçak dönerek yere çakılır.

gelelim ufo manyaklarının en büyük dayanaklarından şu meşhur roswell olayı'na. evet, temmuz 1947'de disk biçimindeki bir hava aracı amerikan topraklarına düşüyor ve içinden pek de normal insana benzemeyen, çocuk boyutlarında iki kişi bilinçsiz biçimde çıkarılıyor. amerikalı görevliler bu aracın tüm parçalarını üsse taşıyıp olayın üstünü kapatmaya çalışıyorlar. ufo'cular da bunu söylüyor zaten diyeceksiniz. yazarın, alanda çalışan ve hayatta kalan son eg&g (orduya gizli projeler üreten bir firma) mühendisine göre bu garip uzay aracı, stalin tarafından amerika topraklarında panik yaratmak için gönderilen bir uçak. peki kaza alanında bulunan iki uzaylı? bulunduklarında hala hayattalarmış. ancak uzaylı değil, dünyalılar.


hitler'in gözdesi josef mengele'yi duymayan yoktur. bu ruh hastası doktor, ari bir ırk yaratmak için toplama kamplarında akla hayala gelmeyecek deneyleri insanlar üzerinde denedi. ikizler, engelli ve vücudu ağır deformasyona uğramış çocuklar, yahudiler, çingeneler kimse elinden kurtulamadı. mengele, auschwitz'den 17 ocak 1945'te ayrılırken tüm belgelerini yanında götürüp bir süre ruslara hizmet ediyor ve onlara çocuk boyutlarında pilotlar yaratıyor. işte amerika'ya gönderilen disk şekindeki iki devasa kafalı garip gözlü yaratıklar bu deneylerin mağdurlarından sadece ikisi. yazara göre amerikalılar da benzer deneylere 1980'lere kadar devam etmiş.

peki amerikalılar bu rus oyununu niye açıklamamış? böyle bir açıklama, amerikan hava sahasının ruslar tarafından kolayca ihlal edilebildiğinin kabulu olacağı için pek kabul görmemiş. kitapta ilk kez açıklanan bir başka sır da zamanında rusların bir gözetleme balonunu amerika üzerinde uçurması.

Dünya Tarihinin Gördüğü Gerçeğe En Yakın Ufo Olayı: Roswell