Üzerinde Enerji Biriken Fay Hatlarını Yapay Yollarla Kırmanın Mümkün Olması

Bütün Çinliler zıplarsa deprem olması zor ancak daha çetrefilli yollarla bu mümkün olabiliyor. Buyrunuz.
Üzerinde Enerji Biriken Fay Hatlarını Yapay Yollarla Kırmanın Mümkün Olması
iStock

depremleri yapay olarak tetiklemenin, hatta istersek marmara'daki fay hattını birkaç ay içinde kırabilmenin teoride mümkün olması ufkunuzu açabilir.

haarp ve benzeri komplo teorilerine inanmıyorum ancak haarp ile ilgili video hazırlarken depremleri yapay olarak tetiklemekle ilgili bazı ilginç bağlantılara ulaştım. 

üzerinde enerji birikmiş fay hatlarını yapay olarak kırmak mümkün mü?

evet, mümkün. petrol çıkarma gibi bazı yeraltı sondaj çalışmalarından sonra toprağın altı boş kalmasın diye çıkarılan petrolün yerine su pompalanır. abd'de petrol çıkarılan bölgelerde deprem sayıları ciddi şekilde artış göstermiş (ilgili linkler: 1 2).

Grafik, petrol metreküpü ile deprem arasında doğru orantı kuruyor.

ardından yeraltı sularını hareket ettirmenin mümkün olup olmadığını araştırdım. bunun da mümkün olduğunu ve 1950'li yıllardan beri bununla ilgili çalışmalar yapıldığını öğrendim. magneto hydro dynamic (mhd) adı verilen bu makineler yeraltı sularına yüksek akımlı elektrik vererek istenilen yönde hareket etmesini sağlayabiliyorlarmış. burada resimleriyle birlikte anlatılıyor. bu da başka bir çalışma.

sonra suyun elektrik akımı verilerek hareket ettirilebildiğini gözlerimle görmek istedim ve gayet net bir şekilde anlatan aşağıdaki videoya ulaştım. suya sadece birkaç amper akım verilerek hızlıca hareket ettirilebiliyor, mhd denen makinenin binlerce amper akım üretebildiği düşünülürse büyük kütleli suları hareket ettirebilir. yani yeraltındaki suları istediğimiz yere doğru hareket ettirerek fay hattı üzerindeki basıncı artırmak mümkün görünüyor:

Mıknatıssal hidrodinamiği konu edinen video.

bu bilgilerin doğru olup olmadığını okulumdaki bir jeoloji profesörüne sordum ve doğru olduğunu, ancak depremin çok karmaşık ve çok yüksek enerjili bir mekanizma olduğunu bu yüzden üzerinde tam kontrol sağlamanın imkânsız olduğunu söyledi. sondajlar yaparak özellikle ufak fay hatlarını kırmanın yapılabilen hatta yapılan bir şey olduğunu da anlattı.

haarp hakkında hazırladığım video


Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Senelerini HAARP'a Harcayan Birinden Merak Edilen Proje Hakkında Bilinmesi Gerekenler