Üzerinden 7 Yıl Geçen, Yüreklerin Hala Kapkara Olduğu Facia: Soma

13 Mayıs 2014'te Türkiye'nin başına gelen en büyük, en kötü olaylardan biri Manisa ilinin Soma ilçesinde meydana geldi. Kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 787 işçi patlama sırasında yer altında kaldı, 301 madenci hayatını kaybetti. Olayın üzerinden 2 yıl geçti ancak yaşananların unutulup sindirilebilmesi mümkün değil.
Üzerinden 7 Yıl Geçen, Yüreklerin Hala Kapkara Olduğu Facia: Soma

soma'da gerçekleşen olay. soma kaymakamı maden ocağında patlama sırasında 300 işçinin bulunduğunu açıklamış.

http://www.posta.com.tr/…ngin-.htm?articleid=227836

edit:
an itibariyle, işletme sahibi ve sonrasında çıkan mühendislerin açıklamasına göre patlamadan önce yeraltına giren işçi sayısı 787.

301 insan öldü, 432 yavru babasız kaldı bu facianın sonucunda.

kazayla ilgili üzücü noktalar

• yaralı kurtulan bir işçi ambulansa bindirildiği sırada sedyeye yatırılırken çamura bulanmış çizmelerinin örtüyü kirletmesinden korktu ve hemşireye, “çizmelerimi çıkarayım mı?” diye sordu.


• yaşamını yitiren işçilerden birinin avucunda bulunan kağıtta "oğlum, hakkını helal et" yazdığı görüldü.


• olaydan 4 saat sonra kurtulan madenci bayram çakan, muhabirin, “bundan sonrası için ne düşünüyorsunuz? yeniden girecek misiniz madene?’ sorusuna

“yeniden madene girmemiz lazım. kredim var. kredi ödüyorum bankaya.”

diye cevap verdi.


• yangın sonrası dumanının maden ocağını kaplamasının ardından 14 işçinin, yeraltındaki 5 metrekarelik yaşam odasına sığındıkları, burada oksijen maskesi ve tüplerini sırayla kullanıp saatlerce hayata tutunmaya çalıştıkları ancak,

kurtarmanın gecikmesiyle yaşamlarını yitirdikleri ortaya çıktı.


• tek yumurta ikizleri ismail ve süleyman çata kardeşler soma'daki madende aynı vardiyada çalışıyorlardı ve beraber geldikleri dünyadan beraber ayrıldılar. bu dünyadan beraber ayrılan ikizlerin cenaze törenlerinde tek bir fark göze çarptı. ikizlerden birinin tabutunun kapağı varken diğerininki yoktu.

soma'daki tabut azlığından dolayı ikizlerden bir tanesine tabut kapağı bulunamadı.


• katliamda hayatını kaybedenlerden biri olan ve önce 15, sonra 19 yaşında olduğu duyurulan cemal yıldız'ın, bir yıldır okumakta olduğu üniversitenin parasını ödeyebilmek için madende çalıştığı ve üç yıldır bu madende işçi olduğu öğrenildi.


• canlı olarak kurtarılan işçilerden biri kurtarma anında endişeli bakışlarla 'mahmut'u gördünüz mü, mahmut çıktı mı?.' diye sordu


• toprağın altında kalan işçilerin çoğunun amirlerin yanlış yönlendirmesinin kurbanı olduğu ortaya çıktı


• kırkağaç’ta morga dönüştürülen soğuk hava deposu önünden biran olsun ayrılmayan ve torununu arayan 77 yaşındaki emekli madenci hüseyin acar "üç gündür torunumu ne canlı ne ölüsünü bulamadım. umudumu kestim" dedi gözyaşlarına boğuldu


cenazesi sedyede taşınan bir işçinin kolunda ucuz, plastik bir saat görüldü. bu sahne akıllara zafer çağlayan'ın kolundaki 700.000 dolarlık kol saatini getirdi.


• soma katliamında yaşamını yitiren işçilerin çoğunun tecrübesiz işçiler olduğu ortaya çıktı. olayın ilk anında panikle hemen çıkışa yönelen acemi işçiler karbonmonoksit gazından yoğun olarak etkilenip yaşamlarını yitirdi, tecrübeli işçilerin ise madenin derinliklerine kaçarak hayatta kalmayı başardıkları anlaşıldı.

• soma faciasında madenden çıktıktan sonra tedavi gördüğü hastaneden bugün taburcu edilen 27 yaşındaki arif dudu, yoğun duman nedeniyle bayılıp yere düşen ve yaşamını yitiren iş arkadaşlarının üzerinden sürünerek 8.5 saatte dışarı çıkabildiğini söyledi.


• 44 yaşındaki veli kabak mesai bitiminde ocaktan çıkmaya hazırlanırken faciaya yakalandı: “birden ortalığı duman kapladı. hemen mekanizmanın içine kaçtık. orada biraz temiz hava vardı. balık istifi gibi yığıldık. 150’ye yakın işçi, hepimiz oradaydık. daha sonra iki hava, bizi sıkıştırdı. arkadaşlarımızın çoğu, yanımızda vefat eti. ben de baygınlık geçirdim. arkadaşlarım beni ayılttı. kurtarma ekipleri, ters hava bastı. ondan sonra birbirimizden destek alarak yürüdük. çok yürüdük. ölümle yaşam arasında gidip geldik. maskelerimizi taktık ancak onlar da yarım saat dayanabildi. tek desteğimiz; allah’a sığındık, dua ettik. başka da yapacak bir şeyimiz yoktu. sonunda kurtulduk.”


• iyi bir haber alabilmek için 3 gün boyunca maden bölgesinde bekleyen sema korkmaz, maden işçisi eşi mustafa korkmaz'ın da yer altında yaşamını kaybeden 301 kişi arasında yer aldığını öğrenince fenalaştı ve eşinin cenazesine katılamadı

• soma'daki katliama rağmen yurttaşlar işşizlik nedeniyle madenci olmak için başvuruda bulunmaya devam etiler; zonguldak'ta madende çalışacak 115 pozisyon için yaklaşık 4 bin kişi müracaat etti.

• katliamdan kurtulan erdal bıçak, kurtulmaya çalışırken bir süre sonra pes ettiklerini söyledi ve “bir noktadan sonra yürüyemedik. ustabaşımız ezan okudu ve bizim için cenaze namazı kılmaya başladı” dedi

• kurtarma ekipleri, bazı işçilerin hava çıkış tüneline 50 metre kala el ele öldüğünü belirledi.


• madende stajyer öğrencilerin de öldüğü ortaya çıktı.

• soma madeninde çalışan sefa köken, "madende suriyeli işçi yoktu çünkü gerek yoktu. tüm somalılar suriyeli işçi gibi, çalıştığımız yere köpekler girmiyor" dedi.

• katliamda ölenlerin arasında atama bekleyen iki öğretmenin de olduğu ortaya çıktı.

bazı bilgiler
• türkiye’de yaklaşık 400 madende, 50.000 kömür madeni işçisi var. soma holding’in madeni en büyüklerinden. tüm maden işçilerinin %12’si soma holding madeninde çalışıyordu. ve bu madende çalışan işçi kardeşlerimizin %5’ini tek bir kazada kaybettik. .

********************************

not: içeriğe katkıda bulunanlara teşekkür ederim. ben elimden geldiğince güncellemeye devam edeceğim. bu entry'yi yayınlamak isteyen kişi veya kurumlar istedikleri gibi yayınlayabilirler, benden izin almaları gerekmez.