Üzerine Pek Yazılıp Çizilmemesine Rağmen Mutlaka İzlemeniz Gereken 18 Az Bilinen Dizi

Az kişi tarafından bilinmesi sizi yanıltmaması gereken izlenesi diziler.

1. line of duty - tür: polisiye - yayıncı: bbc

son yıllarda izlediğim en sürükleyici ve gerilimli polisiye. ilk sezonu izlerken bu kadar saracağını tahmin etmek mümkün değildi ama özellikle 2. ve 3. sezon itibarı ile resmen coştu.

--- spoiler ---

polis teşkilatındaki usulsüzlükleri soruşturan ac-12 ekibinin; ''yılın polisi'' ödülünü alan bir dedektif hakkındaki yolsuzluk iddialarını araştırırken karşılarına çıkan derin bağlantıları ve ilginç yöntemleriyle dikkat çeken sapkın bir şebeke ile olan mücadelesini anlatıyor.

--- spoiler ---

2. gomorra la serie - tür: suç - yayıncı: sky

napoli'nin secondigliano bölgesinde 80'lerden 2000'li yıllara kadar uzanan gerçek olayların konu edildiği bir mafya dizisi.

--- spoiler ---

napoli'ye hakim olan savastano klanı'nın yakın adamlarından birinin diğer alt kademe uyuşturucu dağıtıcılarını kışkırtıp aileye karşı ayaklanmasını anlatıyor. dizideki kişiler ve olayların gerçek hayattaki izdüşümü için: (#61074054)

--- spoiler ---

3. kfulim - tür: casusluk - yayıncı: channel 2 (israil)

''false flag'' ismiyle de bilinen, gerilim dozu yüksek bir casusluk dizisi.

--- spoiler ---

iran savunma bakanı; moskova'da kaldığı otelden mossad usülü bir operasyonla kaçırılır. operasyon sırasında o dönem ülke dışında bulunan bir grup israil vatandaşının pasaportları kullanılmıştır. ancak mossad bu eylemi inkar etmektedir. bunun üzerine şin bet olaya adı karışan vatandaşlar üzerinden bir güvenlik soruşturması başlatır.

hikayesi hamas'ın askeri kanat sorumlularından mahmoud al mabhouh'a dubai'de düzenlenen suikastten esinlenmiş.

--- spoiler ---

4. bosch - tür: polisiye - yayıncı: amazon

eski polis-adliye muhabiri olduğundan sisteme oldukça hakim olan yazar michael connelly'nin caz dinleyip bira içen ünlü polis karakteri harry bosch'un maceraları. fondaki hollywood manzaraları, hikayesi ve ana karakterinin sıradanlığı üzerinden yakaladığı hava nedeniyle keyifle izlenen bir dizi. ayrıca kadrosunda lance reddick ve jamie hector var.

not: bosch'u sevenler aynı yazarın bir başka karakteriyle ilgili olarak the lincoln lawyer(güneşin karanlığında) filmini izleyebilirler.

5. le bureau des legendes - tür: casusluk - yayıncı: canal plus

başrolünde mathieu kassowitz'in yer aldığı, braquo'dan sonra izlemeye değecek, canal plus yapımı bir casusluk dizisi. fransız spooks'u bir nevi.

--- spoiler ---

şam'daki gizli görevden dönen ''malotru'' kod adlı fransız ajanı; döndükten kısa bir süre sonra şam'dayken ilişki yaşadığı evli bir kadının paris'e geldiğini öğrenir. bu sırada cezayir'de görev yapan ''cyclone'' kod adlı bir ajan; kendisini kasıtlı bir şekilde polise yakalatınca olayın iç yüzünü çözme görevi malotru'ya verilir. öte yandan iran'ın nükleer programına sızmak için gönderilecek ajanı eğitme işi de adamımızın üzerine kalmıştır.

ışid, suriye ve iran temalı güncel konuları işlemekle birlikte takip ve takip atlatma başta olmak üzere casusluk teknikleri ve ajan idare etme süreci hakkındaki içeriği dolayısıyla bu tarz işlerin meraklıları tarafından izlenebilir. braquo gibi burada da hem iyi hem kötü türk ve türkiye atıfları var. hatta 3. sezonda da melisa sözen konuk oyuncu fragmandan gördüğüm kadarıyla.

--- spoiler ---

6. hap and leonard - tür: dram - yayıncı: sundance

james purefoy ve the wire'da omar little olarak tanıdığımız michael k. williams'ın başrolde olduğu bir dostluk hikayesi. westworld ve breakout kings'ten de hatırlayacağınız jimmi simpson da dikkat çekici bir rolle karşımıza çıkıyor.

--- spoiler ---

vietnam gazisi, zenci bir eşcinsel olan leonard pine ile vicdanı retçi arkadaşı hap collins; mevsimlik işçi olarak çalışırlarken hap'in eski eşi ortaya çıkıp yıllar önceki bir soygun sonrasında bulunamayan paraya ulaşmak için ikiliden yardım ister.

--- spoiler ---

7. patriot - tür: komedi - yayıncı: amazon

zeka dolu olay örgüsü ve tuhaf karakterleriyle çok iyi bir casusluk komedisi. iran devlet başkanlığı seçimlerini abd lehine manipüle etmek için lüksemburg üzerinden iran'a para göndermekle görevli bir ajanın absürd olaylarla dolu hikayesi. tafsilatı için: (#68103540)

8. the missing - tür: polisiye/dram - yayıncı: bbc

başroldeki tcheky karyo'nun yanı sıra james nesbitt, keeley hawes, jason flemyng gibi kaliteli konuk oyunculardan oluşan kadrosu ve sağlam kurgusuyla oldukça iyi bir dizi.

her sezon farklı bir kayıp vakası; üç farklı zaman diliminin şahane bir şekilde harmanlanması ve zirve yapan merak unsuru eşliğinde anlatılıyor.

9. umbre - tür: suç - yayıncı: hbo europe

avustralya yapımı ''a small time ganster'' dizisinden uyarlanan hbo europe imzalı bir romen dizisi. 2. sezonu ekim ayında başlayacak.

--- spoiler ---

relu; ailesi tarafından taksici olarak bilinse de; esasen mafya adına tahsilatçılık yapmaktadır. ergenlik çağındaki oğlunun işleri öğrenmesi isteyen mafya babası; ona yardımcı olması için relu'yu görevlendirir.

--- spoiler ---

10. inside no. 9 - tür: komedi/ gizem - yayıncı: bbc

reece sheersmith - steve pemberton ikilisinin yazıp oynadığı, her bölümde farklı hikayelere yer verilen bir bbc yapımı. bizdeki acayip hikayeler'e benziyor kesinlikle. reece sheersmith'in dikkat çekici oyunculuğu ve şaşırtıcı hikayeleri ile gayet ilgi çekici bir dizi.

11. animal kingdom - tür: suç / dram - yayıncı: tnt

filmi tırt, adını koyamadığım bir şeyler eksik lakin dizisi sağlam. başrolünde peaky blinders'ın michael'ı finn cole var. ayrıca southland'den hatırlayabileceğiniz shawn hatosy dehşet oynuyor.

--- spoiler ---

annesinin ani ölümü üzerine daha önce pek tanımadığı büyükannesi ve dayılarının yanına yerleşen joshua ''j'' cody; zaman geçtikçe yeni ailesinin büyük soygunlar sayesinde kazandıklarıyla ayakta duran bir çete olduğunu öğrenir.

--- spoiler ---

12. queen of the south - tür: suç - yayıncı: usa network

"reina del sur" isimli latin amerika dizisinden uyarlanan yapımda; uyuşturucu kuryesi sevgilisi sayesinde güçlü kartel liderleriyle tanışan teresa mendoza'nın yükseliş mücadelesi anlatılıyor.

13. fortitude - tür: polisiye / gerilim - yayıncı: sky

dünya'nın en kuzey ucunda; fortitude adlı hayali bir kasabada geçen vahşet dolu, sürükleyici bir polisiye. izlerken bölgenin soğuğunu ekrandan bile hissedeceksiniz ama hikayenin akıcılığı sizi hayatta tutacak. richard dormer, christopher ecclestone, stanley tucci, sofie grabol ve dennis quaid'dan oluşan kadro da cabası.

14. berlin station - tür: casusluk - yayıncı: epix

spooks ve strike back'teki rolleriyle artık adeta ''ailemizin casusu'' haline gelen richard armitage başrolde. rhys ifans ve leland orser da kayda değer bir performans sergilemişler.

--- spoiler ---

1. sezon; homeland'in 5. sezonuna aşırı benziyor zira iki hikaye de wikileaks ve abd'nin alman istihbaratı etkisi üzerine. daniel miller *; cia'ın almanya'daki faaliyetleri üzerine ifşaatlarda bulunan ''thomas shaw'' mahlaslı köstebeği ortaya çıkarmaya çalışıyor. 2. sezonsa eylül sonu başladı. adamımız daniel; bu kez almanya'da yaklaşan seçimleri aşırı sağ lehine manipüle etmek isteyen bir siyasetçi ve onun kullandığı neo-nazi grupların arasına sızıyor.

--- spoiler ---

15. startup - tür: suç - yayıncı: crackle

martin freeman ve adam brody başrolde. 2. sezonda kadroya ron perlman da dahil oluyor.

--- spoiler ---

müşterilerinin parasıyla ortadan kaybolan bir yatırım danışmanının oğlu olan nick talman; babasının müşterisi olan haitili gangster ronnie ve ''gencoin'' isimli yeni bir dijital para birimi kodlayan izzy morales'le birlikte bu girişimleri için kaynak aramak üzere yatırımcıların kapısını çalmaya başlarlar. bu sırada babasının peşindeki rüşvetçi fbi ajanı phil rask *; nick'i ver arkadaşlarını da çoktan göz hapsine almıştır.

--- spoiler ---

not: dizi; ilk bölümden sonra açılıyor; sakın ilk bölüme aldanıp da bırakmayın.

16. gangland undercover - tür: suç/biyografi - yayıncı: history channel

charles falco isimli bir muhbirin yaşadıklarından uyarlanan dizide adamımızın bağlantıda olduğu motor çetelerini çökertme serüveni anlatıyor. motor sevmeseniz bile işin ''undercover'' kısmı yeterince sürükleyici ve gerilimli.

17. quarry - tür: suç/dram - yayıncı: cinemax

sinematografisi, 70'li yılların new orleans'ını yansıtan atmosferi ve hikayesi ile aradan sıyrılan kaliteli bir diziydi ve maalesef 8 bölümlük ilk sezonundan sonra iptal edilmiş gibi görünüyor.

--- spoiler ---

mac conway; savaş sırasında vietnam'da adının karıştığı bir olay yüzünden amerika'ya döndüğünde halkın tepkisini çekmiş; uyum sağlamakta ve iş bulmakta zorluk yaşadığı bir dönemden geçerken ''broker'' lakaplı gizemli bir adam karşısına kazançlı bir iş teklifiyle gelir.

--- spoiler ---

gangland undercover ve quarry'nin akibetlerinin belirsiz olduğunu da not düşeyim. mevcut yayıncıları ile devam etmeyecekler gibi görünüyor ama projeler tamamen bitmiş değil. yine de yayınlanan bölümleri severek izleyebilirsiniz.

18. good behavior - tür: suç/dram - yayıncı: tnt

beklenmedik derecede sürükleyici ve eğlenceli bir dizi.

şartlı tahliye ile cezaevinden çıkıp oğlunun velayetini almaya çalışan uyuşturucu bağımlısı bir dolandırıcı olan letty; rahat durmayıp yeniden hırsızlık işlerine girdiği dönemde arjantinli bir kiralık katil olan javier ile yolları kesişiyor.

hikayesi esasen daha önce wayward pines isimli eseri dizi olarak uyarlanan blake crouch'un kitap serisine dayanıyor. seri şimdilik dört kitaptan oluşuyor: good behavior, the pain of others, sunset key, grab.

dizide ayrıca oz'un tim mcmanus'u ve the leftovers'daki paso sigara içen beyazlı tayfanın lideri rolündeki şişman teyze yer alıyor. bir de letty'nin genç üvey babası rob var ki; dizide az yer almasına rağmen hikayenin en makara karakteri.