Üzerine Yeterince Su Dökersek Güneş'i Gerçekten Söndürebilir miyiz?

Ara ara aklımıza gelen, önce zirzop görünse de aslında güzel bir sorudur bu. Dünyamızda basit bir denklem ile ulaştığımız su ile ateşi söndürme olayı acaba Güneş üzerinde de kullanılabilir mi, bir bakalım.
Üzerine Yeterince Su Dökersek Güneş'i Gerçekten Söndürebilir miyiz?
iStock.com


güzel bir soru.

burada sorun, güneşin parlama mekanizmasını dünyada bildiğimiz ateş ile kıyaslamaktan kaynaklanıyor. oysa güneşte ateş falan yoktur, bir şey "yanmaz"...

güneşi parlatan şey, çok büyük kütlesi nedeniyle merkez bölgesinde aşırı basınca maruz kalan hidrojen atomlarının birleşerek helyuma dönüşmesi, ve bu dönüşüm sırasında ısı oluşmasıdır. buna, nükleer füzyon deniliyor.

güneşi söndürmek için üzerine su atmak veya güneşi kaldırıp komple suya atmak onu söndürmez. aksine, üzerine boca ettiğiniz su da güneşin kütlesine eklenerek merkez bölgesindeki basıncı artırır ve güneşin daha parlak olmasını sağlar. ve dahi güneş, eklediğiniz o suyu da yakıt olarak kullanır.


özetle, güneşe su dökmekle ham petrol dökmek arasında fark yoktur, güneş her ikisini de büyük bir memnuniyetle yakıt olarak kullanacaktır.

buna karşın, güneşe yeterince (100 güneş kütlesi kadar) su dökerek kütlesini belli bir kritik eşiğe kadar yükseltirseniz, önünde sonunda bir süpernova patlaması ile yok olup gidecektir... ha evet, o zaman sönmüş olur... ama aynı şeyi güneşe yeterince benzin dökerek de yapabilirsiniz, farketmez.