Uzun Dönem Park Halinde Kalan Aracın Akü Kontrolü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uzun süre park halinde kalacak bir aracınız varsa, aracı kullanmaya kalktığınızda akü problemiyle karşılaşmamak için bunları bilmeniz önemli.
Uzun Dönem Park Halinde Kalan Aracın Akü Kontrolü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

gündemde tam kapanma varken ben de bir sözlük ustası olarak görevimi yapıp birkaç bilgi vermek istiyorum. bu yazı sadece karantina dönemi için değil, normal hayatımızda da karşılaşabileceğimiz "uzun dönem park etme" konusunu da ele alabilir. mesela ben, rusya'dan türkiye'ye gelirken aylarca, hatta türkiye'den rusya'ya giderken bir yıla yakın park halinde bıraktığım arabam var.

bu işin en temel noktası şu arkadaşlar: akü

akü ömrünü tamamlamak üzereyse, bu bekleme süresince akünüz tamamen ölüp bir sonraki marşta sizi bulunduğunuz noktada bırakacaktır. karantina ya da farklı bir sebeple uzun süre aracınızı park etmeniz gerekiyorsa kesinlikle akünüzü bir kontrol ettirin. bir akücü bu işlemi ücretsiz olarak bile yapabilir ve size akünüzün ömrü hakkında bilgi verebilir. yeni ve sağlıklı bir aküye sahipseniz endişe etmeniz gereken bir şey yok, kilitleyip gidin evinize.

fakat yeni aküsü olup yine marş basmama gibi problemler de yaşayabilirsiniz

bunun sebebi ise aracınızın bir yerlerinde kaçak olmasından kaynaklanır. örneğin açık unutulan teyp, tavan lambası, kurumsal çalışmış araçların torpido içerisinde bulunan takip cihazları, alarm sistemi ya da farklı bir arıza siz aracınızı park edip gitmenize rağmen aküden akım çekmeye devam eder ve sonuç olarak akü yeni bile olsa birkaç güne kadar akü marş motorunu döndüremeyecek hale gelir. işten anlayanlar bunu basit bir 12v ampul ile test edebilir fakat bilmeyenler yine bir akücü de kaçak kontrolü yaptırabilir. eğer ki bir kaçak söz konusu ve yaptıracak zamanınız ya da maddi durumunuz yok ise, park döneminde akünün eksi ucunu söküp öylece bırakabilirsiniz. aylar sürecek bir bekleme söz konusu ise, kaçak olmasa bile akünün eksi tarafı sökülmelidir.

park sonrasında akünüz eğer bittiyse yapılacak birkaç şey ve yapılmayacak önemli şeyler de var

takviye kablosu olanlar sağdan soldan yardım alıp aküye güç vererek aracını çalıştırabilir. yardım alacak birileri yok ise bir akücüyü arayarak yerinde değişim yapılmasını sağlayabilirsiniz. fakat yapmamanız gereken şunlar:

- arabayı ittirerek çalıştırmaya kalkmayın.
- aküyü evde şarj etmeyin.

evet, youtube videolarına bakıp aküyü bilgisayar şarj aleti ile evde doldurmaya kalkmayın; başınıza ciddi işler alabilirsiniz. öncelikle canınızı, sonrasında malınızı tehlikeye atarsınız.

ikincisi de arabayı vurdururak çalıştırmayın. hayat memat meselesi bir durum var ise sakince ikinci viteste çalıştırın. bu tür çalıştırma şeklinin aracınıza verecek olduğu zararı göze almalısınız. en çok karşılaşılan sorunlardan biri trigerin sıyırması ya da kopması şeklinde oluyor.

dikkat etmeniz gereken basit önlemler de var, bu konulara değinecek olursak

- aracınızın camlarını tam olarak kapattığınızdan emin olun.
- araç içerisinde cam ya da plastik şişe bırakmayın. sıcak günlerde yangın sebebi olabilir.
- yine araç içerisinde çakmak ya da deodorant şişesi gibi şeyler bırakmamaya dikkat edin.
- yan aynaları kapatın.
- deponuzu hiç olmazsa yarım depo şeklinde bırakmaya özen gösterin.
- araç içerisinde gıda maddesi bırakmayın. yokluğunuzda farelere ya da çeşitli böceklere ev sahipliği yapabilir aracınız.
- uzun park öncesi bir lastikçi ya da yakıt istasyonuna gidip lastiklere üç beş 'psi' daha fazla hava basabilirsiniz.
- aracınızı güvenli bir yere park edin. yanına gelemeyecek olduğunuz durumlarda farklı sebepler ile başkalarının işine engel olabilirsiniz. hava şartlarından etkilenmemesi için mümkünse kapalı olan yerleri tercih edin. 

uzun dönem park bittikten sonra aracınızı çalıştırmadan önce yağını, suyunu, hidroliğini vesaire kontrol edin. ilk çalıştırma sonrası kesinlikle aracınız kendi halinde beş dakika kadar rölantide çalışsın. sonrasında yavaş yavaş normal kullanım şeklinde devam edersiniz.

özetle; aracınız sorunsuz ve akünüz yeni ise, uzun dönem park için yapmanız gereken ekstra bir şey yok. kilitleyip gidin.