Uzun Süre Suda Kalınca Neden Sadece Parmaklarımız Buruşur?

Duş sonrası veya uzun süre denizde, havuzda kaldıktan sonra parmaklarımızın buruş buruş olması kaçınılmaz bir durum. Peki sadece parmaklarımızda görülen bu durum neden kaynaklanıyor? Neden vücudumuzda başka bölgeler buruşmuyor?
Uzun Süre Suda Kalınca Neden Sadece Parmaklarımız Buruşur?
iStock


vücudumuzun birçok yerinde tüy ve kıl bulunmaktayken el ve ayak parmaklarımızda bulunmamakta, peki neden yok? 

çünkü onları sürekli olarak kullanmaktayız ve bu nedenden ötürü tüy oluşumunu engellemekteyiz. kıl ve tüy bulunmayan bu bölgelerde koruyucu keratin tabakası bulunmamasıyla kalın bir deri tabakasına sahip olmaktadır. ellerimiz ve ayaklarımız suyun içinde uzunca bir süre suda kalması sonucunda derimizin altına su girmektedir. bir süre sonra su kendine yer bulmak ister. ancak inatçı ve kalın bir deriye sahip olan el ve ayak derimiz suya yer vermez. yapısı gereği suya yer veremeyen bu bölgelerimizi bir süre sonra eğilir ve büzüşür.

elimizde aslında bu buruşmayı önleyen keratin tabakası bulunuyordu ama biz buraların sık sık yıkadığımız için keratin tabaka giderek kaybettik. kaybolan keratin tabakası sonucunda derimiz içine su alır. su alan deri ise kısa bir süre sonra buruşur.

ellerimizin suda buruşması osmos prensibiyle bağlantılıdır

osmos prensibine göre "daha sulu bir madde, daha yoğun katı bir maddenin içine girdiğinde su geçirir". bunu elimizin su içerisine girmesiyle ilişkilendirebiliriz. derinin içine geçen su deriyi şişirir. bu şişme olayı sonunda deri büzülerek yüzeyini genişler. fark ederseniz bir süre sonra elimiz tekrar eski haline döner. çünkü; derimizin altına giren su bir süre sonra buharlaşmaktadır.

görüldüğü gibi buruşma sadece ellerimizin ve ayaklarımızın bir kısmında meydana gelmektedir. diğer bölgelerimizde bu buruşmanın meydana gelmemesinin sebebi kıllarımızın dibinde bulunan yağ bezeleridir.

Soğan Doğrarken İnsanın Gözü Neden Yaşarır?