Uzun Süreli İlişkinin Sırrını Açıklığa Kavuşturan Bilimsel Dayanak

Çoğu kişinin imrendiği o uzun süreli ve sağlıklı ilişkilerin aslında bilimsel bir dayanağı olduğunu biliyor muydunuz? Sözlük yazarı "yercekimsiz karanfil" anlatmış.
Uzun Süreli İlişkinin Sırrını Açıklığa Kavuşturan Bilimsel Dayanak
Victoria - David Beckham


uzun süreli ilişkinin sırrı, yüksek oranda oxytocin ve vasopressin salgılamak.

oxytocin, doğum sırasında ve emzirme esnasında salgılanıyor diye biliniyordu, sonra bunun eros gibi çalıştığı keşfedildi. insanları birbirine bağlıyor köftehor. olumlu iletişim kurmamıza yardımcı oluyor, empati yeteneğimizi falan geliştiriyor. hatta"aşk hormonu" diyenler var. zaten orgazm olurken de salgılanıyormuş (seks deyip geçmemek lazım, uyumlu seks hayatı çiftleri daha derin bağlıyor)

vasopressin, aslında su tutulumunu sağlayan bir hormon. bir de bu hormonu yüksek düzeyde olan kadınların yaralarının daha çabuk kapandığı fark edilmiş. bir araştırmada ise uzun yıllar evli olan çiftlerde bu hormonun yüksek oranda salgılandığı ortaya konmuş.


şurada
gayet teknik bir makale var, ilgi duyan bakabilir.

son söz: insan aklına, ruhuna yaramayan ilişkiden hayır görmez. bazen yanlış ilişkilerde ısrarcı olabiliyoruz. hatta bu yanlışlığı inkar edebiliyoruz. bazen kendimizi mecbur hissediyoruz. biz sussak da vücudumuz alarm vermeye başlıyor. ne zaman ki o kişiden uzaklaşıyoruz o zaman normal değerlerimize kavuşuyoruz. kişi ancak ve ancak kendine iyi gelen, kendini iyileştiren bir ilişkiyi sürdürebilir. diğer türlüsü sürdürmek değil, sürünmektir.