Uzun Vadede İnsanı Kaliteli Bir Yalnızlığa İten Olay: Yeni Bir İnsanla Tanışmaya Üşenmek

Yeni bir insanla tanışmaya üşenmemizin altında yatan onlarca sebep var.
Uzun Vadede İnsanı Kaliteli Bir Yalnızlığa İten Olay: Yeni Bir İnsanla Tanışmaya Üşenmek
iStock.com

al işte bitiyor. şimdi git, yeni biriyle tanışmaya çalış, olmasın, çok çalış ve bir şekilde tanış. ona daha önce anlattığın komik anıları bir daha anlat, çok sevdiğin anıları bir daha anlat. kendini çok düzgün onun hayatına saygılı biri gibi göster, samimiyet duvarı yıkılana kadar sofra adabına uygun yemek yemeye dikkat et. "dur fazla arayıp sormayayım da eskisinde olduğu gibi yüz göz olmayayım" diye düşün, sonra çok ara, hep ara, cebi kapalıysa kıllanıp evden ara. 

ilişkinin başında kıllandığın adam isimlerini, ilk kavgada yüzüne çarp, onu bütün arkadaşlarından soğutmaya çalış, kendi arkadaşlarının ne kadar süper insanlar olduğunu anlat. dayanamasın, ayrılmak istesin, debelen dur, yeniden süper bir ilişkiniz olacağını anlatarak bir sürü söz ver. insan olduğun için tutama, yeniden kavga çıksın. ayrılmaya karar versin. kim uğraşacak. yok artık valla ben gelemem bu kadar külfete.

iStock.com

aynı şeyleri terkrar ve tekrar ve tekrar yaşamanın verdiği bezginlik

ve her gelenin bi şeyler çalarak senden gittiğini tekrar, tekrar ve tekrar görmenin kamçıladığı bir yılgınlık

siktir et tanımayalım birbirimizi. alacağını al, vereceğini ver
dönüp gidelim çok insanlı yalnızlıklarımıza...

yeni bir hayal kırıklığından kaçınma güdüsü ile yapılandır.

iStock.com

bu sosyal ağların, bilgisayarların tabletlerin ekranlara olan bağımlılığın sonucu gelişen durum. şimdi bir insanla ilgili her şeyi tek bir profilden öğreniyorsun istek heyecan kalmıyor. oysa ki bir insanla yeni tanışmanın o küçük sorulara verilen cevapların yarattığı heyecan iç kıpraşması sevinç duygusu ne güzeldi. en sevdiğin renk nedir hayvan nedir gibi salak soruları bile sorardın gençken, küçükken.

ilişkilerde nirvana'ya ulaşmış kişidir. sonu belli olan bir eylemin henüz başlamamışken bitirilmesi. 

git, yeni biriyle tanış, çabala, ilk başta herşey iyi gitsin, sonra sikimsonik sebepler yüzünden kavga et, canını sık, ayrıl, tekrar barış,...
ilişkide amaç nedir? mutlu olmak di mi?

ama öyle olmuyor ki. belli bir süreden sonra saçmasapan bir hal alıyor. en azından benimkilerde durum böyle. 

eminim bu konuda yalnız da değilimdir.

iStock.com