Uzun Yolda Güvenli Bir Sürüş İçin Havacılık Camiasından Uyarlanmış, Hayat Kurtarıcı Bir Tavsiye

Uzun yol seyahatleri keyifli olduğu kadar yorucu da olabiliyor. Bu yorgunluğun beraberinde getirdiği dikkat kayıpları bir felakete sebep olmasın diyerek Sözlük yazarı "kanalizasyondaki niyazi", pilotlara öğretilen bir hayati kuralı anlatmış.
Uzun Yolda Güvenli Bir Sürüş İçin Havacılık Camiasından Uyarlanmış, Hayat Kurtarıcı Bir Tavsiye
iStock


uzun yola çıkacak kişiler olarak belli bir gaze-sequence yaratın kendinize. 

bu ne demek? görsel unsurları belli aralıklarla ve belli bir sırayla kontrol edin demek.

orta ayna-sol ayna-sağ ayna-kadran gibi. bu sekansı sık sık birkaç dakikada bir tekrarlayın. böylece etrafınızdaki araçların konumlarını takip eder, arkadan çok hızlı gelen bir araç varken aldanıp sollamaya çıkmaz, önünüze aniden çıkan bir hayvan, poşet, çukur ve saireden kaçmak için ne tarafın müsait olduğunu bilebilirsiniz. işin güzel tarafı bu sekans bir rutin olduğunda, düşünmeden yapmaya başladığınızda etrafınızdaki araçların yerlerini de düşünmeden refleks olarak uygun kaçınma manevrasını yapabilir hale geleceksiniz.


bu tavsiye havacılık camiasından devşirmedir. havacılıkta, özellikle eski model pırpırlardan kalma bir 6-pack tabiri vardır, uçağın 6 adet hayati kadranını ifade eder ve ikili 3 sıra şeklinde dizildikleri için bu ismi almışlardır. 6-pack gaze de eski pilotlara(yeni pilotlara yeni haliyle) öğretilen hayati bir kuraldır.