V For Vendetta'da Sembolleştirilen Guy Fawkes'ın Osmanlı'ya Uzaktan Yararlı Olması

V For Vendetta çizgi romanı ve ondan uyarlanan filmdeki "Hatırla, hatırla, 5 Kasım'ı hatırla" dizeleriyle sembolleştirilen Guy Fawkes'ın parlemento binasını uçurma girişiminin zamanın büyük güçlerinden Osmanlı Devleti ile de ilgisi varmış aslında.
V For Vendetta'da Sembolleştirilen Guy Fawkes'ın Osmanlı'ya Uzaktan Yararlı Olması

guy fawkes, meşhur ingiliz anarşist. 1605'teki barut komplosunun başarısızlıkla sonuçlanmasıyla aslında osmanlı imparatorluğu'nu da büyük bir dertten kurtarmıştır.

bu gece britanya imparatorluğu'na bağlı bütün topraklarda guy fawkes gecesi kutlanacak, havai fişek gösterileri düzenlenecek, guy fawkes şeklindeki kuklalar yakılacak, çocuklar "penny for the guy?" diye ev ev dolaşacaktır.


koyu bir katolik olan guy fawkes ve arkadaşları, protestan mezhebinden olan kral 1. james'i ve diğer aristokratları öldürmek için parlamento binasını havaya uçurmayı planlamışlardır ancak sarayın bu suikast girişimini haber almasıyla hepsi yakalanmış ve öldürülmüşlerdir.

james'den önceki ingiliz kraliçesi 1. elizabeth döneminde osmanlı - ingiliz ilişkileri mükemmeldir ve osmanlı, o dönem rekabet hâlinde olduğu katolik ispanya'ya karşı protestan ingiltere'yi desteklemektedir. ayrıca ingiltere de o dönem ithalatının neredeyse yarısını osmanlı'dan yapmaktadır. yani osmanlı için harika bir pazar hâline gelir ingiltere.

Guy Fawkes gecesi / Festivities in Windsor Castle - Paul Sandby (1776)

bu guy fawkes ve destekçileri ise ingiltere'yi yeniden katolik bir ülke haline getirmeyi amaçlamaktadırlar. yeniden katolik bir kral yahut kraliçe tarafından yönetilecek ingiltere demek, mezhep savaşlarının son bulması ve osmanlı'nın en büyük pazarlarından birinin yok olması demektir.

işte guy fawkes, parlamento binasını havaya uçuramayarak osmanlı'nın bir süre daha ekonomik anlamda yoluna rahat devam etmesine vesile olmuştur.

nereden nereye hocam işte...