Vahşi Batı Nasıl Var Oldu ve Nasıl Tarih Sahnesinden Silindi?

Western filmlerini yaratan ve insanlık sahnesinde ayrı bir yeri olan Vahşi Batı'nın varlığına dair sade bir analiz.
Vahşi Batı Nasıl Var Oldu ve Nasıl Tarih Sahnesinden Silindi?
iStock

birincisi vahşi batı denen yer

burası, en genel anlamıyla mississippi nehrinin batı tarafı abd'nin en başta sahip olduğu bir yer değildir. bu toprakları abd zamanla işgal etmiş, fakat toprakların devasa boyutları nedeniyle birden otoriteyi tesis edemedi.


ilgili topraklar gevşek bir meksika yönetiminin elinde ya da yerlilerin kontrolündeydi


abd 1840'larda önce teksas eyaletini, sonra california'ya kadar tüm batı yakasını ele geçirdi


bu topraklarda nüfus yoğunluğu düşük, devlet otoritesi gevşekti


nüfus yoğunluğunun düşüklüğüne rağmen çok farklı tiplerde insan grupları yaşıyordu

bunlardan birincisi yerlilerdi. yerliler devlete bağlı değildi, dahası savaştaydı. ikincisi meksikalılar vardı. bunlar da abd'ye bağlı tipler değildi, yeni iktidarlarını sevmiyorlardı. üçüncüsü devlet otoritesinden kaçan eşkiya tiplerdi. bunlar abd vatandaşı olup hem yerlilerle, hem devletle, hem meksikalılarla çatışmada idi. dördüncüsü kar amacıyla hareket eden vahşi kapitalistlerdi. bunlar da kendi çıkarları için bölgeyi karıştırmakta beis görmüyorlardı. beşincisi kendi halinde geçinmeye çalışan sadık abd vatandaşları vardı. bunları da devlet koruyordu. devlet aynı zamanda işletmecileri de koruyordu.

bu gruplar arasındaki ilişki son derece karmaşıktı

özellikle batıya yapılan tren yolu hattı rantı, zenginliği aynı zamanda kavgaları da arttırdı. fakat bu kavgalar özellikle demiryolunun bitmesi ile azaldı, demiryolu ve telgraf devletin bölgeye hakimiyetini arttırdı. devlet batının tüm stratejik noktalarına demiryolu inşa edip, garnizonlar kurup, meksikalıları dizginleyip son yerli kamplarını da işgal edince vahşi batı efsanesi tamamen ortadan kalktı.


ABD'nin bu toprakları zamanında nasıl aldığını merak ederseniz:


Kuruluş Öncesinden Günümüze Teksas'ın Mücadele İçinde Geçen Enteresan Tarihi