Vahşi Batı'nın Neden 'Vahşi' Olduğunu Özetleyen İnanılmaz Hikaye: Koca Burun George'a Yapılanlar

Sözlük yazarı concerta, ABD'nin Wyoming eyaletinde 1800'lü yıllarda meydana gelen bir olayı paylaşmış. Lakabı Koca Burun olan George Parott'un başına gelenler gerçekten neden vahşi dendiğini özetliyor.

"vahşi batı" nın gerçekten vahşi olduğuna dair bir hikaye anlatacağım sizlere. linç edilerek öldürüldükten sonra "ayakkabı" ve "kül tablası" olarak kullanılan adamın hikayesi..

wyoming eyaletinin kanun kaçağı "koca burun" lakaplı george parrott'in hikayesi bu.


burnu o kadar büyükmüş ki papağana benziyormuş herhalde. o yüzden de soyadı parrot muhtemelen
. rivayete göre infazı sonrası tabuta konarken burnu tabutuna bile sığmamış ve zor kapanmış deniliyor.

bir tren soygunu sonrası wyoming şerif yardımcısı robert widdowfield ve union pacific dedektifi tip vincent - 16 ağustos 1878 tarihinde, parrott ve çetesi tarafından öldürülür.

iki kanun adamının cinayeti hızlı bir şekilde çözülür. katillerin yakalanması için önce 10.000 $ bir ödül teklif edilir, bu daha sonra 20.000 $'a çıkartılır.

şubat 1879 yılında, "big nose" (koca burun) george ve arkadaşları milestown'da (şimdiki adıyla miles city, montana) gündüz vakti hırsızlık yaparken ortaya çıkarlar. kendilerini yakalamak için 15 asker, 1 subay, 1 ambulanstan oluşan ekip görevlendirilir ancak bu ekip bir dağ geçidinde çete tarafından tuzağa düşürülüp soyguna uğratılır.

koca burun george nihayet sarhoş halde teşebbüs ettiği bir tren soygunu sırasında temmuz 1880'de miles city, montana'da yakalanır.

2 nisan 1881'de asılarak öldürülmesine karar verilir ancak hapisten kaçma girişiminde bulunur. hapisten kaçmaya çalıştığını duyan 200 kişilik bir linç ekibi "koca burun" u hapisten alıp bir telgraf direğinde asarak öldürürler.

doktor thomas magee ve john eugene osborne, öldükten sonra goerge'un bedenini alıp beyninde "suçluluğun belirtilerini" araştırmak için incelemek isterler.

araştırma sırasında suçlunun kafası tepeden kesilerek açılır. kesilen kafatasının üst kısmı o zamanlar 15 yaşında bir kız çocuk olan lilian heath'a verilir. lilian heath ileride wyoming'in ilk kadın doktoru olacaktır. heath, parroth'un kafatasını kül tablası, kalemlik ve kapı tutacağı olarak kullanmıştır.

george'un kalça, göğüs ve yüz derisi, göğüs uçları dahil soyulur ve denver'a gönderilir. burada bu derilerden bir çift ayakkabı yapılır.


deriden ayakkabıyı yaptıran doktor john eugene osborne, bu ayakkabıları, wyoming eyaletinin ilk demokrat valisi olduğunda yapılan baloda giyecektir.

parrot'un bedeni, incelemeler süresince 1 yıl kadar bir süre tuzlu su dolu bir viski varilinde bekletilir. bedeninden geriye kalanlar da 1950 yılında bu varil içinde işçiler tarafından bulunur.


1950 yılında bulunan kafatasının alt kısmı ile lilian heath'da bulunan üst kısmı bir araya getirilerek yüzünden yapılan maske ve ayakkabılar ile birlikte carbon county müzesinde sergilenir.


parrot'un kafatası ve derisimden yapılan ayakkabılar


bir başka fotoğraf


kafatası ve ayakkabılar bugün wyoming üniversitesinde bulunmaktadır.


parrot ve derisini yüzen doktorun temsili canlandırması


diğer bazı fotoğraflar
ayakkabılar


müzeden toplu fotoğraf


ölüm maskesi , linç edilerek öldürülürken ayağında bulunan ayakkabıları


kaynaklar
http://www.cultofweird.com/death/human-skin-shoes/
http://www.thevintagenews.com/…s-after-his-death/2/
http://www.wyohistory.org/…rge-grisly-frontier-tale
http://www.executedtoday.com/…rott-rawlins-lynched/
http://www.roadsideamerica.com/story/14910