Van Gogh'un En Pahalı Tablosu: Portrait of Dr. Gachet

Dünyaca ünlü Hollandalı ressam Vincent Van Gogh'un, 1890 yılında yaptığı Portrait of Dr. Gachet (Dr. Gachet'nin Portresi) adlı resmi, kendisinin en pahalıya satılan tablosu. Aynı zamanda dünyanın da en pahalı tablolarından biri.


portrait of dr. gachet; van gogh'un hayatının son zamanlarında tedavi gördüğü doktor paul gachet'in resmidir.

bu tablo ilk defa 1897'de van gogh'un görümcesi tarafından 300 frank'a satılmıştır. daha sonra 1904'te paul cassirere satıldı. (1871-1926, alman resim koleksiyoncusu, özellikle paul cezanne ve van gogh'un resimleri olmak üzere fransız empresyonizm ve post-empresyonizm resimlerine karşı çok ilgiliydi.) aynı yıl kessler'in eline geçti. 1910'da druetin eline geçti.


1911'de, resim stadel tarafından alınmıştır. (şu zamanda bile 600'ü sergilenen 2700 önemli resme, 600 heykel ve 100.000 çizimden oluşan bir koleksiyona sahiptir. almanyanın en büyük koleksiyonlarından biri ve en önemli sergi müzesidir.)ve 22 yıl boyunca burda tutulmuştur.

1937'de nazi almanyasının halk aydınlanması ve propaganda bakanlığı tarafından el konuldu ve hermann göring'e almanya'dan çıkarılması emredildi. (göring, 1. dünya savaşı'nda falan almanya'ya hizmet vermiş politikacı, hitler'in ağır toplarındandı.) 

Hitler & Göring

göring, çalışmayı amsterdam'da bir koleksiyoncuya sattı ve oradan siegfried kramarsky'e satıldı. kramarsky, resimle birlikte new york'a uçtu geldi. kramarsky'nin ailesi 15 mayıs 1990 tarihinde resmi açık artırma için christie's new york müzayedesi'ne getirdi ve resim, daishowa paper manufacturing murahhas azası ryoei saito tarafından o zamanın parasıyla 82.5 milyon amerikan doları ödenerek satın alındı ve o dönemin 'dünyanın en pahalı resmi' unvanını kazandı. saito 1996 yılında öldü ama resim halen ya evinde ya ailesinde falandır. satılmamıştır, resmi olarak halen ryoei saito'nun elinde olduğu belirtilmektedir.


resim, 21 senede dünyanın en pahalı resimleri sıralamasında 4. sıraya düşmüştür ama manevi açıdan dr. paul gachet'in anısına (1828-1909) ithaf edilmesi, onu unutturmayacaktır bu zümreye.

Pollock'un Saçma Görünen Tablosu "No.5 1948" Nasıl 140 Milyon Dolara Satılabildi?