Varlıklarını Öğrendiğinizde Dağcılara Olan Saygınızı Azaltacak Adamlar: Şerpalar

Şerpalar, Everest'e tırmanmak isteyen dağcıların olmazsa olmaz yol göstericileri. Everest'ten önceki son kasabada yaşayan bu insanlar, deniz seviyesine göre %40 daha az oksijen olan bir yerde bu işi yaparak geçimlerini sağlıyorlar.
Varlıklarını Öğrendiğinizde Dağcılara Olan Saygınızı Azaltacak Adamlar: Şerpalar
iStock

şerpa'lar beş yüz yıl önce doğu tibet'ten nepal'e göç etmişler. şerpa sözü, tibet dilinde doğu anlamına gelen ''şer'' ve halk-insan anlamına gelen ''pa'' ekinden oluşuyor. 

şerpalar yüzyıllardır everest'in eteklerinde hayvancılık ve tuz ticareti ile uğraşırken son 50 yıldır dünyanın dört bir yanından gelen dağcılara destek olmalarıyla adlarını dünyaya duyurdular. 


yüksek irtifaya alışkın olmaları nedeniyle çok az oksijenle yetinebilmeleri, güçlü olmaları nedeniyle çok iyi yük taşımaları ve soğuğa dayanıklı olmaları sayesinde everest'e çıkmak için bölgeye gelen tüm dağcılar için vazgeçilmez yardımcılar olarak göze çarpıyorlar. 

kısacası apoletlerinde everest’in zirvesi bulunan dağcıların çok büyük bölümü bu başarılarını tamamen şerpalara borçlular.

ilk tırmanış denemesinden günümüze kadar cüzi ücretlerle tırmanışçılara rehberlik etmiş kimselerdir. 

birçok şerpa, tırmanış sırasında hayatını kaybederken birçoğu da bu uğurda soğuk ısırması yüzünden el ve ayak parmaklarını kaybetmiştir.

şerpaların çoğu geçimini bölgeye tırmanış için gelmiş grupların malzemelerini ana kamplara taşıyarak sağlar. 

600 yıldır bölgede yaşamalarına rağmen yanıbaşlarında duran everest'e tırmanmayı hiçbiri denememiş, bunu ilk kez ingiliz dağcılar denemiştir. 

şu anda bölgeye gelen dağcıların ve gezginlerin çevreye verdikleri zararla başları dertte. para kazanma telaşını bir yana bırakıp, yerimiz yurdumuz elden gidiyor kaygısıyla çeşitli kampanyalar düzenlemeye başlamışlar bile.

oturup izliyosun belgeseli adam götünden soluyo tırmanırken? 

şimdi diyo 6500 metrenin en zorlu yerine geldik. şerpaların bizden önce gelip yerleştirdikleri bu geçiş merdiveninden büyük bir risk alarak karşıya geçicez. bu ne arkadaş? merdiveni şerpa yerleştirsin! çadırı şerpa kursun! çantanı şerpa taşısın! sende memlekete dönünce ben evereste tırmandım de. 

iyi iş valla.