Vatikan'la Ortaklaşa Günah Affı Dahi Satan Gelmiş Geçmiş En Zengin İnsan: Jakob Fugger

1459-1535 yılları arasında yaşayan, bankacılık ve tüccarlıkla uğraşan ünlü Alman Jakob Fugger, dünyanın gelmiş geçmiş en zengin insanı olarak kabul ediliyor.
Vatikan'la Ortaklaşa Günah Affı Dahi Satan Gelmiş Geçmiş En Zengin İnsan: Jakob Fugger

jakob fugger, amerikan wall street journal gazetesinin eski editörlerinden gazeteci greg steinmetz'e göre insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en zengin adamı. güncel ekonomiye uyarlandığı vakit, serveti 400 milyar dolara tekabül ediyormuş. diğer bir deyişle bill gates, warren buffet, carlos slim ve mark zuckerberg'inkilerin toplamından daha fazla.

greg steinmetz hayatını bu adamı araştırmakla geçirmiş. zira bu en zengin olduğu iddia edilen adam hakkında tarihi kaynaklar kısıtlıymış. bunun sebepleri kendisinin bir alman olması ve bu nedenle ingiliz metinlerde yer almaması, renkli bir karakter olmaması, namını yaşatacak katedraller yaptırmaması ve siyasete bulaşmamasıymış. ayrıca rönesans döneminde hiç bir sanatçıya destek vermemiş.

steinmetz "bankacılar perde arkasında çalışmaya alışkındır" diyor.

peki nedir bu adamı önemli yapan?

steinmetz'e göre gelmiş geçmiş en güçlü bankacıymış ve tarihte hiçbir bankacı onun kadar güce ve nüfuza sahip olmamış.

steinmetz, "fugger ispanya kralı 1. carlos'un 5. şarlken olarak roma germen imparatoru seçilmesi için rüşvet dağıttı. 5. şarklen yeni dünya'yı sömürgeleştirdi. tahta o geçmeseydi, tarih aynı olmazdı" diyor.


icraatlarından bahsetmek gerekirse

- verdiği krediler karşılığında maden çıkarma hakları elde etti ve bakır ile gümüş ticaretini tamamen eline geçirdi.

-baharat ticaretine de girişti. bir nevi kapitalizmin kurucusu oldu.

-bilginin önemini keşfetmiş ve bilgiye rakiplerinden önce erişmek istemiş. bu yüzden farklı şehirlerdeki siyasi ve ticari faaliyetler hakkında bilgi getiren ulaklara para ödemiş. böylece fugger bülteni kurulmuş. -bazı kaynaklarda bu durum dünyanın en eski gazetesi olarak kabul görüyormuş.

-orta çağ döneminde katolik kilisesi faizi tefecilik olarak gördüğü için izin vermiyormuş. ancak fugger aynı zamanda müşterisi olan papa 10. leo'yu bağlamış (nasıl bağladığı meçhul) ve bankasına para yatıran müşterilere % 5 faiz ödemeye başlamış. tabi ki aylık değil, yıllık. (papa nasıl müşterisi oluyor diye merak edenler olacaktır. sanırım parasını muhafaza etme karşılığında fugger belli bir ücret alıyor.)

-macellan'ın dünyanın etrafında dolaştığı yolculuğun masraflarının önemli kısmını bu zat karşılamış.

-kristof kolomb'un hindistan'a niyet edip, amerika'yı keşfetmesine ve hazin son ile karşılaşmasına sebep olan seyahatin masraflarında da fon sağlamış.


belki de en enteresan işi

vatikan'la ortaklaşa günahların affını satıyorlarmış. bunu st. pietro katedrali'nin inşa masraflarını karşılamanın bir yolu olarak papa leo'ya önermiş. (martin luther bu uygulamaya karşı çıkarak reformun fitilini ateşlemiştir.)