Vebalı İnsanların Götürülüp Ölüme Terk Edildiği Korkunç İtalya Adası: Poveglia

Veba Adası olarak da bilinen bu adada 1793 ile 1814 yılları arasında vebaya yakalanan yaklaşık 160 bin kişi karantinaya alınmış.
Vebalı İnsanların Götürülüp Ölüme Terk Edildiği Korkunç İtalya Adası: Poveglia


avrupa'nın vebayla boğuştuğu dönemlerde adaya gemiyle gelen misafirler, buranın sakinlerine veba bulaştırmış. bütün ada telef olmuş. daha sonra da veba olan bütün insanlar buraya yollanmış. işi biraz daha abartıp herhangi bir şekilde veba olduğundan şüphelenilen insanlar da gönderilmeye başlanmış. hepsini ölüme terk edip gitmişler ondan sonra.


1922'de buradaki binalar akıl hastanesine çevrilmiş. bunlar deli diye baya da masum insan buraya yollanmış tabi yeni yeni psikolojik hastalıklar öğrenildiğinden. 1968'e kadar da kullanılmış burası. o günden beri ada terk edilmiş.


hikaye şudur ki, bu hastanede hastalar üzerine lobotomi gibi türlü türlü deneyler uygulayan bir doktor varmış. adada bulunan çan kulesinde bu hastalara işkence yaparmış. yıllarca bu uygulamaları yaptıktan sonra, doktor vebalıların ve hastaların hayatletlerini görmeye başlamış. ve bir gün bu çan kulesinden hayaletler tarafından atılmış. ama onu öldüren şey çan kulesinden düşmek değil, düştükten sonra topraktan çıkan sis tarafından boğulmasıymış.


böyle bir hikaye ve adanın ıssız olması da bu tür olaylara ilgili insanların dikkatini çekiyor. ghost stories diye bir programa da konu olmuş.