Victoria Devri Yaşanan İnanılmaz Katı Ahlak Anlayışı

Birleşik Krallığın uzun bir süre çok katı bir ahlak anlayışı altında geçirdiği bir devir. İnanmakta güçlük çekeceğiniz, o döneme ait birtakım korkunç örnekler.
Victoria Devri Yaşanan İnanılmaz Katı Ahlak Anlayışı
Gaia Dergi

adını birleşik krallığı, hem de en güçlü dönemlerinde, 19. yüzyılda seksen yıl kadar yöneten kraliçe victoria'dan alan tarihin en ilgi çekici periodlarından, "hadi lacrima, atla zaman makinasına, acele et dostum" deseler inmek isteyeceğim birkaç duraktan biridir.

kadına ve cinselliğe olan bakıştır bu kadar ilginç olan.

çünkü her türlü seksüel güdüyü, duyguyu, aktiviteyi bastırmak, reddetmek temel eğilimdir o dönemde. (burdan sonrayı sanki hakikaten gidip görmüşcesine bir dilbilgisel kiple anlatacağım)

o dönemin ideal kadını cinsel duyguları olmayan kadındı. erkekler ise eğer bir şey onlara seksi çağrıştırırsa uyarılan varlıklardı, o yüzden tüm kaynaklar bunu önlemek için seferber edilmişti: misal hayvanat bahçelerinde hayvanlara pantolon giydirilirdi ki, erkekler onların cinsel organlarını görüp de kendilerinde de ondan bir tane bulunduğunu hatırlamasınlar. yine öyle, piyanoların, masaların alt taraflarına hep örtüler geçirilirdi. altında sanki bir vücut yokmuş gibi gösteren taş gibi ağır, kat kat kıyafetleri ise zaten biliyorsunuz.


tavuk yerken göğüs yerine boyun derlerdi, göğüs filan gibi kelimeler kullanmak nerde.. breast değil, boşom denirdi kadınların göğüslerine, bacaklarına da leg değil, limb.

incil dahi, shakespeare dahi, içindeki erotik çağrışımlı yerler atılarak, değiştirilerek yeniden basılmıştı.

mastürbasyon zaten direk veba demekti. tehdit, ceza, nüsh, kotek fayda vermezse mastürbasyon yapan çocuğa, gence, hadim edilirdi (kızlar da dahil). kadınlar da, erkekler de bekaret kemeri takarlardı çoğunlukla.

peki ne oldu? 

elbette, birleşik kaplar modeli uyarınca bir yerlerden çıkacaktı bu bastırılan cinsellik.. çocuklara yönelik cinsel taciz, pornografi, fahişeler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar.. hepsi arttı.

bugün dünyanın kimi coğrafyalarında halen bu devri hatırlatan uygulamalar yok mu? var. ama o dönemin bir numarasında, hegemonunda, süpergücünde böyle bir zihniyetin yeşermiş olması enteresan.


victorian age, victorian era der ecnebiler, ecnebilerin amerikalı, kanadalı, ingiliz, avusturalya ve yeni zelandalı olanları özellikle.

bu dönemin bilim adamları mastürbasyonun hafıza kaybına yol açacağını öne sürecek kadar önyargılı ve cahildiler.ayrıca organımızla oynamının onun kararıp düşmesine sebebiyet vereceğine inanıyorlardı.

bu devirde, kadının doğum sırasındaki acısını dindirmek ile ilgili bir takım ilerlemeler kaydedilmiştir. lakin bunlar hayata geçirilememiştir, zira kraliçe viktorya kadının kutsal kitaba göre acı çekmesi gerektiğini (var böyle bir şey, havva ademi baştan çıkardı o yüzden acılar içinde çocuk doğuracak minvalinde bir şey, çok kutsal) söylemiş ve "çarpılırsınız mendeburlar kadın dediğin acı çekerek doğuracak sonrada kıçını kırıp evinde oturacak" diyerek bu tıbbi gelişmeyi veto etmiştir.