Victoria's Secret'ın İlk Transseksüel Modeli: Valentina Sampaio

1996 doğumlu transseksüel model Valentina Sampaio, Victoria's Secret ile çalışmaya başlamasıyla dünyanın gündemine oturdu. Peki kimdir bu Brezilyalı model Valentina Sampaio? İşte hayatından satır başları.
Victoria's Secret'ın İlk Transseksüel Modeli: Valentina Sampaio

annesi öğretmen, babası da balıkçı olan valentina, 10 aralık 1996'da brezilya'nın ceará eyaletinde bir balıkçı kasabasında dünyaya gelmiş.

her zaman kendini kız hissettiğini belirten valentina'yı psikoloğu 8 yaşında transseksüel olarak tanımlamış. buna rağmen 12 yaşına kadar valentina kimliğini hiç aramadığını belirten manken, önceki adını da hiçbir şekilde açıklamıyor.


küçük yaşlardan beri cinsel kimliğiyle ilgili hiçbir zorbalığa maruz kalmadığını ısrarla söyleyen sampaio, mimarlık okurken model olmayı kafasına koymuş ve okulu bırakmış. sonrasında sao paulo'da bir modellik ajansı kendisini keşfetmiş ve olaylar başlamış.


2016 sao paulo moda haftasında podyuma çıkan valentina'nın ilk sükse yapışı da loreal'in kendisini keşfedip, kadınlar günüyle alakalı bir video çekmesiyle olmuş. daha sonra loreal'in marka yüzlerinden biri de olan trans manken, 2017 yılında vogue paris'e kapak olmuş ve vogue dergisi kapağında yer alan ilk transseksüel manken olarak tarihe geçmiş.


vogue'a kapak olmasıyla uluslararası moda camiasında adını duyuran valentina, geçtiğimiz günlerde yaptığı paylaşımla victoria's secret ile çalışmaya başladığını duyurdu ve bu gelişmeyle birlikte victoria's secret'ın ilk transseksüel mankeni oldu.


güzelliğiyle herkesi büyüleyen trans manken valentina sampaio, moda dünyasında bizlere daha çok ''ilk'' izletecek gibi duruyor.

kaynak

Victoria's Secret neden böyle bir hamle yaptı?

markanın satışları 2015’ten beri azalma eğilimindeydi; ama 2018 kışında bu durum iyice ayyuka çıktı. defile de reytinglerde kan kaybı yaşamaya başladı. bu aşağı gidişin sebepleri arasında ürünlerin kalitesinin düşmesinin yanı sıra markanın çağın gerisinde kalması, me too gibi hareketlere zamanında reaksiyon verememesi de gösteriliyor. vücut çeşitliliği ve vücut olumlama gibi akımlar öne çıkar ve lgbti+ hareketi ivme kazanırken victoria's secret tek tip vücutlu, imkansız derecede fit mankenlerle çalışmaya devam etti mesela. 


geçen kış markanın pazarlama şefi ed razek’in açıklamaları da duruma tüy dikti. defilede büyük beden ve trans kadınlara da yer vermeyi düşünüp düşünmedikleri sorusuna “hayır; çünkü bu şov bir fantezi” şeklinde kazma ötesi bir cevap vermişti. sonrası kendi mankenleri dahil her kesimden tepkiler, victoria’s secret‘ın özür dilemesi, vs. üstüne bir de markanın adı jeffrey epstein skandalına da karıştı. seks ticareti nedeniyle yargılanan jeffrey epstein l brands ceo’sunun finansal işlerine bakıyormuş ve söylenenlere göre victoria’s secret’ın işleyişine de karışmaya çalışmış, hangi modellerle çalışılması gerektiğini falan söylüyormuş. link burada ve burada


çağı yakalamak adına oldukça geç kalmış bir adım ve biraz da imaj tazeleme çalışması gibi duruyor. öte yandan iş dünyası böyle, en dar kafalı patronları bile böyle böyle yola getiriyor. darısı büyük beden kadınların başına.

Yaklaşık 6 Bin Kadınla Beraber Olan ve Seks Sırasında Kalpten Giden Playboy: Maurizio Zanfanti