Voldemort'un Ruh Parçalarını Sakladığı ve Yok Edilmesi Korkunç Zor Olan Hortkuluklar

Harry Potter evreninde Voldemort, bilindiği gibi ruhunu cinayetler yoluyla parçalara bölmüş ve bu parçaları değerli gördüğü nesnelere saklayarak hortkuluklar elde etmişti. Amacı tabii ki kendini ölümsüz kılmak ve hükmünü sürdürmekti. Bu acayip nesneleri inceliyoruz.
Voldemort'un Ruh Parçalarını Sakladığı ve Yok Edilmesi Korkunç Zor Olan Hortkuluklar


tom riddle'ın günlüğü

tom riddle, günlüğünü hogwarts'taki altıncı yılında ikinci hortkuluğunu yaratmak için kullandı. büyüyü, devre arkadaşı mızmız myrtle'ı basilisk ile öldürdükten sonra yaptı. günlük, sırlar odası'nın on üçüncü bölümünde ortaya çıktı ve harry tarafından aynı kitabın dönüm noktasında yok edildi.

voldemort, düşüşünden önce hortkuluk'u lucius malfoy'a emanet etti. nesnenin çekici büyüsel güçlerinin farkında olmasına rağmen malfoy, günlüğün bir hortkuluk olduğunun farkında değildi ve voldemort ona günlüğün silah olduğundan bahsetmiş ancak kendisinin malfoy'un onu kullanmasına yol gösterici konumda olacağına inanmıştır. malfoy, arthur weasley'yi gözden düşürmek ve suç şüphesi yüksek bir karanlık nesneden kurtulmak için günlüğü ginny weasley'nin diğer kitapları arasına kazanına gizlemiştir. tom riddle'ın ruh parçası ginny'yi ele geçirdi ve onun aracılığıyla sırlar odası'nı yeniden açtı, sonuç olarak kızın hayatını elinden almaya başladı. ikinci kitabın sonunda harry, ginny'yi kurtardı ve günlüğü basilisk zehrine sahip dişi batırarak yok etti ve böylece onu (kitaplarda) yok edilen ilk hortkuluk yaptı. harry'nin dumbledore'a günlüğün davranışlarıyla ilgili yaptığı bilgilendirme dumbledore'un voldemort için, bir değil de birden çok hortkuluk yapmış olabileceği yönünde sezilerini başlatan olay olmuştur. "beni en çok cezbeden ve düşündüren şey günlüğün bir koruyucu kadar bir silah olarak da düşünülmesi", voldemort'un bir çeşit yedekleme yapmış olabileceğini ima etmektedir. ayrıca malfoy'un, voldemort'un günlüğün okula gizlice sokulması için emir vermesini beklemeye niyetli olduğundan bahsedilip günlüğü voldemort'un ilk düşüşünden önce almadığı söylenmiştir. voldemort lucius'u gerçeği öğrenmek için zorlayana kadar günlüğün yok edildiğini bilmiyordu ve onu öylesine çileden çıkarmıştır ki lucius hiç düşünmeden kendi ruhundan bir parçayı vermeyi kabul etmiştir.

rowling'e göre günlük, bir mülakatta belirttiği üzere, çok korkunç bir nesnedir: "küçük bir kız için cezbediciliği ona içini dökebilmesidir." rowling'in küçük kızı diane buna yatkın yapıdadır ve en büyük korkusu birinin günlüğünü okumasıdır. bu rowling'e, aslında ona güvenen kişiye karşı bir günlüğe sahip olma fikrini vermiştir. ginny'nin ölüp riddle'ın kaçmayı başarması durumunda ne olacağı sorulduğunda rowling düz bir cevap vermeye karar vermiştir ancak şunu söyler "bugünün voldemort'unu ciddi biçimde güçlendirirdi."

helga hufflepuff'ın kadehi

tom riddle, üçüncü hortkuluğunu yaratmak için hogwarts kurucularından helga hufflepuff'ın kadehini kullandı. büyüyü hepzibah smith'i zehirleyerek öldürmesinden sonra yaptı. kadeh melez prens'in yirminci bölümünde ortaya çıkmış ve ölüm yadigarları'nın otuz birinci bölümünde hermione granger tarafından yok edilmiştir.

kadehin sahibi hepzibah smith, helga hufflepuff'ın uzaktan varisiydi. riddle, smith'i öldürdü, kadeh'i çaldı ve suçu ev cini hokey'in üstüne attı. voldemort kadehi bellatrix lestrange'e emanet etmiş, o da nesneyi gringotts bankası'ndaki kasa dairesinde korumuştur. burası harry'nin bir zamanlar beş parasız voldemort'un hep bir yeri olmasına imrendiğini düşündüğü yerdir. gemino (çoğaltma büyüsü) ve flagrante (yakma büyüsü) dahil ilave koruyucu büyüler kasanın içindekileri korumak için kullanıldı. harry, ron ve lestrange kılığındaki hermione bankayı bastı ve kadehi çaldı. hermione sonrasında hortkuluğu hala sırlar odası'nda bulunan basilisk dişiyle yok etti.

salazar slytherin'in kolyesi

riddle dördüncü hortkuluğunu bir zamanlar salazar slytherin'in olan ve ayrıca annesi merope gaunt'a ait olan bir kolyeyi kullanarak yapmıştır. büyüyü bir serseri muggle'ı öldürdükten sonra yapar. kolye, zümrüdüanka yoldaşlığı'nda kısaca görünmüş ("onlardan kimsenin açamayacağı ağır bir kolye" olarak tasvir edilmiştir) ve ron weasley tarafından ölüm yadigarları'nın on dokuzuncu bölümünde yok edilmiştir.

melez prens'te belirtildiğine göre slytherin'in kolyesi nesiller boyu el değiştirmiş ve sonunda merope gaunt'a kalmıştır. kocası tom riddle sr tarafından terk edildikten sonra merope, kolyeyi caractacus burke'e, borgin & burkes'ün sahibine 10 galleona, kolyenin gerçek değerinin çok küçük bir ederine satmıştır. kolye en sonunda hepzibah smith'e satılmıştır. riddle, smith'i öldürdükten sonra kolyeyi hufflepuff'ın kadehi'yle beraber çalmıştır. kolyeyi hortkuluk yaptıktan sonra voldemort onu bir deniz kenarı mağarasına, bir keresinde iki yetimhane arkadaşını korkuttuğu yere saklamıştır. mağaranın büyülü korumasına sadece kan diyetiyle açılan bir kapı, büyülü bir kayık, içen kişiye acı veren ve korkunç görüntüler gösteren iksir oyuntusu ve ınferiler dahildir. dumbledore ve harry potter kolyeyi melez prens'te aramış ancak sadece oyuntunun içinde sahte bir kopyasını bulmuşlardır.

gerçeklerin farkına varan ölüm yiyen regulus arcturus black hortkuluğu öğrenmiş ve saklandığı yeri, voldemort'a hortkuluğu saklamasında isteyerek eşlik eden ev cini kreacher'dan öğrenmiştir. voldemort'un nihai düşüşünü hazırlamak amacıyla o ve kreacher büyülü engelleri geçmiş ve kolyeyi çalıp voldemort'u yanıltmak için gerçeğini sahtesiyle değiştirmiştir. black bu uğurda kendisini çevreleyen ınferiler tarafından öldürüldüğünde kreacher kolyeyi almış ve grimmauld meydanı 12 numara'ya götürmüştür. black'in emretmesine rağmen yok edememiş ve onu yıllarca saklamıştır. zümrüdüanka yoldaşlığı, evi karargah olarak kullanırken kolye mundungus fletcher, küçük bir suçlu ve yoldaşlık üyesi tarafından çalınmıştır. mundungus onu dolores umbridge'e çalıntı eşyaları satarken yakaladığında rüşvet olarak vermiştir.

bu ayrıntıları öğrendikten iki hafta sonra harry, ron ve hermione umbridge'in çalıştığı sihir bakanlığı'na sızmış ve kolyeyi çalmıştır. ron sonrasında harry'yi, dean ormanı'ndaki gölün dibinde bulunan gryffindor'un kılıcını almaya çalışırken onu boynuna geçirdiğinde boğulmaktan kurtarmıştır. ron kolyeyi yok etmeye çalıştığında içindeki ruh parçası harry ve hermione'nin kılığına girip ron'un korkulu rüyası olan yokluğunda iki dostunun aşk ilişkisi yaşamaya başlamasını canlandırır. bu esnada kısa bir süreliğine ron'un gözleri voldemort'unkiler gibi kızıla dönmüştür. sonrasında ron aynı ormanda kolyeyi kılıcı kullanarak yok etmiştir.

rowena ravenclaw'ın diademi

lord voldemort beşinci hortkuluğunu rowena ravenclaw'ın diademini kullanarak yaptı. diademin adı ölüm yadigarları'nda geçmiş ancak melez prens'te ihtiyaç odası'nda bulunan "paslı bir taç" olarak da bahsedilmiştir. ravenclaw'ın kızı helena, diademi ondan daha zeki olmak amacıyla annesinden çalmıştır. sonrasında arnavutluk'a kaçmış, kanlı baron onu ararken diademi bir ağaç kovuğuna saklamıştır. helena kanlı baron tarafından öldürüldükten sonra ravenclaw binası hayaleti olmuş ve tom riddle okulda öğrenciyken onu diademin yerini söylemesi için efsunlamıştır. hogwarts'tan ayrıldıktan hemen sonra ve hepzibah smith'i öldürür öldürmez arnavutluk'a gitmiş ve nesneyi almıştır. voldemort, arnavut bir köylüyü öldürüp diademi hortkuluğa dönüştürmüştür. yıllar sonra voldemort, hogwarts'a döndüğünde karanlık sanatlara karşı savunma dersi hocalığı için tekrar başvurup albus dumbledore tarafından reddedilince diademi ihtiyaç odası'na saklamıştır. voldemort sadece kendisinin odayı keşfettiğini sandığı için diademi korumak için bir büyü yapmamıştır.

harry potter ve melez prens'te harry diademi ilk kez snape'in iksir kitabını apar topar ihtiyaç odası'na gizlemek amacıyla gittiğinde görmüştür. altıncı kitapta diadem sadece "eski renksiz bir taç" olarak geçmiş, harry sonrasında kitabı bulabilmek için onu yer işareti olarak kullanmıştır. daha sonra ravenclaw'un hayaleti ona diademi tasvir edince harry bu anı hatırlar ve onu almak için ihtiyaç odası'na koşturur. diadem kazara, oda'da harry, ron ve hermione'ye saldırırken draco, vincent crabbe ve gregory goyle'un yaptığı fiendfyre büyüsüyle yok edilir. film versiyonunda harry başka bir basilisk dişini diademe saplar ve ron, fiendfyre ateşi kapıya yaklaşırken onu oda'nın içine savurur.

marvolo gaunt'un yüzüğü

hogwarts'taki öğrenciliğinin beşinci yılından önceki yaz mevsiminde on beş yaşındayken, anne tarafından dedesi marvolo gaunt tarafından sahip olunan bir yüzüğü kullanarak ilk hortkuluğu yarattı. muggle babasını öldürdükten sonra nesneyi büyüledi. yüzük, melez prens'in dördüncü bölümünde albus dumbledore tarafından yok edilmiş bir şekilde tanıtıldı. bir düşünseli anısında, riddle'ın amcasının anılarını değiştirerek babası ve dedesini öldürdüğü için çerçevelenmiş olan amcası morfin gaunt'tan gelen sihirli bir sembol ile yazılı bir siyah taşı olan altın yüzüğü aldığı ortaya çıkar. riddle, hogwarts'ta hala öğrenci iken yüzüğü takar fakat sonunda onu gaunt ailesinin yaşadığı evde saklar. bu, dumbledore zümrüdüanka yoldaşlığı ve melez prens olayları arasındaki yaz tatilinde onu bulana kadar birkaç efsun tarafından korunmuş ve altın kutuya yerleştirilmiş bir şekilde döşeme tahtalarının altında gizli kalır. dumbledore ilk hortkuluğu, yüzüğü parmağına geçirdikten sonra yüzüğün lanetleri yüzünden yaralanmış olsa da nesneyi godric gryffindor'un kılıcıyla yok eder. yara sağ eline geçici olarak şekil bozukluğu verir ve eğer severus snape tarafından müdahale edilmeseydi onu kısa sürede öldürecekti. snape lanetin etkisini dumbledore'un kurumuş sağ elinde ve kolunda kıstırarak yavaşlattı ancak nihayetinde olduğu gibi onu ölmekten kurtaramadı. zarar gören yüzük bir süreliğine müdürün odasındaki masanın üstünde kalmıştır.

ölümünden önce dumbledore yüzüğün siyah taşını altın bir snitch'in içine gizlemiş ve bunu da harry'ye vasiyetnamesiyle intikal ettirmiştir. dumbledore taşın aslında üç ölüm yadigarı'ndan biri olan diriltme taşı olduğunu sonradan öğrenmiştir. bu onun yüzüğü parmağına takmasının da sebebidir: yüzüğü kullanarak çok önceden ölmüş ailesinden özür dilemeyi ummuş ama onun bir hortkuluk olduğunu ve ölümcül efsunlarla korunmuş olabileceğini unutmuştur. voldemort hayatı boyunca taşın diğer büyülü güçlerinin farkında olmamıştır. dumbledore, voldemort'un ölüm korkusu ve sevdiği birinin olmaması nedeniyle taşı esas özelliği için kullanma gereği hissetmediğini belirtmiş ve marvolo'nun taşın gerçek hikayesiyle uzaktan ilgilendiği ya da farkında olduğundan şüphelenmiştir.

nagini

yedinci hortkuluk, sürekli olarak voldemort'un yanında bulunan yılanı nagini'ydi. o harry dışında yaşayan tek hortkuluktu. bu hortkuluk voldemort tarafından arnavutluk'ta bir ormanda saklanırken yapıldı. hortkuluk yapılışına alet edilen cinayet kurbanı bertha jorkins'ti. voldemort nagini'yi bulmuş ve ona hayran olarak hortkuluğa dönüştürmüş ve ona bağlanmıştır. ölüm yadigarları'nın son bölümünde nagini, neville longbottom tarafından godric gryffindor'un kılıcı'yla öldürülmüştür. son hortkuluğun yok edilmesi voldemort'u ölümlü hale getirdi.

Yedi hortkuluğun yok edilme anı

Harry Potter Neden Voldemort ile Her Karşılaştığında Expelliarmus Büyüsünü Kullandı?