Voleyboldan Neden Herkesin Bildiği Efsane Sporcular Çıkmıyor?

Elbette çok iyi ve iz bırakan voleybolcular da var ancak düşününce hak veriyor insan: Bir Michael Jordan, bir Maradona seviyesinde herkesin bildiği voleybolcu isimlerini pek duymuyoruz. Neden?
Voleyboldan Neden Herkesin Bildiği Efsane Sporcular Çıkmıyor?

bir arkadaşımla tüm zamanların en büyük sporcusu tartışması yaparken fark ettiğim bir gerçek tarihte hiç efsane voleybolcu olmaması.

voleybol dünyanın en popüler sporlarından biri olmasına rağmen hiç efsane voleybolcunun olmaması oldukça şaşırtıcı. voleybolla profesyonel olarak ilgilenen insanlar için elbette büyük voleybolcular vardır ancak muhammed ali, maradona, jordan, federer, sulivan, tiger woods, pele, tyson, phelps, bolt gibi o sporla ilgilenmeyen insanların bile bildiği bir sporcuları yok. insan bazen gerçekten hayret ediyor.

şaşırtıcı olmasının aksine, voleybol sporunun doğası gereği normal olan durumdur

tamamen kişisel fikrim ile izah etmeye çalışayım.

yukarıdaki örneklerden kıyaslama yapacak olursam; bir defa örneklerdeki muhammed ali, federer, o'sullivan, tiger woods, tyson, phelps ve bolt gibi sporcular bireysel sporlarda mücadele ediyorlar. bireysel sporda, kazanılan tüm başarılar sporcunun adınadır. öte yandan, bir sporcu birden fazla şampiyonluk elde etse bile adı efsane olamayabiliyor. efsane olan sporcuların her birinin ya icra ettikleri spor içinde çok klas hareketleri oluyor ya da birden fazla kez rekor kırarak bu ünvanı elde ediyorlar.

Roger Federer.

diğer örneklerde belirtilen sporcuların icra ettikleri spor ise futbol ve basketbol. bu iki sporda da belli bir zaman limiti içerisinde, oyun kurallarının müsaade ettiği kadarıyla oyuncular ister takım oyununa uyup, isterse de bireysel yetenekleri ile istedikleri gibi mücadele edebilirler. rakiple bire bir temas üzerine kurulu sporlar oldukları için de rakiplerini oyun kuralları dahilinde küçük düşürdükleri her hareket bir oyuncuyu yüceltmek için oldukça katkıda bulunur. örnek verecek olursam; maradona dediğimiz oyuncunun dünya kupası'nda orta sahadan başlayıp herkesi çalımlayarak attığı gol. kural bu oyuncuya müsaade etmiş, o da yeteneği ile topu sürüp şovunu yapabiliyor. basketbolda ise örneği jordan'dan değil de, günümüzde oynayan james harden'dan verebilirim. alışılmışın dışında olarak harden, son üç maçta arkadaşlarından hiç katkı almadan (sıfır asist ile) 163 sayı atmış. oyun buna müsaade ediyor.

James Harden.

gelelim voleybola

voleybol, oyuncuların yerleri kısmi olarak kısıtlanmış; her defasında oyuncunun topa yalnızca bir defa dokunmasına müsaade eden, rakiple bire bir temas içermeyip şova pek de şans tanımayan bir spor. bir takımın altı kişiden oluştuğu bu sporda bir hücum esnasında takımın efektif hücum edebilecek maksimum oyuncu sayısı dört kişi. hücum da iki şekilde yapılıyor. birisi topa sert bir şekilde vurulan tarz olan smaç, diğeri yumuşak temasla yapılan plase. imkanlar bu kadar kısıtlı iken, voleybol da yapısı itibariyle şova pek müsaade etmezken, üstelik üstte belirtilen örneklerden sadece snooker ve golf'ten (tartışılabilir) daha popüler iken; voleybolun efsane çıkarması pek mümkün değil, mümkünse de oldukça zor.

fakat erkek voleybolundan yolu fenerbahçe'den de geçmiş ivan miljkovic, rahmetli eski voleybolcumuz payidar demir, kadın voleybolundan ise milli gururumuz neslihan demir güler gayet de efsanedir voleybol camiası içinde. bu örnekler çoğaltılabilir de. ilk aklıma gelenleri söyledim. gerisi ise biraz reklam işi, voleybol da reklamı en az yapılan sporlardan malumunuz.

eyyorlamam bu kadar.

İzlemesi Kadar Oynaması da Ayrı Zevkli Olan Spor Voleybol Hakkında Bilinmeyenler