Votka Kokteyl Çeşitleri

En iyi alkollü kokteyller, uluslararası kokteyl tarifleri, barmen kokteyl tarifleri, sert kokteyller ve daha birçok tarifi merak ediyorsanız işinize yarayabilecek tarifleri bir araya getirdik.
Votka Kokteyl Çeşitleri
iStock

çeşitli kokteyller

1. espresso martini: 60 ml votka, 15 ml şeker şurubu, 15 ml kahve likörü (kahlua olur), 30 ml taze espresso, buz, süslemek için üç kahve tanesi.

2. moscow mule: 60 ml votka, 15 ml taze sıkılmış lime, 180 ml zencefil birası (ginger beer). 

3. cosmopolitan: 45 ml limon aromalı votka, 30 ml cranberry juice (macrocenter gibi bazı marketlerde ocean spray diye bir marka var, 15 ml triple sec (cointreau), 10 ml taze lime suyu , garniş lime dilimi veya portakal kabuğu), buz.

4. white russian: 1 ölçü votka, 1 ölçü kahve likörü (kahlua gibi), 1 ölçü krema - ölçüleri 30 ml gibi düşünebilirsiniz, buz (krema istemiyorsanız 2 ölçü 60 ml votka, bir ölçü 30 ml kahlua) al sana black russian.

5. screwdriver: votka portakal zannettiğiniz içkinin orijinal ismi bu, 1 ölçü votkaya 1.5 ölçü taze sıkılmış portakal suyu, garniş için portakal dilimi ve buz, başlangıçta hepsi soğuk olursa mükemmel olur, 60 ml votka 90 ml portakal suyu.

6. bloody mary: (bunun tarifi uzun güzel yapılırsa mükemmel bir içecektir, kötüsü mide bulandırır) limon, lime, votka, domates suyu, tabasco sosu, yaban turpu, worcestershire sosu, kereviz tuzu, karabiber, tütsülenmiş paprika .

7. kamikaze: votka 30 ml, triple sec (cointreau) 30 ml, lime suyu 30 ml, biraz margaritayı andırır ama değil; çok basit, hepsi eşit miktarda.

kahve seviyorsanız 1. ve 4. sıradakiler uygun.

kadınlar için daha ziyade 3. ama 5. ve 6. da olur.

yukarıdakilerden 2 benim favorim. daha doğrusu 2’nin bir başka versiyonu. reçetemi veremiyorum ama bununla da idare edin. 7’yi herkes sever.


kokteyllerde grey goose, belvedere, chopin, ciroc, beluga gibi çok pahalı premium votkalar kullanmanın alemi pek yok. ama tabii ki ne kadar kaliteli kullanırsanız o kadar iyi. yine de bir russki standart olsun, smirnoff, absolut, stoli filan işinizi görür. ketel one ve tito’s u özellikle tavsiye edebilirim.

kokteyllerde votkanın tadı pek alınmaz. dolayısıyla votkanın kalitesi arttıkça sek içmek daha iyidir. daha düşük kaliteli olanlar mixer’larla karıştırılıp kokteyl yapılır. tadını almak istiyorsanız derin dondurucuda saklayıp öyle içeceksiniz. yine kural değil ama genel yaklaşım: bir içkiyi yudum yudum içebiliyorsanız kalitelidir.

son olarak da size genel bir formül vereyim

böylece kendiniz de en güzel votka kokteyli formülünü yaratabilirsiniz. sour denilen ekşimsi kokteyller için:

2 ölçü içki (base spirit)
3/4 ölçü ekşi (sour)
3/4 ölçü tatlı (sweet)

ne demek bu? örneğin 60 ml rom, 22.5 ml lime suyu, 22.5 ml şeker şurubu al sana daiquiri.

içki viski olsun, ekşi limon olsun, tatlı bal olsun, kokteylimizin adı gold rush.

içki herhangi bir spirit olabilir (viski, rom, cin, vodka, tekila, mezcal).

mesela viski, limon suyu, şeker şurubu olursa bunun adı whiskey sour.

rom, lime suyu, şeker şurubu... ne oldu, biraz nane ve biraz da soda koyunca mojito.

içki olarak cin, ekşi olarak taze sıkılmış limon suyu, tatlı olarak maraschino likörüyle, creme de violette koydun muydu al sana aviation kokteyli.

neden millet votka portakalı seviyor? çünkü aslında formül yine aynı fakat portakal iki işlevi birden (ekşi ve tatlı) aynı anda yerine getiriyor.

bu formulü 2:1:1 diye de hatırlayabilirsiniz, çok fark etmez.

whiskey sour, gimlet, daiquiri, kamikaze, margarita, sidecar, tom collins, mojito gibi pek çok kokteyl bu 2 ölçü içki, 1 ölçü ekşi, 1 ölçü tatlı formülüne uyar.

mesele burada birbirlerine uyumlu tatları, aromaları birbiriyle buluşturmakta.

tatlı olarak şeker yerine şeker şurubu, bal, akçaağaç şurubu, agave şurubu ya da tatlı likörler (grenadine gibi, triple sec gibi) veya meyve suları (ananas suyu) kullanabilirsiniz.

ekşi limon olur, lime, greyfurt, sitrik asit, sirke bile olur.

örneğin cachaca, lime ve şeker = brezilya’nın resmi içeceği caipirinha.

cachaca yerine votka koy, al sana caipiroska.

içki: jack daniels, ekşi: limon suyu , tatlı: triple sec... al sana lynchburg lemonade (buna soda da ekleniyor ve ölçüler farklı olabilir ama mantık aynı).

Caipirinha

gelelim benim favori votka kokteylime: pornstar martini

60 ml votka (mümkünse vanilya aromalı votka)
2 tane taze çarkıfelek meyvesi (passion fruit- bazı dondurulmuş püreler var piyasada ponthier iyidir)
30 ml çarkıfelek likörü (passoa marka)
15 ml taze lime suyu
15 ml şeker şurubu
vanilya (vanilya ekstresi/vanilya çubuğu vs) olabilir
buz
yanında soğutulmuş bir shot prosecco veya şampanya

ölçüler biraz sallamasyon olabilir, çünkü meyvelerin tatlı olup olmaması da olgunluğuna göre değişir.

duruma göre çok tatlıysa ekşi koyun, ekşiyse mesela şeker şurubunu artırın veya daha uzun süre shake edin buzla, buz eridikçe dengesini bulur. zevk meselesi... misal vanilya sevmiyorsunuz veya tatlı aromalar hoşunuza gitmiyor, bırakın vanilyayı yerine biraz taze chili biberini kesin ve shaker içine koyun. shake shake shake, al sana chili passion fruit vodka martini...

Daha İyisini İçmek İsteyenler İçin Bütün İncelikleriyle Bir Votka Rehberi