Vücudumuza Çok Fazla Faydası Olan Yağ Asidi Omega 3 Nedir?

Vücudun üretemediği ancak ihtiyaç duyduğu esansiyel yağ asitleri sınıfından olan Omega 3'e dair merak edilenler.
Vücudumuza Çok Fazla Faydası Olan Yağ Asidi Omega 3 Nedir?
iStock

omega 3 yağ asitleri, vücudun üretemediği ama ihtiyaç duyduğu esansiyel yağ asitleri sınıfındadır. ala, epa ve dha formları vardır. ala bitkisel formdur, epa ve dha ise hayvansal formdur. ala (bitkisel) formdan epa ve dha'ya dönüşüm vardır. bu dönüştürme işlemi oldukça verimsizdir. ala’yı epa/dha’ya dönüştürebilme kabiliyeti kişiden kişiye değişmektedir ancak araştırmalar göstermiştir ki insanlar ala’nın yalnızca %0.3’ü ila %21’ini epa’ya ve %0 ila %9’unu dha’ya dönüştürebilmektedirler. başka bir deyişle vücudumuz ala’nın en az %70’ini ve hatta duruma bağlı olarak %99’unu omega-3 kaynağı olarak kullanamamaktadır. yani omega 3 diye tükettiğimiz keten tohumu, semizotu, ceviz gibi kaynaklar bize omega 3 adına yeterli yarar sağlamıyor. bu durumda fayda sağlamak için hayvansal omega3'ün daha iyi olduğunu görüyoruz (hamsi, sardalya, somon gibi yağlı balıklar).


eğer haftanın en az 3 günü 150-200 gram yağlı balık tüketmiyorsanız sağlıklı bir insanın günlük alması gereken 1000 mg omega 3 seviyesine ulaşmanız da mümkün değil. balıktan omega 3 alımı mümkün olsa da ne yazık ki çiftlik balıklari ve ağır metal riski nedeniyle balık tüketimi de tartışmalı bir konudur. yaşam koşullarımızın eskiye nazaran daha stresli olması, daha çok kimyasala maruz kalma, depresyon-anksiyete, ağır metal birikmesi vb. pek çok etken vücutta enflamasyona yol açar, bu durum da omega 3 ihtiyacını arttırır. bildiğim kadarıyla türkiye'de omega 3 seviyesi bakılmıyor ama bence baktırmaya da gerek yok. omega 3'te sağlık vardır. amerika'da ve avrupa'da pek çok psikiyatrik hastalık tedavisinde ilaç tedavisinden önce omega 3, b12 takviyeleri verilerek tedavi şekillendiriliyor.


omega 3 besin desteği satın alırken bakılması gerekenler

-merdiven altı satış yapan, hiçbir sertifikası bulunmayan, elindeki kataloglarla insanlara dünyanın en iyi omega 3'ünü sattığını söyleyen kişilerden kesinlikle omega 3 almıyoruz. omega 3'ü alabileceğiniz tek doğru yer eczanedir.

- elimize kutuyu aldık, inceliyoruz. eğer üzerinde ıios (ağır metal ve kimyasal atık içermediğini gösterir) sertifikası olduğu yazıyorsa sınıfı geçti. eğer yoksa hemen o ürünü de bırakıyoruz.


- toplam epa+dha miktarına bakıyoruz, toplam omega3 yağ asit miktarı bizim için önemli değil.sağlıklı insanlar için 1000 mg, stresli-depresyonda olanlar, sigara içenler, kötü beslenenler, kolesterolu yüksek olanlar, otoimmun hastaligi olanlar daha yüksek miktarlarda alabilir.

- balık yağının formunun trigliserid formda olması tercih sebebidir.etil ester formda olan balık yağlarının emilim oranı trigliserid forma göre çok düşüktür.eğer ürün trigliserid formdaysa üzerinde mutlaka yazar.

- ve en önemlisi bu omega 3 takviyesi alırken tok karna olmak ve yağlı yiyecekler yemiş olmak. ben her kahvaltıda yumurta, yağlı peynir ve cevizle beraber omega 3 alıyorum. çünkü yağlı yiyecekler emilimi arttırıyor. aç karna içerseniz omega 3 aynen çöp oluyor.

Okuduktan Sonra B12 Vitaminine Olan Bakış Açınıza Başka Bir Boyut Kazandıracak Bir Yazı