Vücudumuzda Bulunan Atomların 200 Milyarının Bir Zamanlar Einstein'a Ait Olması

Evet, yanlış duymadınız. Şu anda vücudumuzu oluşturan atomlar bir zamanlar bambaşka yerlerde, bambaşka insanlardaydı. Nasıl mı?
Vücudumuzda Bulunan Atomların 200 Milyarının Bir Zamanlar Einstein'a Ait Olması
iStock.com

vücudumuzdaki hücreler ve atomlar sürekli yenilenip değişmektedir. aslen vücudumuzun %70'ini oluşturan su molekülleri her 8 günde bir yenileniyor. bununla birlikte

vücudumuzu oluşturan atomların %98'i her sene yenileniyor. 5 yılda bir ise vücudumuzdaki bütün atomlar yenileriyle değişiyor. yani şu an elimizi, yüzümüzü, beynimizi oluşturan hiçbir atom aslında 5 yıl önceki atomlar değil.

peki vücudumuz tam olarak ne kadar atom barındırıyor? vücudumuzdaki tek bir hücrede samanyolundaki toplam yıldız sayısının 100 katı kadar yani 200 trilyon tane atom bulunmakta. ve ortalama bir insan vücudunda yaklaşık 100 trilyon hücre bulunmakta. hesabı siz yapın.

vücutlarımız bu kadar fazla atom içerdiğinden ve bu atomlar çok sık olarak yenilendiğinden, aslında dünya üzerindeki bütün atomlar bir döngüde. istatiksel olarak konuşursak şu an vücudumuzda bulunan atomların 200 milyarı bir zamanlar shakespeare'in vücudundaydı. aynı şekilde vücudumuzdaki atomların 200 milyarı beethoven'da, 200 milyarı bir dinozorda ve maalesef 200 milyarı hitler'in vücudundaydı bir zamanlar. kaynak.

eğer farklı açıdan bakarsak bundan 1000 yıl sonra bir insan diğer yıldız sistemlerindeki gezegenlere ilk adımı attığında ya da dünya dışı canlılarla ilk iletişime geçtiğinde, o kişinin vücudunda bulunacak atomlardan 200 milyarı tam şu anda sizin vücudunuzda bulunuyor. biraz durup bunu düşünmek iyi geliyor insana. hadi sevin kendinizi.