Vücut Geliştirirken Sağlığından Olmak İstemeyenler İçin Önemli Tavsiyeler

Vücut geliştirirken bir yandan da sağlığını ihmal etmek istemeyenler için birkaç küçük tavsiye.
Vücut Geliştirirken Sağlığından Olmak İstemeyenler İçin Önemli Tavsiyeler
iStock

spordan kısa süre önce yemek yemeyle başlayalım: beyler, mide çalışmaya başladığında vücuttaki kanın nerdeyse hepsini sömürmeye başlar.

sen bir de spor yapmaya kalkarsan kalbin bu sefer kaslara da yoğun şekilde kan pompalamaya başlar. hem mideye hem kaslara yoğun kalp pompalanınca kalbin şok geçirir.

eğer gençsen, sağlıklı bir bünyen varsa mide bulantısı, belki baş dönmesi falan yaşarsın (hiçbir sorun da yaşamama ihtimalin var sonuçta intihar edip ölmeyen insanlar da mevcut) biraz yaşlı ya da sağlıksızsan bir gün bir bakmışsın hoop kalp krizi. yazık ne de sağlıklıydı spor yapardı niye öldü bu acaba??? kader işte tüh tüh tüh tüh vadesi dolmuş. he dolmuş dolmuş. kimse spordan yarım saat evvel köfteleri götürmüş demeyecek tabii.

yemek yedikten sonra ilk yarım saat seks dahi yapmayın. yemek yedikten sonra yüzmeyin, yürümeyin bile bırak sporu falan.

öğün tükettikten sonra ilk 2 saat spor kesinlikle ama kesinlikle yapmayın. mecbursanız ve sindirmesi zor şeyler yemediyseniz (kırmızı et, yoğurtlu yemekler vs) 2 saatten sonra spor yapabilirsiniz ama bu işin ideali 3 saattir. hatta sindirmesi zor ağır yemek yediyseniz minimum 3.5 saatten öne spor sakın yapmayın.

ha karnın açtır. spordan 1 saat evvel elma ya da enerji verici fıstık ezmesi, badem, fındık, kahve vs tüketebilirsin. sıkıntı yok.

ek olarak;

soğuk su ile karışmış protein tozu 10-15 dakikada sindirilir. 

süt ile karışmış bi protein tozu daha uzun süreler sindirilir. 

sıcak su ile karışmış protein tozunun sindirimi de biraz uzar.

bir öğünde 60 gramdan fazla protein alınırsa o kısım sindirilmez evet. yani oturup yarım kilo tavuk gömmektense 2 ayrı öğün 250'şer yemek daha mantıklı. 

(bu son bilgiden çok da emin değilim, uzman görüşü varsa dinlerim) bir araştırma okumuştum. 20-30 gram arası öğün başına ideal protein alımı diyordu. 60'a kadar vücut kayıpsız kullanır diyordu. ne kadar doğru dediğim gibi emin değilim.

Spor Sonrası Nasıl Besleneceğini Bilemeyenler İçin 8 Ayrı Öğün Tavsiyesi