Vücut Geliştirme Sporunun Tarihi

Vücut geliştirme sporu ilk olarak nasıl ortaya çıktı ve erken dönem vücut geliştirme sporcularının vücutları nasıldı?
Vücut Geliştirme Sporunun Tarihi

1900'lerin başlarında bugünkü anlamda vücut geliştirme diye bir şey yoktu, büyük kasları olan insanlar vardı ancak bu kişiler büyük kayaların kaldırılması, etkileyici ağırlıkların çekilmesi ve genellikle hile ve beceri ile seyirciyi eğlendirmeye yoğunlaşmışlardı.

vücut geliştirmenin profesyonelleşmesi, sanayi devrimi'ne bir cevap olarak gelişti. büro işleri ve fabrikaların ortaya çıkmasıyla birlikte, bu yeni sedanter yaşam tarzının ülkenin erkeklerinin erkekliğini nasıl etkilediğine dair artan bir endişe vardı.

eski vücut geliştiriciler, vücutlarındaki her kasın gelişmesinden ziyade en ağır ağırlıkları kaldırmaya odaklandılar. sonuç olarak, çoğunun gelişmiş kaslarına eşlik eden yağlı karınları ve kalın bacakları vardı. sürekli olarak etkileyici fiziksel güçlerini sergileyerek dikkat çekiyorlar ve diğer “strongman”lere sürekli olarak meydan okuyorlardı.

daha sonra tarihe “modern vücut geliştirmenin atası” olarak kabul edilen eugen sandow, bu sığ düşünceye meydan okumuştur. asıl adı friedrich muller olan alman vatandaşı, gücünün yanı sıra fiziğini de geliştirerek seyircinin kas yapısını da takdir etmesini sağlamış. daha sonra “kas gösterileri”* olarak adlandırılan gösterileri yapmıştır.


sandow, sadece inanılmaz gücü için değil, aynı zamanda heykel gövdesi şeklinde olan vücudu ile de ünlüydü. şovları ağırlıkların kaldırılması gibi güç gösterilerinin dışında, kasların esneterek kas detaylarının ve kaslı vücudunun sergilenmesini de içeriyordu.


16 ocak 1904'te amerika'daki ilk büyük ölçekli vücut geliştirme yarışması new york, madison square garden'da gerçekleşmiştir. yarışma, health & strenght gibi vücut geliştirme dergilerinin yayıncısı bernarr macfadden tarafından da desteklenmiştir.

yarışmanın kazananı, “the most perfectly developed man in the world” ilan edilen al treloar olmuştur.


eugen sandow 1894


eugen sandow 1896


george hackenschmidt 1905


louis cyr 1905


lionel strongfort


frederick winters - 1904 olimpiyatları


mr eggleton - 1905 (sandow'un vücut geliştirme okulunun müdürü)


murray 1905 sandow vücut geliştirme yarışması kazananı


georg lurich 1910


bernarr macfadden 1918


strongman 1920


a. dandurand 1927

kaynak

Vücut Geliştirme Sporunun Gördüğü En Çirkin Olaylardan Biri: Synthol