Vücut Şekillendirme Yöntemi Liposuction Hakkında Yanlış Bilinenler

Pek çok kişinin bir zayıflama yöntemi sandığı Liposuction aslında bir vücut şekillendirme yöntemi. Peki nedir tam olarak bu Liposuction ve ne değildir?
Vücut Şekillendirme Yöntemi Liposuction Hakkında Yanlış Bilinenler
iStock


"liposuction bir para tuzağı, bir kolaya kaçma, bir kandırmacadır"

liposuction yaklaşık 35 yıldır plastik cerrahide her geçen gün daha sık kullanılan, geliştirilen, bugün itibarıyla farklı varyasyonları oluşturulmuş, bilimselliği kanıtlanmış; genellikle estetik amaçlı kullanılmakla birlikte başka alanlarda da yardımcı teknik olarak kullanılabilen son derece faydalı bir tekniktir. 

liposution yağ hücrelerini sayısal olarak azaltır. bu önemli bir nokta çünkü insanda çocukluk çağından sonra yağ hücrelerinin sayısında azalma veya artma olmaz. mevcut yağ hücrelerinde büyüme veya küçülme olur. bu nedenle liposuction yağ hücrelerinin sayısını azaltarak, uygulanan bölgedeki incelmenin "nispeten" kalıcı olmasını sağlar. elbette kişi ısrarla kilo almaya devam ederse liposuction uygulanan bölgede mevcut olan yağ hücreleri kilo almaya sebep olacaktır.


"sporla da giderdi yeaa, liposuctiona ne gerek vardı!"

liposuction bir zayıflama yöntemi değildir. cerrahi olarak zayıflama ancak bariatrik cerrahi ile mümkündür. bu tür ameliyatları plastik cerrahlar değil genel cerrahlar yapar.
liposuction bir vücut şekillendirme yöntemidir. vücutta "sporla veya 6-12 ay gibi bir süre uygulanmış diyetle verilemeyen bölgesel yağlanmaların" giderilmesinde kullanılır. özellikle obez insanlarda karın çevresindeki yağlanma büyük ölçüde karnın iç kısmında yani organların etrafındaki yağlanmadan oluşur. liposuction bu kısma müdahale etmez. sadece karın duvarının dış kısmındaki yağlara müdahale eder. bu nedenle -tekrar etmek gerekirse- bir zayıflama ameliyatı değildir. bu nedenle doğru endikasyon konulmuş bir liposuction ameliyatında "sporla da giderdi yeaa ne gerek var" gibi bir durum söz konusu değildir.

liposuction ameliyatı plastik cerrahlar tarafından yapılır. iyi sonuç alınma olasılığı hekimin tecrübesi ile doğru orantılıdır. bir "sok çıkar" ameliyatı değildir. uygun ekipmanla yeterli ve gerekli şekillendirmenin yapılması başlı başına bir uzmanlık işidir. bu nedenle eğer başka uzmanlık alanlarından doktorlara veya özellikle istanbul gibi piyasası ileri derecede kirlenmiş memleketlerde kıyıda köşedeki hastanelerde doktor bile olmayan kişilere ameliyat oluyorsanız (evet doktor olmayıp ameliyat yapan var bildiğimiz duyduğumuz kadarıyla) kötü sonuç almanız çok muhtemel. bu işin eğitimini almadığı halde, plastik cerrahlardan görüp "oo çok basitmiş ya sok çıkar işte" diyerek bu işten para kazanmaya çalışan, sonra eline yüzüne bulaştıran, başka branşlardan bir sürü meslektaşımız mevcut, üzülerek söylemek gerekirse.


"liposuction'la alınan yağ başka yerden çıkıyor. mesela göbekten aldırırsan bacakların kalınlaşıyor"

ne diyeyim, güzel espri.

"ameliyatı izledim, vazgeçtim. bu ameliyatı olmak için deli olmak lazım"

hemoroid ameliyatında da götüne bal döküp yalamıyorlar canım benim. ameliyat işte bunun adı. üstelik vücudunda kesi bile yapılmıyor, iz kalmıyor ve bölgesel yağlardan kurtuluyorsun. e daha ne olsun. ayrıca hangi ameliyatı olacaksanız olun, videosunu izlemek size korkudan başka hiçbir şey katmayacak. tıp dışı insanlara keyifli gelebilecek tek bir görüntü sunmuyoruz çünkü o odalarda.

"yaptıran kadının göğüslerinde büyüme olur"

bir gebelik testi yaptırsın derim.

not: işbu entry kimsenin yazdığını aşağılamak için yazılmamıştır. sadece sağdan soldan edinilmiş bilgilerin yanlışlığını daha iyi vurgulamak maksadıyla ukala bir biçimde yazılmıştır. öptüm. sağlıcakla.

Bölgesel Zayıflama Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?