WandaVision'ın Esinlendiği Bütün Sitcom Dizileri

Disney+'ın ilk MCU (Marvel Cinematic Universe) dizisi sona ermişken, dizinin bölüm bölüm esinlendiği sitcom'ları paylaşarak genel bir bakış atalım kendisine.
WandaVision'ın Esinlendiği Bütün Sitcom Dizileri

ilk bölüm 1950'lerin dizisi olarak başlıyor, sonraki bölümler ise 60'lar, 70'ler, 80'ler, 90'lar ve 2000'ler dizisi olarak devam ediyor. tabii ki evin dekorasyonu, oyuncuların kostümleri, müzikler, efektler ve jenerikler de her bölümde değişiyor.

1. bölümde referans alınan diziler

- (bkz: the dick van dyke show) hatta dick van dyke'ın kendisinden bizzat danışmanlık alınmış.


- (bkz: i love lucy)

ilk iki bölüm siyah beyaz ve o yıllardaki gibi 4:3 oranında çekilmiş.

2. bölümde referans alınan diziler

- (bkz: bewitched) jenerik kısmı birebir uyarlanmış.


- (bkz: i dream of jeannie)

bu iki dizinin de ortak özelliği doğaüstü güçlere sahip kadın başrol ve ilk iki bölümde wanda'ın güçleri için bu dizideki efektlere benzer efektler kullanılmış. ayrıca 2. bölümün son sahnesinde görüntü renkleniyor.

3. bölümde referans alınan diziler

- (bkz: the mary tyler moore show)
- (bkz: the brady bunch)

jenerik her iki diziyle de benzerlik gösteriyor. 3. bölümün sonu itibariyle 4:3 oranından 16:9 oranına geçilmiş.

5. bölümde referans alınan diziler

- (bkz: full house) elizabeth olsen'ın gerçek hayattaki ikiz ablaları mary kate ve ashley full house'ta oynuyordu.


- (bkz: family ties)


- (bkz: growing pains)

jenerik adeta 3 dizinin de karışımı olmuş. özellikle growing pains'in jeneriğinden alınan oyuncuların çocukluk fotoğraflarında vision'ın bebeklik haline çok güldüm.

6. bölümde referans alınan diziler

- (bkz: malcolm in the middle) diğer bölümlerde birden fazla diziden ilham alındığı halde 6. bölümde jenerikten çekim detaylarına kadar sadece mitm referans alınmış.


7. bölümde referans alınan diziler

- (bkz: the office) karakterlerin görünmez bir çekim ekibine röportaj vermesinden, kameralara bakışlarına kadar pek çok teknik birebir kullanılmış ve ben buna bayıldım.


- (bkz: modern family) özellikle evin dekorasyonunda ve jenerikte ilham alınmış.


- (bkz: happy endings) jenerik kısmı uyarlanmış. ayrıca hem bu dizide hem de avengers infinity war ve endgame'de yönetmen koltuğuna oturmuş russo kardeşlere selam çakıldığını düşünüyorum.

WandaVision 7. bölüm açılış jeneriği.

dizilere ek olarak siyah beyaz bölümlerde renkli objelerin gözükmesi (bkz: pleasantville) filmini anımsatıyor. vision'ın kasabada hapsolması ve bölümler ilerledikçe şüphelerinin artıp çıkış yolu aramaya başlaması da (bkz: truman show)'u bir daha izleme isteği uyandırıyor.

diziyle ilgili yorumumu ise kısa tutacağım

marvel fanatiği olmayanlar diziyi gayet eğlenceli bulacaktır. farklı bir şey denenmiş ve bence izlemeli. ilk bölümlerde "ben ne izliyorum" diyip bırakmayın derim.

fanatikler ise çoktan izleyip bir sürü negatif yorum yapmıştır. haklı bulduğum noktalar olmakla birlikte mcu yapımlarını o kadar özlemişim ki ben diziyi bir çırpıda bitirdim ve sevdim.