Watchmen Karakteri Rorschach Neden Bu Kadar Çok Seviliyor?

1986-1987 arasında DC Comics tarafından 12 sayılık bir seri olarak yayınlanan ve sonrasında tek ciltte toplanan Watchmen, bırakın sadece sağlam bir eser olmayı, çizgi romanların saygınlığını bile artırmıştı denebilir. Bu kült eserin en çok sevilen karakteri de Rorschach'tir genellikle. Peki neden?
Watchmen Karakteri Rorschach Neden Bu Kadar Çok Seviliyor?


rorschach garip bir karakter

garipliği yalnızca watchmen'deki diğer karakterler karşısında değil, yaratıcısıyla arasındaki tezatlık ile de ortaya çıkıyor. dindar yazarların kaleminden çıkmalarına karşın la divina commedia ve paradise lost'ta kötülük iyilikten daha güçlü, daha etkileyici bir şekilde anlatılmıştır. anarşist alan moore'un başyapıtı watchmen'de de en güçlü karakterin anti komünist ve milliyetçi rorschach olması bu durumun evrenselliğini gösteriyor.

V For Vendetta, Watchmen gibi kült eserlerin yazarı Alan Moore.

rorschach okuyucuların çizgi romanda en çok benimsedikleri karakterdir

ekşi sözlük'teki entry sayısına baktığımızda da bu durum açıkça görülür. peki çizgi romandaki ilk cümlelerinde insanların artık truman gibi iyi adamlar yerine komünistlerin peşinden gittiğinden şikayet eden bu adam niye bu kadar etkileyicidir? yazarın ideallerine ters olduğu için mi? çizgi romanın temasını ters yüz edecek etkiye sahip olduğundan mı?


bana kalırsa yanıt çok da karmaşık değil

bizler, içinde iyilik ideali olan ama harekete geçemeyecek kadar korkak ya da tembel olan insanlar, kitty genovese katledilirken olaya müdahil olabilecek birinin özlemini çekiyoruz. bu adamın mevcut adaletten daha sert, yani daha adil olması gerektiğini düşünüyoruz. rorschach işte aradığımız adam. batman kadar gerçek dışı gelmiyor bize; hukuka güvenmiyor, malikanelerde yaşamıyor, geceleri suçlu peşinde koştuktan sonra gündüzleri playboya dönüşmüyor. rorschach adalet için maske takan biri ne yaparsa onu yapıyor.

yazar tarafından ona kusur gibi yüklenen özellikler (uzlaşmazlık, anti komünizm, saplantılar vs.) onu gerçekliğe daha da yaklaştırıyor. çocuksu iyilik fantezilerinden bıkmış okur ya da seyirci bu nedenle rorschach'ı bu kadar benimsiyor.


Paranın Evriminin Son Halkası Bitcoin'in Yükselişi Neden Durdurulamaz?